2019 Track & Field 50M Results

MEN 50-54
1 Stephen Nunziata Avon, CT 6.70
2 Brian Mosley Bloomfield, NM 6.88
3 Nolan Larson Queen Creek, AZ 6.99
4 Jeff Norfleet Gilbert, AZ 8.31
MEN 55-59
1 Michael Bradecamp Burke, VA 6.78
2 Kevin Biggers Corrales, NM 6.88
3 William Rehlau Calgary, AB, Canada 6.98
4 Bruce Cramer Irvine, CA 7.03
5 Vadim Scherbinin Bellevue, WA 7.05
6 Robert Cole North Salt Lake, UT 7.06
7 Bradley Babcock Lehi, UT 7.25
MEN 60-64
1 Paul Sabree Pendleton, SC 7.01
2 Wendell Beck Mesa, AZ 7.07
3 Brent Cottong Belmont, CA 7.27
4 Jeannot Morency St Albert, AB, Canada 7.29
5 Eric Smith Albuquerque, NM 7.32
6 Michael Waller Federal Way, WA 7.35
7 Michael Todd North Vancouver, BC, Canada 7.36
8 Taylor Welz Grass Valley, CA 7.41
9 Roland Waithe St John, Saint John, Barbados 7.49
10 Greg Bruno Naperville, IL 7.52
11 Ed Gish Arlington, TX 7.57
12 Robert Midder Garland, TX 7.70
13 David McLawhorn Temecula, CA 7.74
14 Marvin Caperton Pahrump, NV 7.83
15 Cleve Booker Tetonia, ID 7.88
16 Randy Harris Schaumburg, IL 8.02
17 Russell Erickson North Bend, OR 8.18
18 Tom Bogus Salt Lake City, UT 8.28
19 Dennis Elkins Draper, UT 8.47
MEN 65-69
1 Thomas Dickson Burnaby, BC, Canada 6.94
2 Glynn Osborne Pocatello, ID 7.28
3 Thomas Simek Santa Fe, NM 7.31
4 Russell Jacquet-Acea Seattle, WA 7.38
5 Woody Deitrich Seattle, WA 7.91
6 Reed Stedman Olympia, WA 8.08
MEN 70-74
1 Lawrence Lettieri Granbury, TX 7.59
2 Bill Tharpe Tallahassee, FL 7.82
3 Barry Cohen Berlin, NJ 7.89
4 Ken Janzen Fresno, CA 8.01
5 Don Svetkoff Ann Arbor, MI 8.06
6 Hardev Sandhu Surrey, BC, Canada 8.34
7 Will Leslie Issaquah, WA 8.35
8 George Moore Henderson, NV 8.39
9 James Krein Kenai, AK 9.69
10 Neal Schuster Shorewood, WI 9.91
11 Mark Vonderembse Perrysburg, OH 10.68
MEN 75-79
1 Kenton Brown Austin, TX 7.37
2 Charles Brocato Gig Harbor, WA 7.79
3 Frank Strouse San Jose, CA 8.14
4 William Wilson Rough & Ready, CA 8.38
5 Arthur CHat Gee Burnaby, BC, Canada 8.53
6 Jack Squires Napa, CA 8.53
7 Fred Svoboda Henderson, NV 8.71
8 Iraj Hashemzadeh San Diego, CA 8.74
9 Steve Kent Houston, TX 9.54
10 Louis Jean Martin Las Vegas, NV 13.64
11 Ronald Landini Chico, CA 17.78
MEN 80-84
1 Bobby Whilden Houston, TX 8.06
2 Marvin Champion Denver, CO 8.21
3 Ross Aragon Albuquerque, NM 9.86
4 Darrel Short Washington, UT 12.90
MEN 85-89
1 Darwin Grimm Sheridan, OR 10.26
2 Gordon Scheffner Salt Lake City, UT 10.40
3 Bill Kaspari Portola Valley, CA 10.45
4 Doug Spainhower Washington, UT 10.57
5 Paul Thompson El Dorado Hills, CA 13.02
MEN 90-94
1 Tom Milligan Driggs, ID 26.16
WOMEN 50-54
1 Marjorie Milligan Jackson Tacoma, WA 7.71
2 Kathy Ann Marshall St Joseph, Barbados 7.72
3 Jacqueline Braithwaite Barbados 7.87
4 Aruna Venkatraman Grass Valley, CA 8.09
5 Tracey Saxey Clearfield, UT 9.05
WOMEN 55-59
1 Joy Upshaw Walnut Creek, CA 7.42
2 Julie Baker Las Vegas, NV 7.82
3 Susan Dent Chula Vista, CA 8.79
4 Jamie Rasmussen Ogden, UT 8.83
5 Elizabeth Shepard Yakima, WA 10.74
WOMEN 60-64
1 Karlyne Fazio Federal Way, WA 8.33
2 Kathy Erickson North Bend, OR 9.71
3 Norma Herbeck Laredo, TX 9.88
WOMEN 65-69
1 Marie Johnson Surrey, BC, Canada 9.21
2 Debi Lurie Oxnard, CA 10.61
3 Sandy Kosik Molalla, OR 10.63
4 Connie L Dayton Bernalillo, NM 11.22
5 Barbara Kent Houston, TX 13.13
6 Valerie Morse Tacoma, WA 14.29
WOMEN 70-74
1 Sheila Allison Surrey, BC, Canada 9.74
2 Alejandrina Huaringa St George, UT 10.58
WOMEN 75-79
1 Marina Worsley Bainbridge Island, WA 9.95
2 Marg Radcliffe Lake Cowichan, BC, Canada 9.98
3 Ruby Jackson Hardbargain Williamsville, Princes Town, Trinidad & Tobago 14.19
4 Wendy Dickson Moab, UT 14.30
WOMEN 80-84
1 Christa Bortignon West Vancouver, BC, Canada 9.36
2 Renate Cheetham Surrey, BC, Canada 12.96
3 Edythe Hulet Olympia, WA 17.81
WOMEN 85-89
1 Ruth Neff Whitefish, MT 12.50
2 Marlene Knechtel Portland, OR 15.39

Gold Sponsor