2019 Cycling Time Trial 20K - Men Results

DIVISION I
MEN 65-69
1 137 Ravell Call Farmington, UT 27:22.84
2 293 Duane Mulvaney Casa Grande, AZ 27:52.46
3 405 Jerry Wickham Benicia, CA 28:30.84
4 234 Curtis Ingle Las Vegas, NV 28:45.17
5 326 Wesley Raymond Lindon, UT 29:30.19
6 275 Hugh Lothrop Bermuda Dunes, CA 30:37.57
7 272 Richard Linton Draper, UT 30:49.64
8 133 Randal Buie Sandy, UT 31:11.75
9 415 Steve Ault Orem, UT 32:37.39
MEN 70-74
1 363 Gary Simmons Lake Havasu City, AZ 29:10.92
2 282 James McCarver Prescott, AZ 29:41.16
3 325 Roy Quade Victoria, BC, Canada 29:43.56
4 213 David Hatt St. George, UT 30:19.75
5 352 Ralph Schmook Evensville, TN 30:52.94
6 140 John Carleton Mesa, AZ 30:53.78
7 208 John Haney Park City, UT 33:32.66
MEN 75-79
1 316 Larry Peterson Centerville, UT 28:04.66
2 134 David Burnett Norwich, CT 28:13.90
3 216 Durward Higgins Chattanooga, TN 28:46.97
4 378 Stan Swallow American Fork, UT 30:58.28
5 372 Craig Stephan Ann Arbor, MI 31:45.48
6 242 Roger Johnson Forest Grove, OR 33:41.95
7 246 Pat Kapp La Quinta, CA 34:14.73
8 164 Charles Day Bozeman, MT 36:19.26
MEN 80-84
1 393 Scott Tucker Golden, CO 30:35.74
2 357 Stephen Seccombe Nathrop, CO 34:07.61
3 295 Thomas Neary New Meadows, ID 34:50.24
4 396 Phil Van Horn Santa Barbara, CA 37:01.93
5 374 Alan Stockland Ogden, UT 38:48.66
MEN 85-89
1 350 Frederic Schmid Waco, TX 37:49.86
MEN 90-94
1 398 Glenn Vanderlinde Atascadero, CA 47:01.54
2 271 Link Lindquist St. George, UT 48:35.44
DIVISION II
MEN 65-69
1 373 Richard Stewart Castle Rock, CO 27:31.00
2 404 Robert Whyte Mission Viejo, CA 29:33.82
3 265 Craig Lark Rancho Mission Viejo, CA 30:30.95
4 416 Bryant Belnap Ammon, ID 30:41.60
5 238 Russell Jacobs Salt Lake City, UT 30:45.05
6 211 Ronald Harding Bridgetown, St. Philip, Barbados 30:49.51
7 304 Sid Noyes Eureka, CA 30:55.09
8 291 Steve Moss Cedar Hills, UT 31:00.58
9 194 John Garnett Boulder, CO 32:00.56
10 388 Gig Tollefsen St. George, UT 32:18.48
11 284 Bruce Merrill South Jordan, UT 34:02.50
MEN 70-74
1 250 Franz Kelsch Washington, UT 31:59.90
2 322 Gary Prahl Mesa, AZ 32:40.82
3 349 Michael Schilleman St. George, UT 33:43.01
MEN 75-79
1 417 Mark Odell Sun Valley, ID 31:40.59
2 303 Louis Norton Torrance, CA 32:59.31
3 296 Roger Neeland Colorado Springs, CO 35:22.40
MEN 80-84
1 371 Paul Stefani Ketchum, ID 36:12.42
2 401 Leland Walser Ogden, UT 37:28.92
3 369 Merrill Smart Springville, UT 38:04.47
4 389 Knut Torklep Kristiansand, Norway 38:17.18
5 263 Rossiter Langhorne Story, WY 40:00.68
6 353 Lee Schremp Ventura, CA 40:12.86
MEN 85-89
1 113 Gerald Beam Caledonia, IL 51:38.41
DIVISION III
MEN 50-54
1 336 Dan Rogers Lehi, UT 29:09.00
2 381 Bryan Tagge Midway, UT 29:45.19
3 292 Aaron Mullins St. George, UT 30:26.73
4 339 Dennis Rose St. George, UT 33:42.30
MEN 55-59
1 192 Peter Furman Sedona, AZ 30:46.96
2 111 Robert Ballentine Henderson, NV 30:46.99
3 189 Jeff Flowers West Point, UT 31:42.40
4 361 Jeff Shmoorkoff Edmonton, AB, Canada 32:23.85
MEN 60-64
1 129 Jeff Bryson Centerville, UT 30:08.81
2 223 Rob Hogan La Verne, CA 30:22.84
3 251 Roy Kemp Saugus, CA 30:55.06
4 220 Joel Hintze St. George, UT 31:17.58
5 135 Mark Byrne Lacey, WA 32:10.00
6 321 Alan Poytress Fort Macleod, AB, Canada 33:05.35
7 157 Vic Crookston Taylorsville, UT 33:08.43
8 367 Mitchell Slepicoff Santa Clarita, CA 33:20.10
9 344 Robert Sanchez Yorba Linda, CA 33:41.08
10 420 Dean Hinchliff Portland, OR 34:10.13
11 124 Todd Brockman Tulsa, OK 34:41.43
12 377 Kelly Strong Claresholm, AB, Canada 34:58.52
MEN 65-69
1 130 Nick Buchanan Fresno, CA 28:40.10
2 340 Ray Rosentrater Carpinteria, CA 28:42.77
3 384 Earl TeBockhorst Westminster, CO 32:08.34
4 104 Matt Alder Salt Lake City, UT 32:24.27
5 258 Robert Kuehn Bend, OR 32:31.29
6 342 Alan Ruff Arvada, CO 34:40.16
7 407 Larry Wilson Salem, OR 35:56.24
8 409 Robert Wise Springville, UT 36:20.59
MEN 70-74
1 158 Jay Crosby Washington, UT 32:01.53
2 362 Kenneth Shurman Salt Lake City, UT 34:05.06
3 334 Stuart Roche Victoria, BC, Canada 35:41.36
4 181 Charles Engar Kamas, UT 35:45.79
5 163 Stan Davis St. George, UT 35:56.90
6 193 Joe Gallagher Cardiff, CA 39:52.20
7 227 Joe Hoy Ivins, UT 42:02.27
8 142 Ben Castro Mentone, CA 42:47.10
MEN 75-79
1 185 Robert Feldott Salt Lake City, UT 35:31.58
2 391 Donald Troyer Bonita Springs, FL 40:29.79
3 385 Alan Tennant Ft. Davis, TX 41:24.52
4 221 Robert Hodges Aurora, CO 47:38.59
MEN 80-84
1 298 Samuel Neff Whitefish, MT 47:54.69
DIVISION IV
MEN 50-54
1 412 Dean Zenoni Sandy, UT 40:15.21
MEN 55-59
1 204 Scott Hale West Jordan, UT 39:53.38
2 219 Brett Hilton Herriman, UT 44:20.22
MEN 60-64
1 180 Jim Eng Murray, UT 33:51.19
2 269 Richard Lee Heber City, UT 34:33.07
3 406 Kyle Widdison Draper, UT 36:43.07
4 225 Kevin Holt Washington, UT 44:58.79
MEN 65-69
1 403 Daniel Wernli Tucson, AZ 31:37.10
2 323 Robert Pringle Ivins, UT 34:19.37
3 355 John Scott Kearns, UT 40:23.22
4 173 John Edmunds Provo, UT 41:33.89
MEN 70-74
1 101 John Adams St. George, UT 33:14.57
2 311 Ty Parkinson Parlier, CA 37:02.96
3 141 William Carter St. George, UT 37:19.08
4 365 Charles Skewes American Fork, UT 38:25.93
MEN 75-79
1 110 Gary Bakke New Richmond, WI 34:48.45
2 261 Jim LaCasse Fresno, CA 36:45.10
3 328 David Reddie Sun Lakes, AZ 44:37.29
MEN 80-84
1 210 Peter M. Hansen Santa Clara, UT 46:37.21
2 392 Paul Trudell Tiburon, CA 1:04:19.93
MEN 85-89
1 166 Jim Demet Salt Lake City, UT 54:17.54
RECUMBENT
DIVISION III - REREATIONAL
MEN 55-59
1 168 Matthew Dexter (2 wheel) Irvine, CA 31:16.72
MEN 65-69
1 107 Matthew Asai (2 wheel) St. George, UT 51:03.04
MEN 70-74
1 329 Rodger Reddish (3 wheel) Colorado Springs, CO 57:14.33
DIVISION IV - BEGINNER
MEN 65-69
1 126 Dan Brummer (2 wheel) Cedar City, UT 32:51.05
MEN 70-74
1 331 Skip Ripley (3 wheel) Colorado Springs, CO 58:19.97
MEN 80-84
1 256 Phil Knoll (2 wheel) Orange, CA 38:58.71

Gold Sponsor