2019 Cycling Hill Climb Results

DIVISION I - EXPERT
MEN 50-54
1 152 James Coleman North Ogden, UT 13:03.91
2 366 Ian Skurnik Salt Lake City, UT 14:14.82
3 244 Andrew Judkins Washington, UT 16:14.58
MEN 55-59
1 186 James Ferguson Mapleton, UT 13:27.88
2 231 Paul Hughes Spring Creek, NV 14:02.17
3 122 Patrick Bohan Buena Vista, CO 15:06.27
MEN 60-64
1 408 Frank Winters Susanville, CA 14:35.76
2 279 Andres Maricq Salt Lake City, UT 14:45.67
3 195 Peter Gierga Marina Del Rey, CA 15:47.01
4 108 Darrell Askey Washington, UT 18:52.99
MEN 65-69
1 137 Ravell Call Farmington, UT 14:42.65
2 293 Duane Mulvaney Casa Grande, AZ 14:50.76
3 217 David Hillyard Salt Lake City, UT 15:14.13
4 405 Jerry Wickham Benicia, CA 15:26.63
5 281 Frank Masterson Millbrae, CA 16:04.24
6 272 Richard Linton Draper, UT 16:27.03
7 234 Curtis Ingle Las Vegas, NV 16:43.83
8 326 Wesley Raymond Lindon, UT 17:02.02
9 415 Steve Ault Orem, UT 17:32.54
10 275 Hugh Lothrop Bermuda Dunes, CA 17:52.91
11 133 Randal Buie Sandy, UT 20:17.72
MEN 70-74
1 363 Gary Simmons Lake Havasu City, AZ 16:38.66
2 140 John Carleton Mesa, AZ 16:40.63
3 325 Roy Quade Victoria, BC, Canada 17:09.49
4 214 Donald Haywood Fort Collins, CO 17:14.40
5 282 James McCarver Prescott, AZ 17:21.98
6 208 John Haney Park City, UT 17:42.70
7 352 Ralph Schmook Evensville, TN 18:03.07
8 213 David Hatt St. George, UT 18:43.41
MEN 75-79
1 134 David Burnett Norwich, CT 15:06.50
2 216 Durward Higgins Chattanooga, TN 15:51.04
3 316 Larry Peterson Centerville, UT 15:53.27
4 241 Herb Johnson La Jolla, CA 16:44.87
5 378 Stan Swallow American Fork, UT 18:37.97
6 372 Craig Stephan Ann Arbor, MI 18:51.39
7 164 Charles Day Bozeman, MT 21:02.78
8 246 Pat Kapp La Quinta, CA 22:18.89
MEN 80-84
1 393 Scott Tucker Golden, CO 19:18.06
2 357 Stephen Seccombe Nathrop, CO 20:53.73
3 374 Alan Stockland Ogden, UT 21:15.43
4 295 Thomas Neary New Meadows, ID 24:52.49
5 243 Thomas Jones Pinckney, MI 25:53.86
MEN 85-89
1 350 Frederic Schmid Waco, TX 25:36.99
MEN 90-94
1 398 Glenn Vanderlinde Atascadero, CA 31:08.24
2 271 Link Lindquist St. George, UT 39:05.21
WOMEN 50-54
1 413 Lorri Zenoni Sandy, UT 18:42.91
WOMEN 55-59
1 222 Lori Hoechlin Rancho Mission Viejo, CA 15:47.57
2 283 Patricia McCarver Prescott, AZ 22:58.19
WOMEN 60-64
1 170 Margaret Douglass Millcreek, UT 19:11.14
WOMEN 65-69
1 235 Donna Ingle Las Vegas, NV 16:16.33
2 131 Lynne Buckner Sandy, UT 19:26.12
3 273 Vicki Linton Salt Lake City, UT 25:53.87
4 327 Diana Ready Mt. Vernon, OH 31:56.28
WOMEN 75-79
1 308 Donna Orange Claremont, CA 23:54.15
2 253 Julianna Kimball Sun City, AZ 27:44.51
WOMEN 80-84
1 114 Patricia Beam Caledonia, IL 25:29.80
2 397 Gail Vanderlinde Atascadero, CA 28:48.06
3 207 Eleanor Hamre Salida, CO 37:00.62
DIVISION II - EXPERIENCED
MEN 50-54
1 402 Ross Weaver Ogden, UT 16:41.95
MEN 55-59
1 301 Lance Newey Folsom, CA 14:31.94
2 332 Peter Robinson Mapleton, UT 16:24.24
3 188 Mike Figley Lake Havasu City, AZ 17:48.24
4 330 Anthony Reguero Irvine, CA 17:48.71
5 178 Barry Elting Oakdale, CA 21:20.69
6 306 Ronald Odermott Amboy, WA 22:12.15
MEN 60-64
1 109 Gary Azevedo Idaho Falls, ID 15:46.24
2 266 Hans Larson Sutherland Springs, TX 15:52.91
3 169 Ray Dicius Indian Wells, CA 15:57.72
4 395 Paul Vallone Montgomery, TX 16:12.71
5 115 Jan Bear Santa Fe, NM 16:48.32
6 233 James Hutton Cottonwood Heights, UT 17:17.89
7 370 Ryan Spainhower St. George, UT 17:23.87
8 264 John Langton Henderson, NV 17:55.17
9 299 Dennis Nelson Henderson, NV 18:01.27
10 127 Ed Brunisholz Salt Lake City, UT 20:02.05
11 248 Lawrence Keller Calgary, AB, Canada 20:28.24
12 230 Dale Huckabee Pine Mountain Club, CA 20:43.78
MEN 65-69
1 194 John Garnett Boulder, CO 16:56.38
2 404 Robert Whyte Mission Viejo, CA 17:10.13
3 238 Russell Jacobs Salt Lake City, UT 17:14.89
4 284 Bruce Merrill South Jordan, UT 17:35.89
5 211 Ronald Harding Bridgetown, St Philip, Barbados 18:02.98
6 416 Bryant Belnap Ammon, ID 18:09.08
7 291 Steve Moss Cedar Hills, UT 18:18.24
8 304 Sid Noyes Eureka, CA 19:21.03
MEN 70-74
1 322 Gary Prahl Mesa, AZ 17:18.85
2 250 Franz Kelsch Washington, UT 17:27.94
3 349 Michael Schilleman St. George, UT 21:40.10
MEN 75-79
1 417 Mark Odell Sun Valley, ID 18:07.08
2 303 Louis Norton Torrance, CA 19:52.97
3 296 Roger Neeland Colorado Springs, CO 21:30.78
MEN 80-84
1 401 Leland Walser Ogden, UT 21:48.98
2 371 Paul Stefani Ketchum, ID 22:19.18
3 389 Knut Torklep Kristiansand, Norway 22:32.49
4 263 Rossiter Langhorne Story, WY 25:14.43
5 353 Lee Schremp Ventura, CA 26:26.26
6 138 Edward Camarena Yorba Linda, CA 33:22.61
7 369 Merrill Smart Springville, UT 33:57.26
WOMEN 55-59
1 354 Karen Schwartz Tucson, AZ 20:56.00
WOMEN 60-64
1 116 Kim Bear Santa Fe, NM 18:41.88
2 270 Dori Lewis Dana Point, CA 20:06.26
3 160 Lisa Crujido Prescott, AZ 22:32.26
WOMEN 65-69
1 159 Sue Crosby Washington, UT 22:58.26
2 187 Julie Fields Ivins, UT 23:02.09
3 252 Katherine Kessinger Salt Lake City, UT 31:16.53
WOMEN 70-74
1 285 Deena Millecam Vernal, UT 22:52.14
DIVISION III - RECREATIONAL
MEN 50-54
1 336 Dan Rogers Lehi, UT 15:50.81
2 381 Bryan Tagge Midway, UT 16:15.42
3 399 Barry Verespey Ivins, UT 17:48.26
MEN 55-59
1 192 Peter Furman Sedona, AZ 16:13.94
2 111 Robert Ballentine Henderson, NV 16:56.59
3 189 Jeff Flowers West Point, UT 18:19.28
4 361 Jeff Shmoorkoff Edmonton, AB, Canada 20:39.93
MEN 60-64
1 129 Jeff Bryson Centerville, UT 15:10.19
2 367 Mitchell Slepicoff Santa Clarita, CA 17:46.31
3 157 Vic Crookston Taylorsville, UT 18:30.31
4 251 Roy Kemp Saugus, CA 18:36.70
5 239 John Jesse Washington, UT 18:43.25
6 220 Joel Hintze St. George, UT 19:01.35
7 223 Rob Hogan La Verne, CA 19:20.26
8 118 Richard Bennett Sandy, UT 20:02.82
9 344 Robert Sanchez Yorba Linda, CA 20:38.05
10 346 Tony Sanmartini Orange, CA 21:20.09
11 124 Todd Brockman Tulsa, OK 21:20.22
12 321 Alan Poytress Fort Macleod, AB, Canada 21:39.31
13 135 Mark Byrne Lacey, WA 21:44.77
MEN 65-69
1 340 Ray Rosentrater Carpinteria, CA 15:52.22
2 130 Nick Buchanan Fresno, CA 15:58.60
3 384 Earl TeBockhorst Westminster, CO 17:21.86
4 104 Matt Alder Salt Lake City, UT 18:00.54
5 171 Rod Dueck Port Coquitlam, BC, Canada 18:09.06
6 247 Donald Keipp Ogden, UT 19:15.29
7 409 Robert Wise Springville, UT 19:59.44
8 258 Robert Kuehn Bend, OR 20:17.11
9 342 Alan Ruff Arvada, CO 20:52.61
10 407 Larry Wilson Salem, OR 21:57.85
11 112 Brent Barney Murray, UT 21:58.57
MEN 70-74
1 158 Jay Crosby Washington, UT 17:32.79
2 181 Charles Engar Kamas, UT 22:28.16
3 334 Stuart Roche Victoria, BC, Canada 23:54.38
4 193 Joe Gallagher Cardiff, CA 25:41.00
5 227 Joe Hoy Ivins, UT 26:14.33
6 142 Ben Castro Mentone, CA 28:26.98
7 163 Stan Davis St. George, UT 43:41.74
MEN 75-79
1 185 Robert Feldott Salt Lake City, UT 20:55.98
2 385 Alan Tennant Ft. Davis, TX 23:33.88
3 391 Donald Troyer Bonita Springs, FL 27:49.03
MEN 80-84
1 200 Tyson Hadley Placerville, CA 32:35.34
WOMEN 50-54
1 106 Stephanie Anderson Grand Junction, CO 23:34.81
WOMEN 55-59
1 268 Ramona Lasson Sandy, UT 21:09.85
2 161 Susan Dalton American Fork, UT 22:01.28
3 218 Bonnie Hilton Herriman, UT 27:31.73
WOMEN 60-64
1 172 Carol Dyer Redlands, CA 20:13.19
2 300 Kari Nestingen-Hussey Ivins, UT 20:51.70
3 290 Eileen Moss Cedar Hills, UT 21:09.83
4 319 Donna Pope Sandy, UT 23:13.29
5 196 Susan Gierga Marina Del Rey, CA 26:42.54
6 117 Gerry Bennett Herriman, UT 31:07.76
WOMEN 65-69
1 249 Susan Keller Calgary, AB, Canada 23:03.99
2 165 Barbara DeBry Salt Lake City, UT 24:07.00
3 255 Toni Kingston Ivins, UT 29:39.95
WOMEN 70-74
1 162 Marti Davis St. George, UT 26:55.18
WOMEN 75-79
1 315 Judy Peterson Centerville, UT 41:53.25
DIVISION IV - BEGINNER
MEN 50-54
1 412 Dean Zenoni Sandy, UT 24:23.81
MEN 55-59
1 286 Mark Minaga South Jordan, UT 22:17.64
2 219 Brett Hilton Herriman, UT 34:09.13
MEN 60-64
1 180 Jim Eng Murray, UT 20:25.82
2 269 Richard Lee Heber City, UT 20:47.89
3 179 Bob Eng Tustin, CA 25:54.66
4 406 Kyle Widdison Draper, UT 26:17.46
MEN 65-69
1 403 Daniel Wernli Tucson, AZ 20:21.00
2 173 John Edmunds Provo, UT 25:08.24
MEN 70-74
1 311 Ty Parkinson Parlier, CA 23:23.14
2 141 William Carter St. George, UT 23:35.66
3 276 James Lund Salt Lake City, UT 31:55.55
MEN 75-79
1 110 Gary Bakke New Richmond, WI 20:49.33
2 261 Jim LaCasse Fresno, CA 23:57.88
3 128 Merril Bryan Ivins, UT 24:14.36
MEN 80-84
1 210 Peter M. Hansen Santa Clara, UT 37:49.61
WOMEN 50-54
1 307 Paula Olson Prescott, AZ 19:24.91
2 209 Patrice Hansen Heber City, UT 22:34.09
WOMEN 55-59
1 313 Kelli Peay Mapleton, UT 20:26.66
2 245 Barbara Kane West Jordan, UT 21:32.11
3 287 Colleen Minson Salt Lake City, UT 38:23.98
WOMEN 60-64
1 359 Cindy Shaw Auburn, NE 21:25.28
2 202 Cheri Haggard Mission Viejo, CA 21:56.47
WOMEN 70-74
1 177 Bernadette Ellway Nampa, ID 26:35.44
RECUMBENT
DIVISION III - RECREATIONAL
MEN 55-59
1 168 Matthew Dexter (2 wheel) Irvine, CA 18:42.61
DIVISION IV - BEGINNER
MEN 65-69
1 126 Dan Brummer (2 wheel) Cedar City, UT 25:22.02
MEN 70-74
1 331 Skip Ripley (3 wheel) Colorado Springs, CO 42:17.30
MEN 80-84
1 256 Phil Knoll (2 wheel) Orange, CA 33:05.34

WOMEN 65-69
1 274 Alice Loeffler (3 wheel) St. George, UT 1:32:07.32

Gold Sponsors

Greater Zion
St. George City