2018 Road Races 10K Results

Men 50-54
Gold Curtis Eppley Springville, UT 36:31.4
Silver Kirk Buckley Las Vegas, NV 39:32.8
Bronze Barry Verespey Ivins, UT 40:43.9
4th Pete Bowden St. George, UT 42:25.0
5th Dennis Rose St. George, UT 49:51.6
Men 55-59
Gold Larry Seidman Colorado Springs, CO 47:29.4
Silver Jeff Shmoorkoff Edmonton, AB, Canada 48:22.8
Bronze Alberto Vasquez Panguitch, UT 52:03.9
4th Clayne Hansen Rexburg, ID 1:02:02.9
5th Murray Ruller St. Albert, AB, Canada 1:07:52.1
Men 60-64
Gold Richard Ferguson Danville, VA 42:42.2
Silver Walter Hopf Fort Saskatchewan, AB, Canada 45:29.4
Bronze Kelvin Nelson Cupertino, CA 46:03.7
4th Brad Kelley Eden, UT 48:25.4
5th Joseph Clayton Ivins, UT 51:47.2
6th David Cuvilier St. Albert, AB, Canada 57:31.2
7th PH Leong Sebastopol, CA 1:02:52.6
Men 65-69
Gold Kimo Coray Mona, UT 50:37.8
Silver Bruce Goulart Newtown, CT 51:08.4
Bronze Bill Benshoof Kent, WA 53:16.1
4th Terry Mink Mesquite, NV 53:44.1
5th James Krein Kenai, AK 54:16.8
6th Douglas Martindale St. George, UT 57:45.1
7th David Lansky San Francisco, CA 1:00:58.3
8th Douglas Hamilton St. George, UT 1:04:24.0
9th James Swinton Edmonton, AB, Canada 1:29:48.3
10th Steve Koelle Colville, WA 1:50:41.8
Men 70-74
Gold Pete Boisineau San Clemente, CA 47:43.3
Silver Don Cross Edmonton, AB, Canada 53:29.9
Bronze Ron Van Meenen Saskatoon, SK, Canada 54:55.1
4th Wayne Peterson St. George, UT 55:24.2
5th Steve Barton Elmo, UT 1:00:14.3
6th Norman Frable Ivins, UT 1:05:59.4
7th James Lund Salt Lake City, UT 1:06:15.5
Men 75-79
Gold Don Perry West Jordan, UT 51:48.9
Silver Bryce Larkin Eden, UT 57:56.8
Bronze Dick Johnson Parowan, UT 1:10:36.1
4th David Ellis St. George, UT 1:12:02.6
5th Richard Kimmell St. George, UT 1:12:55.1
Men 80-84
Gold Lueder Kerr Sidney, BC, Canada 58:31.8
Silver Mike McMahon San Jose, CA 1:09:18.0
Men 85-89
Gold Roy Nelson II Las Vegas, NV 1:50:06.8
Women 50-54
Gold Katrina Householder St. George, UT 56:07.1
Silver Stacy Zinnecker Page, AZ 56:28.3
Bronze Barbara Nelson Idaho Falls, ID 57:49.7
4th Nikki Swinton Edmonton, AB, Canada 1:00:18.8
5th Kerri Higley Santa Clara, UT 1:05:09.9
6th Wendy Baron Pocatello, ID 1:12:55:0
Women 55-59
Gold Kris Rostas Appleton, WI 40:16.7
Silver Pam Wilman Edmonton, AB, Canada 50:18.6
Bronze Mary Ann Cuvilier St. Albert, AB, Canada 53:27.3
4th Charlene Ragsdale Las Vegas, NV 55:30.6
5th Dawn Isensee St. George, UT 1:00:38.8
Women 60-64
Gold Sylvia Marlin Waterford, MI 50:06.9
Silver Janie Newman Prescott, AZ 53:18.9
Bronze Gioia Akers Kent, WA 58:59.8
4th Becky Torok Kent, OH 1:04:16.2
5th Maria Riach Las Vegas, NV 1:06:03.5
Women 65-69
Gold Patricia Burgess Boulder, CO 51:13.5
Silver Kathy Bodmer Sun City West, AZ 52:18.0
Bronze Linda Burt Shoreline, WA 54:25.7
Women 70-74
Gold Kathleen Frable Ivins, UT 1:05:42.2
Women 75-79
Gold Gloria Piscoran Newberg, OR 1:14:18.4
Silver Florence Anderson Ivins, UT 1:17:59.9
Bronze Sarah Kleinknight Kokomo, IN 1:24:10.0
Women 80-84
Gold Della Works Casper, WY 1:35:44.9

Gold Sponsor