2018 Power Walking 1500M Results

Men 55-59
1 Marc Stallings  St. George, UT 11:35.7
2 Michael Carter  Provo, UT 13:21.0
Men 60-64
1 Lynn Hall  Hurricane, UT 09:12.3
2 Rick Grant  Reseda, CA 11:11.4
3 Douglas Walker  St. George, UT 11:17.3
Men 65-69
1 William Hebb  Tyler, TX 09:00.1
2 Douglas Hamilton  St. George, UT 11:03.9
Men 70-74
1 Aurelio Herrera  Henderson, NV 09:25.1
2 Ray Morgan  Spanish Fork, UT 10:16.8
3 Harold LeMaster  Anaheim, CA 10:45.4
Men 75-79
1 Daryl Meyers  Brighton, CO 10:29.9
2 Steven Popell  Los Altos Hills, CO 10:38.5
3 John Cook  The Woodlands, TX 10:59.3
4 James Frampton  Carlsbad, CA 12:11.6
5 Hollie Ryder  Hattiesburg, MS 12:54.1
Men 80-84
1 Charles Rassieur  Claremont, CA 10:43.1
2 Samuel Neff  Whitefish, MT 12:42.8
3 Don Huston  Santa Clara, UT 14:31.3
Women 50-54
1 Kerri Higley  Santa Clara , UT 09:26.8
2 Cheryl Daniels  Sandy, UT 10:54.7
3 Wendy Van Horn  Santa Barbara, CA 11:23.4
4 Yvette Heasley  Frazier Park, CA 12:08.6
Women's 55-59
1 Martha McCarter  Overland Park, KS 10:04.8
2 Jil Baird  St. George, UT 11:40.9
3 Charlene Ragsdale  Las Vegas, NV 11:53.9
4 Gail Kuhnly  Federal Way , WA 17:39.1
Women 60-64
1 Nancy Watchie  Seattle, WA 09:55.2
2 Brenda Hughes  Blackfoot, ID 10:42.3
3 Chirley Arnold-Rodriguez  Lindon, UT 10:51.4
Women 65-69
1 Sandi Stapleton  Madison, SD 10:22.0
2 Linda Dalton Walker Salt Lake City, UT 10:35.4
3 Stephanie Martini  Leeds, UT 10:35.7
4 Joanne Keglovits  St. George, UT 11:26.4
5 Sharon Hoff  St. George, UT 11:32.0
6 Linda Kapler  Englewood, CO 11:53.5
7 Tracey Emslie  Fort Collins, CO 12:37.2
8 Rhondalon Crawford  St. George, UT 13:33.1
9 Stephanie Willingham  Englewood, CO 14:06.7
Women 70-74
1 Sharon Huczek  Rochester, MI 10:57.2
2 Janice Gregorius  St. George, UT 11:23.9
3 Mary Eccleston  Medford Lakes, NJ 12:23.8
4 Ruth Handley  St. George, UT 12:32.2
5 Marika Blumerick  Shelby Twp., MI 12:59.3
Women 75-79
1 Lynne Juarez  Claremont, CA 11:26.9
2 Eva Fry  St. George, UT 12:33.5
3 Kerstin Meyers  Brighton, CO 13:02.4
4 Barbara Harps  Weilheim, Germany 13:09.6
5 Charlene Tschirhart  Claremont, CA 13:24.6
Women 80-84
1 Georgi Laberge  Redwood City, CA 12:48.5
2 Ginger Hilke  St. George, UT 14:12.9
3 Sylvia Thorpe  Ogden, UT 14:33.5
Women 85-89
1 Ruth Neff  Whitefish, MT 12:20.1

Gold Sponsor