2018 Mountain Biking Hill Climb Results

EXPERT
Men 50-54
1 Shane Morris Highland, UT 15:57.0
Men 55-59
1 Alec Eror Washington, UT 14:57.6
2 Stephen Washburn Lindon, UT 16:35.9
3 Brandon Smith St George, UT 18:40.1
Men 60-64
1 Frank Winters Susanville, CA 15:04.2
2 Ryan Spainhower Washington, UT 16:58.5
3 Denny Tynan Park City, UT 19:49.3
Men 65-69
1 Robert Bernhard San Diego, CA 18:00.0
2 Daniel Wernli Tucson, AZ 19:26.1
3 Bruce Argyle Alpine, UT 22:52.7
Men 70-74
1 Stephen Langley Rossland, BC, Canada 17:21.4
Men 75-79
1 Joel Quinn South Jordan, UT 17:37.0
2 Raymond Ferbrache Salida, CO 25:06.6
Women 50-54
1 Priya Ellwood American Fork, UT 25:46.9
Women 55-59
1 Sue Stokes Breckenridge, CO 17:52.2
Women 65-69
1 Lynne Buckner Sandy, UT 21:09.0
Women 70-74
1 June Johnson Westfir, OR 29:34.5
SPORT
Men 50-54
1 Kevin Zollinger Draper, UT 17:21.8
2 Eric Johnson Lindon, UT 17:51.4
3 Troy Houston Parowan, UT 18:35.7
4 Nathan Harmon Pleasant Grove, UT 19:13.8
5 Burt Tanaka Riverside, CA 20:07.6
6 Dale Watterson Ely, NV 20:46.2
Men 55-59
1 Gary Azevedo Idaho Falls, ID 16:25.0
2 Larry Hill Hyde Park, UT 18:12.2
3 Robert Smith Lake Forest, CA 19:12.5
4 Mike Swink Lakeside, CA 20:16.7
5 John Elford Calgary, AB, Canada 20:23.5
6 Kendall Sullivan Pine Valley, UT 20:57.4
7 Richard Cozzens Cedar City, UT 25:13.2
8 Robert Wright St. George, UT 32:19.8
9 Robert Smith Kennett Square, PA 34:52.4
Men 60-64
1 Ravell Call Farmington, UT 16:14.8
2 Wesley Raymond Lindon, UT 18:08.0
3 Brad Norman St. George, UT 18:17.8
4 Douglas Brown Santee, CA 18:30.9
5 Thomas Kline South Jordan, UT 20:48.5
6 Mike Cooper Edmonton, AB, Canada 21:38.9
7 Gene Boyle Salt Lake City, UT 21:51.5
8 Layne Johnson Oakley, UT 22:10.3
Men 65-69
1 Steve Ault Orem, UT 17:28.4
2 Kurt Dudley Salt Lake City, UT 18:54.2
3 David Shryock St. George, UT 19:48.9
4 Brian Hill Ivins, UT 21:05.9
5 Dennis Doherty West Bloomfield, MI 21:26.7
6 Robert Thompson Fairmont, WV 22:46.2
7 David Ward Cedar City, UT 24:23.7
8 Dennis Stinger Orem, UT 27:37.0
9 Rich Howard Hurricane, UT 27:47.2
Men 70-74
1 Dick Weide Enumclaw, WA 17:09.7
2 Franz Kelsch Washington, UT 20:28.4
3 Brent Petersen Provo, UT 27:40.0
4 Ben Castro Mentone, CA 31:12.1
5 Barry Stratton Auburn, WA 32:48.7
6 Michael Howard Provo, UT 38:55.8
Men 75-79
1 Reed Fielding St. George, UT 22:40.9
2 Jack Coulombe Little River, CA 26:17.3
3 Bob Morley Moroni, UT 28:15.6
4 Peter Mackechnie Ivins, UT 29:22.8
Men 80-84
1 Phil Van Horn Santa Barbara, CA 46:45.1
Women 50-54
1 Jolene DeWaal Sandy, UT 20:58.3
2 Barbara Nelson Idaho Falls, ID 23:17.8
Women 55-59
1 Jeanna Kirby Bonsall, CA 26:14.9
2 Sherri Davis Santa Ana, CA 28:44.4
Women 60-64
1 Lelia Wright St. George, UT 24:42.0
2 Kathy Dudley Salt Lake City, UT 27:45.8
3 Patricia Leblanc Fairmont, WV 29:40.0
Women 65-69
1 Diana Ready Mt. Vernon, OH 36:01.8
BEGINNER
Men 50-54
1 Russell Heasley Frazier Park, CA 13:22.5
Men 55-59
1 Hans Gardner Bunkerville, NE 11:16.9
2 Jeff Shmoorkoff Edmonton, AB, Canada 11:57.6
Men 60-64
1 Von Isaman Salem, UT 13:55.5
Men 70-74
1 Joe Gallagher Cardiff, CA 15:05.4
2 Joseph Leavesley S Lake Tahoe, CA 16:09.5
Men 75-79
1 John King Big Bear Lake, CA 17:28.3
Women 50-54
1 Yvette Heasley Frazier Park, CA 14:55.6

Gold Sponsor