2018 Mountain Biking Cross Country Results

EXPERT
Men 50-54
1 Shane Morris Highland, UT 1:40:02.0
Men 55-59
1 Stephen Washburn Lindon, UT 1:41:46.6
2 Brandon Smith St George, UT 1:49:20.5
Men 60-64
1 Frank Winters Susanville, CA 1:36:34.6
2 Ryan Spainhower Washington, UT 1:43:26.5
3 Denny Tynan Park City, UT 1:54:07.3
Men 65-69
1 Robert Bernhard San Diego, CA 1:47:35.4
Men 70-74
1 Stephen Langley Rossland, BC, Canada 1:23:29.5
Men 75-79
1 Joel Quinn South Jordan, UT 1:10:29.1
2 Raymond Ferbrache Salida, CO 1:38:32.6
Women 50-54
1 Priya Ellwood American Fork, UT 1:48:36.0
Women 55-59
1 Sue Stokes Breckenridge, CO 42:21.4
Women 60-64
1 Jann Banales St. George, UT 50:58.3
Women 65-69
1 Lynne Buckner Sandy, UT 39:55.9
Women 70-74
1 June Johnson Westfir, OR 53:15.3
SPORT
Men 50-54
1 Kevin Zollinger Draper, UT 1:07:36.3
2 Eric Johnson Lindon, UT 1:09:56.1
3 Troy Houston Parowan, UT 1:11:16.5
4 Aaron Mullins Provo, UT 1:12:41.1
5 Burt Tanaka Riverside, CA 1:15:01.2
6 Nathan Harmon Pleasant Grove, UT 1:16:41.7
7 Dale Watterson Ely, NV 1:20:50.1
Men 55-59
1 Gary Azevedo Idaho Falls, ID 1:10:46.5
2 Larry Hill Hyde Park, UT 1:13:08.8
3 Robert Wright St. George, UT 1:13:58.2
4 Robert Smith Lake Forest, CA 1:15:14.2
5 Gordon L Larsen St. George, UT 1:17:46.9
6 John Elford Calgary, AB, Canada 1:18:47.3
7 Kendall Sullivan Pine Valley, UT 1:19:49.8
8 Mike Swink Lakeside, CA 1:22:39.1
9 Richard Cozzens Cedar City, UT 1:33:15.7
10 Bob Smith Kennett Square, PA 1:54:02.2
Men 60-64
1 Ravell Call Farmington, UT 1:06:20.3
2 Wesley Raymond Lindon, UT 1:11:23.2
3 Brad Norman St. George, UT 1:11:50.7
4 Douglas Brown Santee, CA 1:12:36.8
5 Randy Banales St. George, UT 1:12:37.9
6 Thomas Kline South Jordan, UT 1:21:03.6
7 Gene Boyle Salt Lake City, UT 1:24:24.1
8 Layne Johnson Oakley, UT 1:29:53.1
9 Brent Kirk St. George, UT 1:39:30.5
Men 65-69
1 Steve Ault Orem, UT 1:13:37.7
2 David Shryock St. George, UT 1:15:58.0
3 Kurt Dudley Salt Lake City, UT 1:16:14.5
4 Dennis Doherty West Bloomfield, MI 1:28:48.9
5 David Ward Cedar City, UT 1:34:25.6
6 Robert Thompson Fairmont, WV 1:34:55.0
7 Brian Hill Ivins, UT 1:35:42.8
8 Dennis Stinger Orem, UT 1:46:35.7
9 Rich Howard Hurricane, UT 1:53:56.7
Men 70-74
1 Larry Peterson Centerville, UT 35:53.6
2 Franz Kelsch Washington, UT 45:58.3
3 Brent Petersen Provo, UT 47:22.5
4 Ben Castro Mentone, CA 56:37.8
5 Barry Stratton Auburn, WA 1:01:21.5
6 Michael Howard Provo, UT 1:06:04.4
Men 75-79
1 Reed Fielding St. George, UT 44:57.6
2 Jack Coulombe Little River, CA 47:15.5
3 Peter Mackechnie Ivins, UT 1:03:43.3
Women 50-54
1 Leslie Knowlton-Fredette Nsl, UT 39:02.7
2 Barbara Nelson Idaho Falls, ID 46:05.2
Women 55-59
1 Jeanna Kirby Bonsall, CA 46:02.7
2 Sherri Davis Santa Ana, CA 51:36.1
Women 60-64
1 Lelia Wright St. George, UT 49:39.8
2 Kathy Dudley Salt Lake City, UT 54:06.2
3 Patricia Leblanc Fairmont, WV 1:12:41.7
BEGINNER
Men 55-59
1 Jeff Shmoorkoff Edmonton, AB, Canada 20:24.7
Men 60-64
1 Von Isaman Salem, UT 26:16.6
Men 65-69
1 Douglas Draper Concord, CA 21:02.0
Men 70-74
1 Joe Gallagher Cardiff, CA 13:00.3
Men 75-79
1 John King Big Bear Lake, CA 13:13.6
2 Dick Weide Enumclaw, WA 13:36.9
Women 55-59
1 Florence Hawkinson Provo, UT 18:32.3

Gold Sponsor