2018 Cycling Time Trial 20K Results

DIVISION I
Men 65-69  
1 396  Steven  Long  Vail,  AZ   26:57
2 397  Ned  Hettinger  Sullivans Island,  SC   27:52
3 392  Duane  Mulvaney  Casa Grande,  AZ   28:13
4 393  Maxwell  Yanof  Bozeman,  MT   28:31
5 402  Fred  Galata  Omaha,  NE   28:33
6 403  Jay  Hagenbuch  Ketchum,  ID   28:49
7 395  Shaun  Koos  Wenatchee,  WA   29:03
8 405  Curtis  Ingle  Las Vegas,  NV   30:40
9 400  Phillip  Rotherham  Bozeman,  MT   30:42
10 406  Frank  Masterson  Millbrae,  CA   31:00
11 398  Hugh  Lothrop  Bermuda Dunes,  CA   31:06
12 404  Randal  Buie  Sandy,  UT   31:41
13 407  Richard  Linton  Draper,  UT   32:12
14 401  Russell  Jacobs  Salt Lake City,  UT   32:46
Men 70-74  
1 387  Larry  Peterson  Centerville,  UT   26:55
2 381  Scott  Bulfinch  Lincoln,  NE   27:54
3 383  Roy  Quade  Victoria,  BC, Canada   28:59
4 382  Stephen  Langley  Rossland,  BC, Canada   29:12
5 384  Tom  Greason  Bozeman,  MT   29:45
6 386  David  Hatt  St. George,  UT   30:40
7 385  James  Noonan  Vancouver,  WA   31:20
8 380  John  Carleton  Mesa,  AZ   33:11
Men 75-79  
1 370  Durward  Higgins  Chattanooga,  TN   28:42
2 375  Stan  Swallow  American Fork,  UT   30:11
3 372  Jim  Gilchrist  London,  ON, Canada   32:15
4 377  Roger  Johnson  West Linn,  OR   32:49
5 369  Craig  Stephan  Ann Arbor,  MI   33:03
6 371  Stewart  Wilson  Lamoille,  NV   33:44
7 376  Stephen  Seccombe  Nathrop,  CO   34:29
8 373  Kenneth  Carman  Paso Robles,  CA   37:00
Men 80-84  
1 364  William  Meyers  Golden,  CO   29:24
2 366  Phil  Van Horn  Santa Barbara,  CA   36:29
3 362  Alan  Stockland  Ogden,  UT   37:25
4 365  Robert  Paganini  Hollywood,  CA   40:02
Men 85-89  
1 361  Gaylon  Jorgensen  American Fork,  UT   46:34
Men 90-94  
1 360  Link  Lindquist  St. George,  UT   43:42
Women 55-59
1 437  Lori  Hoechlin  Rancho Mission Viejo,  CA   30:38
2 440  Cathleen  Wilde  Orem,  UT   31:01
3 438  Patricia  McCarver  Prescott,  AZ   36:27
Women 60-64  
1 426  Betsy  Cordes  Bozeman,  MT   30:33
2 425  Margaret  Douglass  Salt Lake City,  UT   32:41
3 427  Carol  Quade  Victoria,  BC , Canada  35:27
Women 65-69  
1 410  Donna  Ingle  Las Vegas,  NV   29:45
2 412  Monica  Steidele  Santa Fe,  NM   34:17
3 413  Vicki  Linton  Salt Lake City,  UT   40:16
4 411  Diana  Ready  Mt. Vernon,  OH   42:59
Women 75-79  
1 379  Louise  McGonigal Watts  Elmvale,  ON, Canada   35:10
Women 80-84  
1 367  Patricia  Beam  Caledonia,  IL   39:31
2 368  Wilma  Calvin  Laguna Niguel,  CA   43:42
DIVISION II
Men 65-69  
1 308  Robert  Bernhard  San Diego,  CA   29:44
2 310  Bryant  Belnap  Ammon,  ID   30:53
3 309  Gig  Tollefsen  St. George,  UT   31:22
4 314  Armen  Khachadourian  Chula Vista,  CA   31:22
5 315  Timothy  Ricks  Heber City,  UT   31:39
6 306  David  Berman  Plano,  TX   32:03
7 312  John  Garnett  Boulder,  CO   32:44
8 313  Tony  Watts  Reno,  NV   33:00
9 317  John  Ackelson  Arvada,  CO   34:29
10 316  Brent  Barney  Murray,  UT   36:57
Men 70-74  
1 296  James  McCarver  Prescott,  AZ   30:00
2 302  Tim  Whalley  Reno,  NV   30:36
3 301  Sean Burman  McGrady  Richardson,  TX   31:53
4 297  Franz  Kelsch  Washington,  UT   32:14
5 300  Charles  Sinclair  Lacombe,  AB, Canada  32:32
6 295  Galen  Farrington  Ruidoso,  NM   34:39
7 298  Bobby  Cooley  Pensacola,  FL   35:34
8 299  Dwight  Nicholson  Port Townsend,  WA   36:38
Men 75-79  
1 284  Greg  Kibble  Lake Forest,  CA   30:16
2 286  Maurice  John  Louisville,  KY   33:36
3 283  William  Thurman  St. George,  UT   34:42
4 287  Roger  Neeland  Colorado Springs,  CO   35:30
5 285  Kenneth  Gunkel  Wilkeson,  WA   36:28
6 292  Harry  Morton  Clovis,  CA   46:25
7 289  Jerry  Coffey  Bozeman,  MT   46:53
Men 80-84  
1 277  Dave  Watts  Elmvale,  ON, Canada   33:56
2 278  Merrill  Smart  Springville,  UT   38:27
3 276  Knut  Torklep  Kristiansand,  Norway  39:24
4 275  Edward  Camarena  Yorba Linda,  CA   44:42
Men 85-89  
1 273  Gerald  Beam  Caledonia,  IL   51:53
Women 50-54
1 359  Barbara  Nelson  Idaho Falls,  ID   32:47
Women 55-59  
1 346  Diane  Shanklin  Santa Clara,  UT   30:00
2 348  Karen  Schwartz  Tucson,  AZ   33:12
3 347  Lucille  O'Neil  Glen Allen,  VA   34:57
Women 60-64  
1 333  Julie  Fields  Ivins,  UT   35:08
2 336  Penny  Perkins  Salt Lake City,  UT   36:48
3 335  Mary  Scott  Kearns,  UT   41:18
Women 65-69  
1 321  Sana  Terry  Sandy,  UT   46:08
2 322  Vicki  Stone  Pleasant Grove,  UT   46:24
Women 70-74  
1 198  Ursula  Chatard  Ladera Ranch,  CA   35:47
2 304  Anne  Kelsch  Washington,  UT   36:02
3 305  Deena  Millecam  Vernal,  UT   37:57
Women 75-79  
1 293  Sandy  Gold  Corrales,  NM   42:12
2 294  Ericka  Turner  Las Vegas,  NV   43:05
Women 80-84  
1 282  Gwen  Seccombe  Nathrop,  CO   1:07:21
DIVISION III
Men 50-54  
1 107  Gary  Egorov  Fresno,  CA   28:27
2 266  Thomas  Kirkpatrick  Prescott,  AZ   30:05
3 267  Dan  Rogers  Lehi,  UT   30:46
4 269  Jeff  Flowers  West Point,  UT   31:06
5 270  Bobby  Morgan  Prescott Valley,  AZ   31:09
6 268  Dale  Watterson  Ely,  NV   32:08
Men 55-59  
1 252  Jeff  Shmoorkoff  Edmonton,  AB, Canada  30:57
2 251  Sedwin  Jones  St. Phillip,     32:11
3 253  Robert  Neff  Palo Alto,  CA   34:17
Men 60-64  
1 236  Ronald  Harding  St. Phillip,     30:05
2 233  Rob  Hogan  La Verne,  CA   30:33
3 229  Craig  Shanklin  Santa Clara,  UT   31:26
4 234  Vic  Crookston  Taylorsville,  UT   32:27
5 232  Alan  Poytress  Fort Macleod,  AB, Canada   32:31
6 231  Todd  Brockman  Tulsa,  OK   32:52
7 227  Mitchell  Slepicoff  Santa Clarita,  CA   33:14
8 230  Robert  Sanchez  Yorba Linda,  CA   33:57
9 235  Greg  Fischer  Washington,  UT   35:14
10 237  Tom  Chism  St. George,  UT   36:36
Men 65-69  
1 215  Richard  Stewart  Castle Rock,  CO   26:14
2 205  Robert  Whyte  Mission Viejo,  CA   30:41
3 206  Robert  Kuehn  Bend,  OR   30:42
4 208  Jay  Crosby  Washington,  UT   30:45
5 200  Dan  Weston  River Heights,  UT   32:26
6 202  Steve  Ault  Orem,  UT   32:32
7 201  Matt  Alder  Salt Lake City,  UT   33:06
8 204  Steven  Saltz  Carlsbad,  CA   33:33
9 203  Larry  Wilson  Salem,  OR   34:42
10 207  Vincent  Peck  Washington,  UT   35:03
11 214  John  Scott  Kearns,  UT   38:19
12 216  Roger  Dykema  Las Vegas,  NV   38:33
13 209  Robert  Rudolph  Little Canada,  MN   39:23
Men 70-74  
1 188  Michael  Schilleman  St. George,  UT   33:32
2 195  Jeffrey  Kobacker  Scottsdale,  AZ   33:47
3 189  Stan  Davis  St. George,  UT   34:27
4 187  Stuart  Roche  Victoria,  BC, Canada  35:55
5 186  Gary  Braun  Simi Valley,  CA   37:24
6 190  Bob  Woelfl  Port Washington,  WI   40:08
7 194  Don  Cross  Edmonton,  AB, Canada  43:06
Men 75-79  
1 179  Louis  Norton  Torrance,  CA   33:47
2 180  Robert  Feldott  Salt Lake City,  UT   34:53
3 181  Gordon  Hall  Phelan,  CA   36:48
4 182  Ken  Stephens  Rupert,  ID   36:57
5 183  Robert  Hodges  Aurora,  CO   39:05
Men 80-84  
1 167  Leland  Walser  Ogden,  UT   38:32
2 170  Bud  Flowers  Ivins,  UT   40:46
3 169  Warren  Kinzel  Ivins,  UT   40:57
4 166  Mike  McMahon  San Jose,  CA   42:09
5 172  Darrell  Reynolds  Bountiful,  UT   44:36
6 174  Samuel  Neff  Whitefish,  MT   46:29
7 175  Jim  Demet  Salt Lake City,  UT   49:06
8 173  Paul  Trudell  Tiburon,  CA   1:01:40
Women 50-54  
1 272  Nikki  Swinton  Edmonton,  AB, Canada   39:30
Women 55-59  
1 260  Shelley  Rasmussen  St. George,  UT   33:38
2 259  Donna  Pope  Sandy,  UT   36:57
3 261  Karen  Rokich  Cincinnati,  OH   37:57
4 263  Bonnie  Hilton  Herriman,  UT   39:56
5 262  Jill  Madsen  Centerville,  UT   42:45
Women 60-64  
1 243  Dori  Lewis  Dana Point,  CA   34:33
2 244  Laurie  Peck  Washington,  UT   36:37
3 248  Karen  Rossiter  Ivins,  UT   41:32
4 247  Connie  Larson  Centerville,  UT   47:48
Women 65-69  
1 225  Marti  Davis  St. George,  UT   35:44
2 223  Sue  Crosby  Washington,  UT   37:20
3 224  Ariel  Levin  Los Angeles,  CA   41:49
4 226  Cindy  Buie  Sandy,  UT   50:44
Women 70-74  
1 197  Phyllis  Cooley  Pensacola,  FL   52:58
Women 75-79  
1 185  Dee  Samuels  Nevada City,  CA   47:15
Women 80-84  
1 177  Mary  Trudell  Tiburon,  CA   1:06:27
DIVISION IV
Men 50-54  
1 162  Gordon  Wright  Salt Lake City,  UT   34:03
Men 55-59  
1 146  Hans  Gardner  Bunkerville,  NV   32:12
2 151  John  Guedry  Las Vegas,  NV   34:30
3 147  Bob  Eng  Tustin,  CA   34:54
4 148  Jim  Eng  Murray,  UT   37:07
5 150  Brett  Hilton  Herriman,  UT   42:14
Men 60-64  
1 139  Lamar  Woodbury  Washington,  UT   41:02
2 104  Neil  Chadwick  Bountiful,  UT   44:58
Men 65-69  
1 132  Earl  TeBockhorst  Westminster,  CO   33:28
2 130  Rich  Howard  Hurricane,  UT   41:53
3 131  John  Edmunds  Provo,  UT   42:31
4 133  Layne  Thompson  Crystal Lake,  IL   45:21
Men 70-74  
1 122  Joe  Gallagher  Cardiff,  CA   39:32
2 125  Garn  Woodall  Murray,  UT   45:46
3 123  Dennis  Montoya  St. George,  UT   50:03
Men 75-79  
1 115  John  King  Big Bear Lake,  CA   42:06
2 114  Alan  Tennant  Ft. Davis,  TX   42:23
Women 50-54  
1 164  Ramona  Lasson  Sandy,  UT   34:57
2 163  Patrice  Hansen  Heber City,  UT   37:26
3 165  Jamie  Rasmussen  Ogden,  UT   41:38
Women 55-59  
1 157  Elizabeth  Shepard  Yakima,  WA   36:05
2 158  Kari  Nestingen-Hussey  Ivins,  UT   37:00
3 159  Tina  Ellis  Centerville,  UT   40:23
4 106  Cindy  Lockwood  Herriman,  UT   41:16
5 160  Andrea  Richman  Centerville,  UT   44:28
6 156  Colleen  Minson  Salt Lake City,  UT   45:28
7 161  Bonnie  Parrish-Kell  Las Vegas,  NV   1:00:53
Women 60-64   
1 142  Cheryl  Braun  Simi Valley,  CA   42:55
2 141  Karen  Cearley  Los Angeles,  CA   1:02:20
Women 65-69  
1 103  Toni  Kingston  Ivins,  UT   41:34
Women 70-74  
1 129  Susan  Schalow  St. George,  UT   42:49
Women 75-79  
1 121  Elizabeth  Thomas  Tubac,  AZ   51:22
2 120  Judy  Peterson  Centerville,  UT   54:39
RECUMBENT 2
Men 70-74 
1 102  Terry  Ellis  Anaheim,  CA   36:55
Men 80-84
1 101  Phil  Knoll  Orange,  CA   39:54
RECUMBENT 3
Men 55-59 
1 111 William Self  Loveland, CO  39:10
2 110 Larry Seidman  Colorado Springs, CO  39:18
Men 70-74 
1 108  Rodger  Reddish  Colorado Springs,  CO   56:44
Women 55-59
1 113  Esmaa  Self  Loveland,  CO   40:24

Gold Sponsor