2018 Cycling Road Race Results

DIVISION I
Men 50-54
1 442 Andrew Judkins Washington, UT 1:46:30
2 443 Patrick Bohan Buena Vista, CO 1:47:30
3 445 Tom Denison Slc, UT 1:53:16
Men 55-59
1 430 Mark Schaefer Ogden, UT 1:43:18
2 433 Luis Amelburu Las Vegas, NV 1:43:18
3 429 Alec Eror Washington, UT 1:46:49
4 436 Michael Giordanengo Mccall, ID 1:47:14
5 432 Gary Azevedo Idaho Falls, ID 1:47:26
6 428 Paul Hughes Spring Creek, NV 1:47:27
7 431 James Ferguson Mapleton, UT 1:47:28
8 435 Kevin Robison Holladay, UT 1:55:21
9 434 Jeff Buich Reno, NV 2:08:38
Men 60-64
1 416 Alex Szirmai Las Vegas, NV 1:45:30
2 417 Frank Winters Susanville, CA 1:49:07
3 422 Ravell Call Farmington, UT 1:49:53
4 419 Andres Maricq Salt Lake City, UT 1:49:54
5 418 Jeff Schall Cedar Hills, UT 1:50:48
6 420 Bernard Bogard Poway, CA 1:52:45
7 415 James Hutton Sandy, UT 2:03:35
Men 65-69
1 397 Ned Hettinger Sullivans Island, SC 1:50:01
2 393 Maxwell Yanof Bozeman, MT 1:50:48
3 406 Frank Masterson Millbrae, CA 1:51:15
4 402 Fred Galata Omaha, NE 1:54:07
5 400 Phillip Rotherham Bozeman, MT 1:55:25
6 392 Duane Mulvaney Casa Grande, AZ 1:58:24
7 407 Richard Linton Draper, UT 2:08:28
8 398 Hugh Lothrop Bermuda Dunes, CA 2:08:47
9 404 Randal Buie Sandy, UT 2:08:54
10 405 Curtis Ingle Las Vegas, NV 2:14:49
11 409 Dave McGrath Reno, NV 2:16:40
Men 70-74
1 387 Larry Peterson Centerville, UT 1:38:13
2 383 Roy Quade Victoria, BC, Canada 1:40:51
3 382 Stephen Langley Rossland, BC, Canada 1:42:08
4 384 Tom Greason Bozeman, MT 1:44:41
5 381 Scott Bulfinch Lincoln, NE 1:44:41
6 389 John Haney Park City, UT 1:44:46
7 386 David Hatt St. George, UT 1:46:54
8 388 Donald Haywood Fort Collins, CO 1:49:19
9 391 Robert Widner Lake Havasu City, AZ 1:50:48
10 380 John Carleton Mesa, AZ 1:51:31
11 390 Stephen Price Victoria, BC, Canada 1:51:52
Men 75-79
1 370 Durward Higgins Chattanooga, TN 1:05:47
2 375 Stan Swallow American Fork, UT 1:06:32
3 372 Jim Gilchrist London, ON, Canada 1:13:55
4 373 Kenneth Carman Paso Robles, CA 1:14:52
5 369 Craig Stephan Ann Arbor, MI 1:19:16
6 376 Stephen Seccombe Nathrop, CO 1:20:03
7 378 Mike Gilpin Bozeman, MT 1:30:21
Men 80-84
1 364 William Meyers Golden, CO 1:10:00
2 365 Robert Paganini Hollywood, CA 1:22:48
3 362 Alan Stockland Ogden, UT 1:23:57
4 366 Phil Van Horn Santa Barbara, CA 1:28:54
Men 90-94
1 360 Link Lindquist St. George, UT 1:50:20
Women 50-54
1 446 Anna Kurz San Antonio, TX 1:46:15
2 447 Catherine Dickson Glendale, AZ 1:50:28
 Women 55-59
1 437 Lori Hoechlin Rancho Mission Viejo, CA 1:45:20
2 440 Cathleen Wilde Orem, UT 1:45:20
3 438 Patricia McCarver Prescott, AZ 2:15:53
 Women 60-64
1 425 Margaret Douglass Salt Lake City, UT 1:45:34
2 426 Betsy Cordes Bozeman, MT 1:48:19
3 427 Carol Quade Victoria, BC, Canada 1:56:08
 Women 65-69
1 410 Donna Ingle Las Vegas, NV 1:10:13
2 412 Monica Steidele Santa Fe, NM 1:24:44
3 413 Vicki Linton Salt Lake City, UT 1:30:38
4 411 Diana Ready Mt. Vernon, OH 1:37:12
Women 75-79
1 379 Louise McGonigal Watts Elmvale, ON, Canada 1:29:14
Women 80-84
1 367 Patricia Beam Caledonia, IL 1:32:56
2 368 Wilma Calvin Laguna Niguel, CA 1:45:14
DIVISION II
Men 50-54
1 353 Robert Ure Draper, UT 1:50:31
2 351 Ross Weaver Ogden, UT 1:58:25
3 352 Kevin Zollinger Draper, UT 1:58:26
4 357 John McKell Orem, UT 2:08:02
5 356 Barry Elting Oakdale, CA 2:29:05
Men 55-59
1 345 Firdaus Irani San Diego, CA 1:58:39
2 340 Bob Hollowell St. George, UT 2:03:46
3 344 Martin Tidwell Santa Clara, UT 2:04:52
4 342 Mike Collins Brigham City, UT 2:10:42
5 343 Russell Miller American Fork, UT 2:12:52
6 341 Mike Figley Lake Havasu City, AZ 2:14:47
Men 60-64
1 326 Dennis Nelson Henderson, NV 1:58:26
2 421 Raymond Wesley Lindon, UT 2:02:36
3 328 Ryan Spainhower Washington, UT 2:03:47
4 323 Paul Vallone Montgomery, TX 2:12:18
5 325 Joel Hintze St. George, UT 2:16:35
6 327 Ed Brunisholz Salt Lake City, UT 2:21:47
7 329 John Gravito Exeter, CA 2:42:12
Men 65-69
1 308 Robert Bernhard San Diego, CA 1:44:41
2 312 John Garnett Boulder, CO 1:44:41
3 310 Bryant Belnap Ammon, ID 1:45:37
4 306 David Berman Plano, TX 1:46:26
5 314 Armen Khachadourian Chula Vista, CA 1:49:17
6 309 Gig Tollefsen St. George, UT 1:51:52
7 318 David Braeden Salt Lake City, UT 1:56:09
Men 70-74
1 297 Franz Kelsch Washington, UT 1:07:15
2 296 James McCarver Prescott, AZ 1:09:16
3 301 Sean Burman McGrady Richardson, TX 1:12:22
4 302 Tim Whalley Reno, NV 1:12:22
5 300 Charles Sinclair Lacombe, AB, Canada 1:20:11
6 298 Bobby Cooley Pensacola, FL 1:23:57
7 295 Galen Farrington Ruidoso, NM 1:24:31
8 303 Buddy Caples Las Vegas, NV 1:28:30
Men 75-79
1 284 Greg Kibble Lake Forest, CA 1:10:53
2 283 William Thurman St. George, UT 1:16:30
3 286 Maurice John Louisville, KY 1:16:48
4 285 Kenneth Gunkel Wilkeson, WA 1:23:00
Men 80-84
1 277 Dave Watts Elmvale, ON, Canada 1:22:22
2 278 Merrill Smart Springville, UT 1:28:22
3 276 Knut Torklep Kristiansand, Norway 1:29:57
4 280 Robert Calvin Laguna Niguel, CA 1:38:13
Women 50-54
1 359 Barbara Nelson Idaho Falls, ID 1:56:08
Women 55-59
1 347 Lucille O'Neil Glen Allen, VA 1:57:07
2 348 Karen Schwartz Tucson, AZ 2:03:54
Women 60-64
1 334 Kathy Edwards St. George, UT 2:03:36
2 336 Penny Perkins Salt Lake City, UT 2:10:11
3 333 Julie Fields Ivins, UT 3:11:12
Women 65-69
1 320 Lynne Buckner Sandy, UT 1:18:57
Women 70-74
1 198 Ursula Chatard Ladera Ranch, CA 1:19:26
2 304 Anne Kelsch Washington, UT 1:21:09
3 305 Deena Millecam Vernal, UT 1:27:37
Women 75-79
1 293 Sandy Gold Corrales, NM 1:41:34
2 294 Ericka Turner Las Vegas, NV 1:54:39
DIVISION III
Men 50-54
1 107 Gary Egorov Fresno, CA 1:02:10
2 266 Thomas Kirkpatrick Prescott, AZ 1:05:30
3 267 Dan Rogers Lehi, UT 1:06:32
4 270 Bobby Morgan Prescott Valley, AZ 1:06:32
5 268 Dale Watterson Ely, NV 1:10:00
6 269 Jeff Flowers West Point, UT 1:10:53
7 271 Dan Towle Seattle, WA 1:30:05
Men 55-59
1 251 Sedwin Jones St. Phillip, Barbados 1:06:32
2 255 Douglas Garrett Millville, UT 1:06:32
3 257 Ian Caldwell Calgary, AB, Canada 1:10:00
4 252 Jeff Shmoorkoff Edmonton, AB, Canada 1:12:35
5 258 Jon Scheidt Southlake, TX 1:13:55
6 253 Robert Neff Palo Alto, CA 1:15:44
7 256 Gary Tomlinson Liberty Lake, WA 2:26:58
Men 60-64
1 227 Mitchell Slepicoff Santa Clarita, CA 1:09:16
2 229 Craig Shanklin Santa Clara, UT 1:09:38
3 236 Ronald Harding St. Phillip, Barbados 1:10:00
4 234 Vic Crookston Taylorsville, UT 1:10:00
5 231 Todd Brockman Tulsa, OK 1:10:53
6 240 Richard Fugate Sandy, UT 1:10:53
7 239 Rod Dueck Port Coquitlam, BC, Canada 1:13:55
8 232 Alan Poytress Fort Mcleod, AB, Canada 1:13:55
9 230 Robert Sanchez Yorba Linda, CA 1:15:57
10 241 John Rogers Bountiful, UT 1:28:03
Men 65-69
1 205 Robert Whyte Mission Viejo, CA 1:06:39
2 208 Jay Crosby Washington, UT 1:07:15
3 201 Matt Alder Salt Lake City, UT 1:10:00
4 202 Steve Ault Orem, UT 1:12:32
5 204 Steven Saltz Carlsbad, CA 1:13:55
6 206 Robert Kuehn Bend, OR 1:13:55
7 211 Alan Ruff Arvada, CO 1:17:12
8 200 Dan Weston River Heights, UT 1:17:14
9 213 Kenneth Shurman Salt Lake City, UT 1:17:14
10 203 Larry Wilson Salem, OR 1:18:50
11 207 Vincent Peck Washington, UT 1:20:52
12 212 Robert Wise Springville, UT 1:21:21
13 217 Lawrence Block Calgary, AB, Canada 1:26:09
14 218 Tom Ruyle Grapevine, TX 1:28:48
15 216 Roger Dykema Las Vegas, NV 1:32:08
16 222 Michael Deraedt Salt Lake City, UT 1:49:53
17 219 Douglas Hamilton St. George, UT 1:56:18
Men 70-74
1 195 Jeffrey Kobacker Scottsdale, AZ 1:12:22
2 188 Michael Schilleman St. George, UT 1:17:12
3 194 Don Cross Edmonton, AB, Canada 1:18:45
4 187 Stuart Roche Victoria, BC, Canada 1:26:09
5 186 Gary Braun Simi Valley, CA 1:29:42
6 191 Jack Ramjeeawon Henderson, NV 1:36:58
7 190 Bob Woelfl Port Washington, WI 1:42:01
8 193 Ben Castro Mentone, CA 2:34:33
9 192 David Wong Los Angeles, CA 2:50:10
Men 75-79
1 179 Louis Norton Torrance, CA 1:12:22
2 180 Robert Feldott Salt Lake City, UT 1:17:14
3 181 Gordon Hall Phelan, CA 1:26:29
4 182 Ken Stephens Rupert, ID 1:30:05
Men 80-84
1 166 Mike McMahon San Jose, CA 1:46:30
2 170 Bud Flowers Ivins, UT 1:55:20
Women 50-54
1 272 Nikki Swinton Edmonton, AB, Canada 1:31:43
Women 55-59
1 260 Shelley Rasmussen St. George, UT 1:13:45
2 265 Linda Garrett Millville, UT 1:17:22
3 259 Donna Pope Sandy, UT 1:27:03
4 261 Karen Rokich Cincinnati, OH 1:29:14
Women 60-64
1 243 Dori Lewis Dana Point, CA 1:19:31
2 244 Laurie Peck Washington, UT 1:21:09
3 246 Lisa Jones Las Vegas, NV 1:21:17
4 250 Linda Alder Salt Lake City, UT 1:39:09
Women 65-69
1 223 Sue Crosby Washington, UT 1:25:21
2 226 Cindy Buie Sandy, UT 2:10:51
Women 70-74
1 197 Phyllis Cooley Pensacola, FL 2:19:14
DIVISION IV
Men 55-59
1 151 John Guedry Las Vegas, NV 1:13:55
2 152 Timothy Sloane North Las Vegas, NV 1:16:20
3 146 Hans Gardner Bunkerville, NV 1:16:31
4 147 Bob Eng Tustin, CA 1:18:50
5 148 Jim Eng Murray, UT 1:24:31
6 149 Mark Minaga South Jordan, UT 1:26:09
7 150 Brett Hilton Herriman, UT 1:40:56
8 155 Wayne Rasmussen N. Ogden, UT 1:44:50
Men 60-64
1 331 Tony Sanmartini Orange, CA 1:23:04
2 104 Neil Chadwick Bountiful, UT 1:40:00
Men 65-69
1 132 Earl TeBockhorst Westminster, CO 1:10:53
2 134 Grayden Bridge Raymond, AB, Canada 1:24:31
3 131 John Edmunds Provo, UT 1:30:19
4 319 Al Graham Arleta, CA 1:32:07
5 130 Rich Howard Hurricane, UT 1:43:08
6 220 Paul Christensen Mccall, ID 2:16:04
Men 70-74
1 122 Joe Gallagher Cardiff, CA 1:30:38
2 128 Richard Gooch Ivins, UT 1:47:23
3 136 Ken Watson Cottonwood Heights, UT 1:54:31
4 127 Oscar Toro Orem, UT 2:07:46
Men 75-79
1 118 Ray Tingstrom Colorado Springs, CO 1:32:46
2 117 Paul Astin Midvale, UT 1:34:14
3 448 Sterling Larson Salt Lake City, UT 1:42:26
4 119 Ray Edwards Reno, NV 1:53:09
Women 50-54
1 164 Ramona Lasson Sandy, UT 1:16:09
2 163 Patrice Hansen Heber City, UT 1:24:04
3 165 Jamie Rasmussen Ogden, UT 1:45:15
Women 55-59
1 158 Kari Nestingen-Hussey Ivins, UT 1:21:14
2 159 Tina Ellis Centerville, UT 1:35:55
3 106 Cindy Lockwood Herriman, UT 1:40:53
4 156 Colleen Minson Salt Lake City, UT 2:00:15
Women 60-64
1 143 Christie Rogers Bountiful, UT 1:26:57
2 144 Maria Perkins Corona, CA 1:46:58
Women 65-69
1 103 Toni Kingston Ivins, UT 1:37:01
2 136 Kristin Christensen Mccall, ID 2:11:06
Women 75-79
1 120 Judy Peterson Centerville, UT 2:00:15

Gold Sponsor