2018 Cycling Hill Climb Results

DIVISION I
Men 50-54
1 441  Alan  Sutherland  Clive,  AB, Canada  14:17.94
2 443  Patrick  Bohan  Buena Vista,  CO  14:20.60
3 442  Andrew  Judkins  Washington,  UT  15:26.46
4 444  Frank  Francesco  N Las Vegas,  NV  16:47.80
Men 55-59
1 430  Mark  Schaefer  Ogden,  UT  13:14.58
2 428  Paul  Hughes  Spring Creek,  NV  14:23.23
3 431  James  Ferguson  Mapleton,  UT  14:31.50
4 429  Alec  Eror  Washington,  UT  15:16.82
5 432  Gary  Azevedo  Idaho Falls,  ID  15:27.16
Men 60-64
1 416  Alex  Szirmai  Las Vegas,  NV  13:24.52
2 423  Thomas  Barron  Henderson,  NV  15:00.52
3 414  Dave  Weller  St. George,  UT  15:01.10
4 419  Andres  Maricq  Salt Lake City,  UT  15:03.60
5 418  Jeff  Schall  Cedar Hills,  UT  15:16.30
6 417  Frank  Winters  Susanville,  CA  15:30.52
7 422  Ravell  Call  Farmington,  UT  15:46.74
8 420  Bernard  Bogard  Poway,  CA  16:02.02
9 415  James  Hutton  Sandy,  UT  17:32.99
Men 65-69
1 396  Steven  Long  Vail,  AZ  14:54.52
2 397  Ned  Hettinger  Sullivans Island,  SC  14:57.26
3 392  Duane  Mulvaney  Casa Grande,  AZ  15:19.28
4 408  David  Hillyard  Salt Lake City,  UT  15:27.10
5 402  Fred  Galata  Omaha,  NE  16:00.67
6 393  Maxwell  Yanof  Bozeman,  MT  16:05.96
7 406  Frank  Masterson  Millbrae,  CA  16:08.49
8 400  Phillip  Rotherham  Bozeman,  MT  16:47.07
9 407  Richard  Linton  Draper,  UT  17:08.12
10 398  Hugh  Lothrop  Bermuda Dunes,  CA  19:24.75
11 405  Curtis  Ingle  Las Vegas,  NV  20:12.73
12 404  Randal  Buie  Sandy,  UT  20:30.31
Men 70-74
1 387  Larry  Peterson  Centerville,  UT  15:29.23
2 383  Roy  Quade  Victoria,  BC, Canada  16:39.67
3 382  Stephen  Langley  Rossland,  BC, Canada  16:52.90
4 389  John  Haney  Park City,  UT  17:07.76
5 380  John  Carleton  Mesa,  AZ  17:29.34
6 381  Scott  Bulfinch  Lincoln,  NE  17:36.83
7 386  David  Hatt  St. George,  UT  18:00.90
8 384  Tom  Greason  Bozeman,  MT  18:01.05
9 388  Donald  Haywood  Fort Collins,  CO  18:07.61
10 385  James  Noonan  Vancouver,  WA  20:36.71
Men 75-79
1 370  Durward  Higgins  Chattanooga,  TN  16:18.02
2 375  Stan  Swallow  American Fork,  UT  17:42.71
3 372  Jim  Gilchrist  London,  ON, Canada  20:24.08
4 369  Craig  Stephan  Ann Arbor,  MI  20:34.62
5 376  Stephen  Seccombe  Nathrop,  CO  20:54.22
6 373  Kenneth  Carman  Paso Robles,  CA  21:09.13
Men 80-84
1 364  William  Meyers  Golden,  CO  18:00.24
2 362  Alan  Stockland  Ogden,  UT  20:52.67
3 365  Robert  Paganini  Hollywood,  CA  23:47.37
4 366  Phil  Van Horn  Santa Barbara,  CA  25:04.01
Men 85-89
1 361  Gaylon  Jorgensen  American Fork,  UT  29:00.51
Men 90-94
1 360  Link  Lindquist  St. George,  UT  28:41.52
Women 50-54
1 446  Anna  Kurz  San Antonio,  TX  17:23.25
Women 55-59
1 437  Lori  Hoechlin  Rancho Mission Viejo,  CA  16:01.93
2 440  Cathleen  Wilde  Orem,  UT  16:50.33
3 438  Patricia  McCarver  Prescott,  AZ  23:32.28
Women 60-64
1 426  Betsy  Cordes  Bozeman,  MT  15:51.01
2 425  Margaret  Douglass  Salt Lake City,  UT  17:48.63
3 427  Carol  Quade  Victoria,  BC, Canada  20:11.65
Women 65-69
1 410  Donna  Ingle  Las Vegas,  NV  17:21.25
2 412  Monica  Steidele  Santa Fe,  NM  21:16.52
3 413  Vicki  Linton  Salt Lake City,  UT  25:40.04
4 411  Diana  Ready  Mt. Vernon,  OH  29:22.45
Women 75-79
1 379  Louise  McGonigal Watts  Elmvale,  ON, Canada  23:50.33
Women 80-84
1 367  Patricia  Beam  Caledonia,  IL  25:17.49
2 368  Wilma  Calvin  Laguna Niguel,  CA  28:59.33
DIVISION II
Men 50-54
1 353  Robert  Ure  Draper,  UT  14:08.44
2 352  Kevin  Zollinger  Draper,  UT  16:24.31
3 351  Ross  Weaver  Ogden,  UT  18:06.99
4 354  Jonathan  Gardner  Washington,  UT  19:44.72
5 356  Barry  Elting  Oakdale,  CA  22:51.25
Men 55-59
1 340  Bob  Hollowell  St. George,  UT  16:49.75
2 345  Firdaus  Irani  San Diego,  CA  17:32.95
3 339  Jeff  Lindsay  Perry,  UT  18:16.75
Men 60-64
1 328  Ryan  Spainhower  Washington,  UT  17:00.15
2 421  Wesley  Raymond  Lindon,  UT  17:00.15
3 323  Paul  Vallone  Montgomery,  TX  17:22.06
4 326  Dennis  Nelson  Henderson,  NV  17:56.94
5 325  Joel  Hintze  St. George,  UT  19:29.77
6 327  Ed  Brunisholz  Salt Lake City,  UT  21:20.82
7 324  Mark  Byrne  Lacey,  WA  24:57.36
8 329  John  Gravito  Exeter,  CA  30:15.07
Men 65-69
1 312  John  Garnett  Boulder,  CO  17:46.29
2 308  Robert  Bernhard  San Diego,  CA  17:51.93
3 315  Timothy  Ricks  Heber City,  UT  17:59.27
4 310  Bryant  Belnap  Ammon,  ID  18:36.80
5 306  David  Berman  Plano,  TX  18:53.31
6 314  Armen  Khachadourian  Chula Vista,  CA  19:13.36
7 309  Gig  Tollefsen  St. George,  UT  19:42.54
8 313  Tony  Watts  Reno,  NV  20:26.64
9 316  Brent  Barney  Murray,  UT  20:33.98
10 317  John  Ackelson  Arvada,  CO  23:14.53
Men 70-74
1 297  Franz  Kelsch  Washington,  UT  17:03.97
2 296  James  McCarver  Prescott,  AZ  17:31.37
3 302  Tim  Whalley  Reno,  NV  20:23.40
4 301  Sean Burman McGrady  Richardson, TX  20:30.18
5 300  Charles  Sinclair  Lacombe,  AB, Canada  21:17.17
6 295  Galen  Farrington  Ruidoso,  NM  21:39.10
7 299  Dwight  Nicholson  Port Townsend,  WA  23:06.89
8 298  Bobby  Cooley  Pensacola,  FL  24:46.84
Men 75-79
1 284  Greg  Kibble  Lake Forest,  CA  17:43.58
2 287  Roger  Neeland  Colorado Springs,  CO  20:21.60
3 286  Maurice  John  Louisville,  KY  20:31.92
4 283  William  Thurman  St. George,  UT  21:21.58
5 285  Kenneth  Gunkel  Wilkeson,  WA  22:55.19
6 289  Jerry  Coffey  Bozeman,  MT  31:58.64
Men 80-84
1 277  Dave  Watts  Elmvale,  ON, Canada  22:39.71
2 276  Knut  Torklep  Kristiansand, Norway  22:47.82
3 278  Merrill  Smart  Springville,  UT  24:46.80
4 280  Robert  Calvin  Laguna Niguel,  CA  27:03.87
5 275  Edward  Camarena  Yorba Linda,  CA  30:04.03
6 279  Page  Gaines  Denver,  CO  34:09.90
Women 50-54
1 359  Barbara  Nelson  Idaho Falls,  ID  19:41.25
Women 55-59
1 346  Diane  Shanklin  Santa Clara,  UT  19:12.72
2 347  Lucille  O'Neil  Glen Allen,  VA  19:56.50
3 348  Karen  Schwartz  Tucson,  AZ  20:51.62
4 350  Elin  Pierce  Battle Mountain,  NV  27:38.41
Women 60-64
1 334  Kathy  Edwards  St. George,  UT  20:12.63
2 333  Julie  Fields  Ivins,  UT  22:38.63
Women 65-69
1 320  Lynne  Buckner  Sandy,  UT  20:23.19
Women 70-74
1 198  Ursula  Chatard  Ladera Ranch,  CA  21:34.54
2 304  Anne  Kelsch  Washington,  UT  22:25.00
3 305  Deena  Millecam  Vernal,  UT  23:04.19
Women 75-79
1 293  Sandy  Gold  Corrales,  NM  28:30.00
2 294  Ericka  Turner  Las Vegas,  NV  32:35.07
DIVISION III
Men 50-54
1 107  Gary  Egorov  Fresno,  CA  14:58.71
2 267  Dan  Rogers  Lehi,  UT  15:44.98
3 266  Thomas  Kirkpatrick  Prescott,  AZ  15:54.81
4 270  Bobby  Morgan  Prescott Valley,  AZ  16:10.00
5 269  Jeff  Flowers  West Point,  UT  18:42.33
6 268  Dale  Watterson  Ely,  NV  19:01.57
7 271  Dan  Towle  Seattle,  WA  20:40.70
Men 55-59
1 251  Sedwin  Jones  St. Phillip,  Barbados  17:18.43
2 253  Robert  Neff  Palo Alto,  CA  18:50.47
3 252  Jeff  Shmoorkoff  Edmonton,  AB, Canada  20:43.10
Men 60-64
1 229  Craig  Shanklin  Santa Clara,  UT  17:17.85
2 236  Ronald  Harding  St. Phillip,  Barbados  17:19.66
3 234  Vic  Crookston  Taylorsville,  UT  17:55.50
4 227  Mitchell  Slepicoff  Santa Clarita,  CA  18:26.69
5 239  Rod  Dueck  Port Coquitlam,  BC, Canada  18:35.81
6 231  Todd  Brockman  Tulsa,  OK  19:39.54
7 233  Rob  Hogan  La Verne,  CA  20:18.00
8 230  Robert  Sanchez  Yorba Linda,  CA  20:39.46
9 235  Greg  Fischer  Washington,  UT  20:48.63
10 237  Tom  Chism  St. George,  UT  21:58.62
11 232  Alan  Poytress  Fort Macleod,  AB, Canada  22:29.63
Men 65-69
1 208  Jay  Crosby  Washington,  UT  17:11.82
2 205  Robert  Whyte  Mission Viejo,  CA  18:10.07
3 201  Matt  Alder  Salt Lake City,  UT  19:04.56
4 202  Steve  Ault  Orem,  UT  19:08.39
5 204  Steven  Saltz  Carlsbad,  CA  19:41.84
6 212  Robert  Wise  Springville,  UT  19:54.64
7 213  Kenneth  Shurman  Salt Lake City,  UT  20:22.21
8 206  Robert  Kuehn  Bend,  OR  20:56.53
9 203  Larry  Wilson  Salem,  OR  21:17.33
10 211  Alan  Ruff  Arvada,  CO  21:48.92
11 209  Robert  Rudolph  Little Canada,  MN  22:27.15
12 207  Vincent  Peck  Washington,  UT  22:41.10
Men 70-74
1 188  Michael  Schilleman  St. George,  UT  20:37.17
2 187  Stuart  Roche  Victoria,  BC, Canada  24:06.41
3 186  Gary  Braun  Simi Valley,  CA  24:10.14
4 189  Stan  Davis  St. George,  UT  24:35.05
5 191  Jack  Ramjeeawon  Henderson,  NV  24:39.73
6 192  David  Wong  Los Angeles,  CA  26:47.88
7 193  Ben  Castro  Mentone,  CA  27:45.53
Men 75-79
1 179  Louis  Norton  Torrance,  CA  19:50.95
2 180  Robert  Feldott  Salt Lake City,  UT  20:55.68
3 181  Gordon  Hall  Phelan,  CA  23:52.29
4 182  Ken  Stephens  Rupert,  ID  24:54.47
Men 80-84
1 167  Leland  Walser  Ogden,  UT  23:32.67
2 169  Warren  Kinzel Montrose, CO  28:19.27
3 166  Mike  McMahon  San Jose,  CA  29:06.32
4 170  Bud  Flowers  Ivins,  UT  33:23.80
5 171  Tyson  Hadley  Placerville,  CA  40:52.56
Women 50-54
1 272  Nikki  Swinton  Edmonton,  AB, Canada  25:45.66
Women 55-59
1 260  Shelley  Rasmussen  St. George,  UT  19:23.19
2 259  Donna  Pope  Sandy,  UT  21:42.33
3 261  Karen  Rokich  Cincinnati,  OH  24:34.66
Women 60-64
1 246  Lisa  Jones  Las Vegas,  NV  20:55.54
2 243  Dori  Lewis  Dana Point,  CA  21:00.19
3 244  Laurie  Peck  Washington,  UT  22:58.90
Women 65-69
1 223  Sue  Crosby  Washington,  UT  23:00.88
2 225  Marti  Davis  St. George,  UT  24:34.73
3 224  Ariel  Levin  Los Angeles,  CA  31:49.22
Women 70-74
1 197  Phyllis  Cooley  Pensacola,  FL  51:39.03
Women 75-79
1 185  Dee  Samuels  Nevada City,  CA  36:04.22
DIVISION IV
Men 55-59
1 147  Bob  Eng  Tustin,  CA  23:04.10
2 148  Jim  Eng  Murray,  UT  23:42.37
3 146  Hans  Gardner  Bunkerville,  NV  24:12.12
4 149  Mark  Minaga  South Jordan,  UT  24:31.83
Men 65-69
1 132  Earl  TeBockhorst  Westminster,  CO  18:45.08
2 131  John  Edmunds  Provo,  UT  22:19.60
3 130  Rich  Howard  Hurricane,  UT  32:23.07
Men 70-74
1 122  Joe  Gallagher  Cardiff,  CA  26:20.05
2 124  James  Lund  Salt Lake City,  UT  31:19.60
3 123  Dennis  Montoya  St. George,  UT  50:18.47
Men 75-79
1 114  Alan  Tennant  Ft. Davis,  TX  25:25.35
2 115  John  King  Big Bear Lake,  CA  31:36.10
3 116  Peter M.  Hansen  Santa Clara,  UT  36:26.68
Women 50-54
1 164  Ramona  Lasson  Sandy,  UT  20:33.80
2 163  Patrice  Hansen  Heber City,  UT  23:27.89
3 165  Jamie  Rasmussen  Ogden,  UT  28:00.04
Women 55-59
1 158  Kari  Nestingen-Hussey  Ivins,  UT  23:08.99
2 157  Elizabeth  Shepard  Yakima,  WA  26:08.62
3 156  Colleen  Minson  Salt Lake City,  UT  34:36.13
Women 65-69
1 103  Toni  Kingston  Ivins,  UT  27:48.75
Women 75-79
1 120  Judy  Peterson  Centerville,  UT  38:00.89
RECUMBENT 2
Men 70-74
1 102  Terry  Ellis  Anaheim,  CA  32:29.13
Men 80-84
1 101  Phil  Knoll  Orange,  CA  32:46.82
RECUMBENT 3
Men 55-59
1 111  William  Self  Loveland,  CO  24:59.59
2 110  Larry  Seidman  Colorado Springs,  CO  25:37.45
Men 70-74
1 108  Rodger  Reddish  Colorado Springs,  CO  46:03.57
Women 55-59
1 113  Esmaa  Self  Loveland,  CO  28:38.67

Gold Sponsor