2018 Cycling Criterium Results

DIVISION I
Men 50-54
1 442  Andrew Judkins  Washington, UT  @1 Lap
2 444  Frank Francesco  N Las Vegas, NV  @1 Lap
3 441  Alan Sutherland  Clive, AB  @1 Lap
Men 55-59
1 433  Luis Amelburu  Las Vegas, NV  42:16
2 430  Mark Schaefer  Ogden, UT  @1 Lap
3 434  Jeff Buich  Reno, NV  @1 Lap
4 429  Alec Eror  Washington, UT  @1 Lap
5 431  James Ferguson  Mapleton, UT  @1 Lap
6 428  Paul Hughes  Spring Creek, NV  @2 Laps
Men 60-64
1 418  Jeff Schall  Cedar Hills, UT  @1 Lap
2 417  Frank Winters  Susanville, CA  @1 Lap
3 422  Ravell Call  Farmington, UT  @2 Laps
4 419  Andres Maricq  Salt Lake City, UT  @2 Laps
5 415  James Hutton  Sandy, UT  @5 Laps
Men 65-69
1 400  Phillip Rotherham  Bozeman, MT  44:43
2 398  Hugh Lothrop  Bermuda Dunes, CA  44:43
3 393  Maxwell Yanof  Bozeman, MT  44:43
4 407  Richard Linton  Draper, UT  44:43
5 392  Duane Mulvaney  Casa Grande, AZ  44:43
6 404  Randal Buie  Sandy, UT  44:43
7 405  Curtis Ingle  Las Vegas, NV  @1 Lap
Men 70-74
1 383  Roy Quade  Victoria, BC, Canada  44:43
2 388  Donald Haywood  Fort Collins, CO  44:43
3 391  Robert Widner  Lake Havasu City, AZ  44:43
4 387  Larry Peterson  Centerville, UT  44:43
5 386  David Hatt  St. George, UT  44:43
6 384  Tom Greason  Bozeman, MT  44:55
7 381  Scott Bulfinch  Lincoln, NE  45:54
8 380  John Carleton  Mesa, AZ  @1 Lap
9 389  John Haney  Park City, UT  @1 Lap
Men 75-79
1 375  Stan Swallow  American Fork, UT  @1 Lap
2 372  Jim Gilchrist  London, ON, Canada  @1 Lap
3 369  Craig Stephan  Ann Arbor, MI  @1 Lap
4 376  Stephen Seccombe  Nathrop, CO  @1 Lap
5 373  Kenneth Carman  Paso Robles, CA  @1 Lap
6 378  Mike Gilpin  Bozeman, MT  @2 Laps
Men 80-84
1 365  Robert Paganini  Hollywood, CA  @1 Lap
2 366  Phil Van Horn  Santa Barbara, CA  @1 Lap
Men 90-94
1 360  Link Lindquist  St. George, UT  @1 Lap
Women 50-54
1 446  Anna Kurz  San Antonio, TX  36:27
Women 55-59
1 440  Cathleen Wilde  Orem, UT  35:24
2 437  Lori Hoechlin  Rancho Mission Viejo, CA  @1 Lap
3 438  Patricia McCarver  Prescott, AZ  @3 Laps
Women 60-64
1 425  Margaret Douglass  Salt Lake City, UT  35:24
2 426  Betsy Cordes  Bozeman, MT  36:27
3 427  Carol Quade  Victoria, BC, Canada  @2 Laps
Women 65-69
1 410  Donna Ingle  Las Vegas, NV  @1 Lap
2 412  Monica Steidele  Santa Fe, NM  @2 Laps
3 413  Vicki Linton  Salt Lake City, UT  @4 Laps
4 411  Diana Ready  Mt. Vernon, OH  @4 Laps
Women 75-79
1 379  Louise McGonigal Watts  Elmvale, ON, Canada  @4 Laps
Women 80-84
1 367  Patricia Beam  Caledonia, IL  @3 Laps
DIVISION II
Men 50-54
1 352  Kevin Zollinger  Draper, UT  36:50
2 351  Ross Weaver  Ogden, UT  37:36
3 354  Jonathan Gardner  Washington, UT  @1 Lap
4 356  Barry Elting  Oakdale, CA  @1 Lap
Men 55-59
1 345  Firdaus Irani  San Diego, CA  37:39
2 340  Bob Hollowell  St. George, UT  37:39
3 341  Mike Figley  Lake Havasu City, AZ  37:39
4 342  Mike Collins  Brigham City, UT  37:39
5 339  Jeff Lindsay  Perry, UT  @1 Lap
Men 60-64
1 421  Wesley Raymond  Lindon, UT  37:39
2 326  Dennis Nelson  Henderson, NV  37:39
3 328  Ryan Spainhower  Washington, UT  @2 Laps
Men 65-69
1 310  Bryant Belnap  Ammon, ID  29:14
2 314  Armen Khachadourian  Chula Vista, CA  30:14
3 313  Tony Watts  Reno, NV  30:14
4 308  Robert Bernhard  San Diego, CA  30:14
5 312  John Garnett  Boulder, CO  30:14
6 309  Gig Tollefsen  St. George, UT  30:14
Men 70-74
1 296  James McCarver  Prescott, AZ  29:14
2 301  Sean Burman McGrady  Richardson, TX  30:14
3 300  Charles Sinclair  Lacombe, AB, Canada  30:14
4 297  Franz Kelsch  Washington, UT  30:14
5 302  Tim Whalley  Reno, NV  30:14
6 298  Bobby Cooley  Pensacola, FL  @1 Lap
7 295  Galen Farrington  Ruidoso, NM  @1 Lap
Men 75-79
1 284  Greg Kibble  Lake Forest, CA  @1 Lap
2 283  William Thurman  St. George, UT  @2 Laps
3 285  Kenneth Gunkel  Wilkeson, WA  @3 Laps
4 286  Maurice John  Louisville, KY  @3 Laps
5 287  Roger Neeland  Colorado Springs, CO  @3 Laps
Men 80-84
1 277  Dave Watts  Elmvale, ON, Canada  @2 Laps
2 278  Merrill Smart  Springville, UT  @2 Laps
3 276  Knut Torklep  Kristiansand, Norway  @3 Laps
Men 85-89
1 273  Gerald Beam  Caledonia, IL  @1 Lap
2 274  John SanMartini  Villa Park, CA  @1 Lap
Women 55-59
1 347  Lucille O'Neil  Glen Allen, VA  29:16
2 348  Karen Schwartz  Tucson, AZ  @1 Lap
Women 60-64
1 336  Penny Perkins  Salt Lake City, UT  29:26
Women 65-69
1 322  Vicki Stone  Pleasant Grove, UT  @1 Lap
2 321  Sana Terry  Sandy, UT  @1 Lap
Women 70-74
1 198  Ursula Chatard  Ladera Ranch, CA  29:16
2 305  Deena Millecam  Vernal, UT  @1 Lap
Women 75-79
1 294  Ericka Turner  Las Vegas, NV  @1 Lap
Women 80-84
1 282  Gwen Seccombe  Nathrop, CO  @1 Lap
DIVISION III
Men 50-54
1 107  Gary Egorov  Fresno, CA  35:25
2 267  Dan Rogers  Lehi, UT  @1 Lap
3 266  Thomas Kirkpatrick  Prescott, AZ  @1 Lap
4 270  Bobby Morgan  Prescott Valley, AZ  @1 Lap
5 269  Jeff Flowers  West Point, UT  @2 Laps
6 271  Dan Towle  Seattle, WA  @3 Laps
Men 55-59
1 251  Sedwin Jones  St. Phillip, Barbados  @1 Lap
2 252  Jeff Shmoorkoff  Edmonton, AB, Canada  @1 Lap
3 253  Robert Neff  Palo Alto, CA  @2 Laps
Men 60-64
1 227  Mitchell Slepicoff  Santa Clarita, CA  @1 Lap
2 236  Ronald Harding  St. Phillip, Barbados  @1 Lap
3 234  Vic Crookston  Taylorsville, UT  @1 Lap
4 240  Richard Fugate  Sandy, UT  @1 Lap
5 230  Robert Sanchez  Yorba Linda, CA  @2 Laps
Men 65-69
1 205  Robert Whyte  Mission Viejo, CA  26:43
2 202  Steve Ault  Orem, UT  27:09
3 204  Steven Saltz  Carlsbad, CA  27:50
4 201  Matt Alder  Salt Lake City, UT  27:58
5 203  Larry Wilson  Salem, OR  28:29
6 206  Robert Kuehn  Bend, OR  @1 Lap
7 214  John Scott  Kearns, UT  @2 Laps
Men 70-74
1 195  Jeffrey Kobacker  Scottsdale, AZ  27:58
2 188  Michael Schilleman  St. George, UT  28:00
3 194  Don Cross  Edmonton, AB, Canada  28:02
4 190  Bob Woelfl  Port Washington, WI  @2 Laps
Men 75-79
1 179  Louis Norton  Torrance, CA  27:09
2 181  Gordon Hall  Phelan, CA  27:40
3 180  Robert Feldott  Salt Lake City, UT  28:14
4 182  Ken Stephens  Rupert, ID  @1 Lap
Men 80-84
1 172  Darrell Reynolds  Bountiful, UT  @3 Laps
2 170  Bud Flowers  Ivins, UT  @3 Laps
Women 50-54
1 272  Nikki Swinton  Edmonton, AB, Canada  @1 Lap
Women 55-59
1 259  Donna Pope  Sandy, UT  29:26
2 261  Karen Rokich  Cincinnati, OH  @1 Lap
Women 60-64
1 243  Dori Lewis  Dana Point, CA  29:26
Women 65-69
1 226  Cindy Buie  Sandy, UT  @1 Lap
2 224  Ariel Levin  Los Angeles, CA  @1 Lap
Women 70-74
1 197  Phyllis Cooley  Pensacola, FL  @1 Lap
DIVISION IV
Men 55-59
1 146  Hans Gardner  Bunkerville, NV  28:49
2 150  Brett Hilton  Herriman, UT  29:55
Men 65-69
1 132  Earl TeBockhorst  Westminster, CO  29:00
2 319  Al Graham  Arleta, CA  29:36
3 130  Rich Howard  Hurricane, UT  @1 Lap
4 133  Layne Thompson  Crystal Lake, IL  @1 Lap
5 131  John Edmunds  Provo, UT  @1 Lap
Men 70-74
1 125  Garn Woodall  Murray, UT  30:13
Men 75-79
1 115  John King  Big Bear Lake, CA  @3 Laps
Women 50-54
1 164  Ramona Lasson  Sandy, UT  29:26
2 165  Jamie Rasmussen  Ogden, UT  @1 Lap
Women 55-59
1 156  Colleen Minson  Salt Lake City, UT  @1 Lap
2 161  Bonnie Parrish-Kell  Las Vegas, NV  @1 Lap
Women 60-64
1 141  Karen Cearley  Los Angeles, CA  @1 Lap
Women 65-69
1 103  Toni Kingston  Ivins, UT  @1 Lap

Gold Sponsor