2017 Road Races 10K Results

Men 50-54
Gold Curtis Eppley Springville, UT 34:54.5
Silver Larry Seidman Colorado Springs, CO 44:17.2
Bronze Jeff Shmoorkoff Edmonton, AB, Canada 45:35.9
4th Dennis Rose Saint George, UT 49:32.3
5th Clayne Hansen Rexburg, ID 1:07:32.7
Men 55-59
Gold Rick Cordes Alamo, CA 37:41.0
Silver Elvis Bitsilly Albuquerque, NM 41:04.1
Bronze Brent Bonecutter Saint George, UT 42:56.5
Men 60-64
Gold John Matthews Canton, CT 39:43.1
Silver Brad Kelley Eden, UT 44:34.1
Bronze Kelvin Nelson Cupertino, CA 45:15.0
4th Joel Hintze St George, UT 51:24.0
5th Michael Gardner Lincoln, CA 1:05:35.1
Men 65-69
Gold Tim Payne Oro-Medonte, ON, Canada 48:03.2
Silver Mike Harold Miramar Beach, FL 50:16.9
Bronze William Cerny Orem, UT 50:23.8
4th Bill Benshoof Kent, WA 50:49.6
5th James Krein Kenai, AK 51:27.9
6th Ron Van Meenen St. George, UT 51:33.3
7th Rand Nielson Sandy, UT 58:21.2
8th Douglas Hamilton St. George, UT 1:02:07.5
9th Paul Christensen McCall, ID 1:06:25.7
Men 70-74
Gold Wayne Peterson St. George, UT 53:27.2
Silver Tony Pryatel Apple Valley, UT 54:11.3
Bronze Norman Frable Ivins, UT 1:01:07.8
4th James Lund Salt Lake City, UT 1:03:38.8
5th Garry Bush Lewiston, ID 1:06:47.3
Men 75-79
Gold Don Perry West Jordan, UT 50:54.9
Silver Harlan Van Blaricum Dexter, MI 56:55.0
Bronze Byron Melendy La Crescenta, CA 57:34.9
4th Dick Johnson Parowan, UT 1:04:42.2
5th Phil Feiock Mesquite, NV 1:09:27.3
6th David Ellis St. George, UT 1:13:22.1
7th John Cordy Seattle, WA 1:19:12.6
Men 80-84
Gold Mel Kleinman St. George, UT 1:11:05.6
Silver Robert Ohlwiler Kaysville, UT 1:15:01.9
Bronze Darryl Beardall Santa Rosa, CA 1:27:28.4
4th Roy Nelson II Las Vegas, NV 1:46:04.3
Women 50-54
Gold Lisa Neyman Provo, UT 48:17.6
Silver Nikki Swinton Edmonton, AB, Canada 1:02:56.8
Bronze Barbara Nelson Idaho Falls, ID 1:03:38.7
4th Wendy Baron Pocatello, ID 1:13:29.7
Women 55-59
Gold Suzanne Cordes Alamo, CA 43:37.6
Silver Mary Ann Cuvilier St. Albert, AB, Canada 51:44.3
Bronze Mary Raymond Goodyear, AZ 53:56.3
4th Gioia Akers Kent, WA 54:51.4
Women 60-64
Gold Barb Biggs Edmonton, AB, Canada 44:56.9
Silver Sylvia Marlin Waterford, MI 47:16.7
Bronze Nancy Konyu Oro-Medonte, ON, Canada 56:29.2
4th Nancy Crowley Hurricane, UT 58:42.3
5th Maria Riach Las Vegas, NV 1:04:24.3
6th Betty Erickson St. George, UT 1:31:30.9
Women 65-69
Gold Vicki Sonners Vancouver, WA 1:02:25.1
Silver Marti Davis St George, UT 1:08:18.1
Bronze Donna Mirabelli Salt Lake City, UT 1:23:23.0
4th Kristin Christensen McCall, ID 1:47:01.3
Women 70-74
Gold Rebecca Ryder Hattiesburg, MS 1:05:01.6
Silver Connie Sledge St. George, UT 1:09:41.5
Women 75-79
Gold Gloria Piscoran Newberg, OR 1:11:30.0
Silver Janet Shanta Henderson, NV 1:15:14.8
Bronze Florence Anderson Ivins, UT 1:15:59.9
Women 80-84
Gold Della Works Casper, WY 1:41:50.9

Gold Sponsor