2017 Mountain Biking Cross Country Results

EXPERT
Men 55-59
1 David Kelsey Hurricane, UT 1:34:47.0
2 Larry Pritchard Fountain Valley, CA 1:39:40.9
3 Gary Azevedo Idaho Falls, ID 2:00:23.7
Men 60-64
1 Craig Terry St. George, UT 1:40:06.3
2 David Johnston Rocky Mtn. House, AB, Canada 1:46:11.4
3 Ryan Spainhower Draper, UT 1:49:03.0
4 Danny Swenson Leeds, UT 1:56:29.9
5 Denny Tynan Park City, UT 2:04:37.0
6 Gary Stinson Longmont, CO 2:20:53.0
Men 65-69
1 Bruce Argyle Alpine, UT 2:47:45.5
Men 70-74
1 Joel Quinn South Jordan, UT 1:13:22.5
2 Bill Boyle San Luis Obispo, CA 1:22:36.8
3 Gene Poncelet North Ogden, UT 1:27:02.1
Men 75-79
1 William Hughes Sitka, AK 1:28:40.5
2 Raymond Ferbrache Salida, CO 1:42:04.0
Men 80-84
1 Frederic Schmid Waco, TX 1:28:46.0
Women 50-54
1 Paula Santerior Walnut Creek, CA 1:26:28.7
2 Jerily McCormick Penn Valley, CA 1:28:41.3
Women 60-64
1 Lynne Buckner Sandy, UT 42:10.5
2 Leslie June Summerland, BC, Canada 45:43.4
3 Jann Banales St. George, UT 53:28.7
SPORT
Men 50-54
1 Troy Houston
Parowan, UT
1:14:35.9
2 Burt Tanaka
Riverside, CA
1:17:49.9
3 Brandon Lucore
Oceanside, CA
1:44:03.5
       
Men 55-59
1 John Elford Calgary, AB, Canada 1:22:59.1
2 Lance McIntosh Lindon, UT 1:23:57.1
3 Gordon L Larsen St. George, UT 1:25:33.5
Men 60-64
1 Tom Sitton Big Bear Lake, CA 1:08:13.9
2 Dave Mendenhall Ivins, UT 1:09:26.9
3 Wesley Raymond Lindon, UT 1:11:32.8
4 Douglas Brown Santee, CA 1:12:18.8
5 Ravell Call Farmington, UT 1:13:55.8
6 Randy Banales St. George, UT 1:15:01.4
7 Brad Norman St. George, UT 1:16:48.7
8 Thomas Kline South Jordan, UT 1:20:53.2
9 Kerry Nisbet Edmonton, AB, Canada 1:24:00.6
10 Gene Boyle Salt Lake City, UT 1:25:01.3
Men 65-69
1 Stephen Langley Rossland, BC, Canada 1:13:08.3
2 David Ward Cedar City, UT 1:41:59.6
3 Rich Howard Hurricane, UT 1:44:55.7
4 John Ackelson Arvada, CO 1:48:13.7
Men 70-74
1 Kenneth McLean Henderson, NV 40:56.1
2 Mike Boyd Eagle Mountain, UT 53:56.2
3 Michael Howard Provo, UT 1:26:05.6
Men 75-79
1 Jack Coulombe Little River, CA 46:29.8
2 Reed Fielding St. George, UT 47:49.5
3 Don Roberts Klamath Falls, OR 1:28:09.1
Women 65-69
1 Diana Ready Mt. Vernon, OH 1:17:14.7
BEGINNER
Men 50-54
1 Jeff Shmoorkoff Edmonton, AB, Canada 19:35.4
2 Lincoln Jacobs Lindon, UT 21:06.4
3 Rhett Barney Cedar Hills, UT 21:10.4
Men 55-59
1 Billion Johnston Washington, UT 22:12.2
2 Robert Wright St. George, UT 26:46.6
Men 60-64
1 Von Isaman Salem, UT 24:05.5
Men 65-69
1 Dennis Stinger Orem, UT 22:07.1
Men 70-74
1 Jim Luft Anaheim, CA 13:16.8
2 Ben Castro Mentone, CA 13:21.0
Men 75-79
1 Peter Mackechnie Ivins, UT 13:27.1
2 Peter M. Hansen Santa Clara, UT 15:51.8
Men 85-89
1 James VanManen Ventura, CA 21:56.2
Women 50-54
1 Yvette Heasley Frazier Park, CA 26:21.4
Women 55-59
1 Lelia Wright St. George, UT 11:56.5
2 Kristy Parker Rogue River, OR 12:36.3
3 Erma Myers Apple Valley, CA 13:00.2
Women 60-64
1 Susan Nisbet Edmonton, AB, Canada 11:40.2

Gold Sponsor