2017 Cycling Time Trial 20K Results

Division I Men 65-69
  1 398  Fred  Galata  Omaha, NE  28:29
  2 395  Curtis  Ingle  Las Vegas, NV  28:48
  3 391  Stephen  Langley  Rossland, BC, Canada  30:06
  4 390  Roy  Quade  Victoria, BC, Canada  30:08
  5 397  Randal  Buie  Sandy, UT  30:33
  6 394  Bruce  Runnels  Fort Collins, CO  31:13
  7 392  Frank  Masterson  Millbrae, CA  31:18
  8 389  Richard  Linton  Draper, UT  31:51
  9 396  Hugh  Lothrop  Bermuda Dunes, CA  32:42
Division I Men 70-74
  1 381  Larry  Peterson  Centerville, UT  27:22
  2 379  Gary  Simmons  Layton, UT  28:30
  3 375  John  Haney  Park City, UT  30:24
  4 377  David  Hatt  St. George, UT  30:34
  5 380  James  Noonan  Vancouver, WA  31:18
  6 383  Sean  McGrady  Richardson, TX  32:18
  7 384  Roger  Springer  Atascadero, CA  33:02
Division I Men 75-79
  1 367  Durward  Higgins  Chattanooga, TN  29:01
  2 373  Stan  Swallow  American Fork, UT  30:05
  3 365  Stewart  Wilson  Lamoille, NV  30:59
  4 371  Roger  Johnson  West Linn, OR  32:02
  5 372  Jim  Gilchrist  London, ON, Canada  32:53
  6 368  Stephen  Seccombe  Nathrop, CO  33:38
  7 369  Pat  Kapp  La Quinta, CA  33:51
  8 370  Charles  Day  Bozeman, MT  34:33
Division I Men 80-84
  1 356  Franz  Hammer  Oro Valley, AZ  30:01
  2 357  Frederic  Schmid  Waco, TX  35:31
  3 362  Robert  Paganini  Hollywood, CA  36:20
  4 361  Leon  Sowers  San Diego, CA  37:31
  5 360  John  Bailiff  Tucson, AZ  37:34
  6 358  Phil  Van Horn  Santa Barbara, CA  37:57
  7 359  Rino  DeBiasio  Trail, BC, Canada  39:47
Division I Men 90-94
  1 354  Link  Lindquist  St George, UT  43:25
Division Recumbent Men 80-84
  1 101  Phil  Knoll  Orange, CA  41:26
Division I Women 55-59
  1 424  Margaret  Douglass  Salt Lake City, UT  31:31
  2 422  Cathleen  Wilde  Orem, UT  31:53
  3 425  Liesa  Sandall  Herriman, UT  32:39
  4 421  Patricia  McCarver  Prescott, AZ  37:22
Division I Women 60-64
  1 413  LaNett  Draper  Farmington, UT  33:31
  2 414  Carol  Quade  Victoria, BC, Canada  34:47
Division I Women 65-69
  1 401  Donna  Ingle  Las Vegas, NV  29:53
  2 399  Monica  Steidele  Santa Fe, NM  33:42
  3 400  Diana  Ready  Mt. Vernon, OH  43:00
Division I Women 70-74
  1 386  Paula  Larsen  Delafield, WI  37:06
  2 385  Paulette  Trippler  Ivins, UT  43:22
  3 387  Julianna  Kimball  Phoenix, AZ  52:13
Division I Women 80-84
  1 363  Patricia  Beam  Caledonia, IL  39:45
  2 364  Eleanor  Hamre  Longmont, CO  44:02
Division Recumbent Men 70-74
  1 103  Arnold  Forman  Pueblo, CO  43:46
Division II Men 65-69
  1 314  Bruce  Cobb  St. George, UT  30:33
  2 306  James  McCarver  Prescott, AZ  31:13
  3 309  John  Garnett  Boulder, CO  32:47
  4 308  Bryant  Belnap  Ammon, ID  33:07
  5 310  Franz  Kelsch  Washington, UT  33:16
  6 435  Bill  Rothe  Nuevo, CA  33:22
  7 315  Bruce  Merrill  South Jordan, UT  33:57
  8 307  Galen  Farrington  Ruidoso, NM  37:49
Division II Men 70-74
  1 298  Stephen  Price  Victoria, BC, Canada  29:23
  2 301  Zoltan  Zsohar  Dallas, TX  32:54
  3 305  Craig  Stephan  Ann Arbor, MI  32:55
  4 296  Maurice  John  Louisville, KY  33:11
  5 304  Charles  Sinclair  Lacombe, AB, Canada  33:27
  6 302  Tim  Whalley  Reno, NV  33:41
  7 299  Mike  Boyd  Eagle Mountain, UT  38:57
  8 300  Allen  Stokes  Denver, CO  40:13
Division II Men 75-79
  1 293  Gino  Crema  Burnaby, BC, Canada  32:36
  2 289  Neal  Abello  Santa Ynez, CA  32:57
  3 291  Jon  Boas  Danville, CA  33:31
  4 294  Lee  Schremp  Ventura, CA  36:14
  5 290  Hall  Baetz  Seattle, WA  37:46
  6 292  Roger  Neeland  Colorado Springs, CO  38:03
Division II Men 80-84
  1 282  Gerald  Beam  Caledonia, IL  45:24
  2 283  Page  Gaines  Denver, CO  46:28
Division Recumbent Women 70-74
  1 104  Jane  Jones  Tucson, AZ  50:43
Division II Women 50-54
  1 277  Barbara  Nelson  Idaho Falls, ID  32:40
Division II Women 55-59
  1 347  Suzanne  Cordes  Alamo, CA  31:25
  2 432  Christina  DeBono  Altadena, CA  33:19
  3 346  Karen  Schwartz  Tucson, AZ  34:06
Division II Women 60-64
  1 335  Penny  Perkins  Salt Lake City, UT  35:55
Division II Women 65-69
  1 322  Pat  Saltsman  Cottonwood Heights, UT  35:22
  2 323  Vicki  Linton  Salt Lake City, UT  38:07
  3 320  Janice  Heller  St. George, UT  40:01
  4 318  Sana  Terry  Sandy, UT  40:08
  5 321  Delia  Monson  Villa park, CA  40:25
  6 319  Vicki  Stone  Lehi, UT  41:36
Division II Women 75-79
  1 295  Ericka  Turner  Las Vegas, NV  43:56
Division Recumbent Men 65-69
  1 106  Rodger  Reddish  Colorado Springs, CO  1:02:06
Division III Men 50-54
  1 275  Barry  Elting  Oakdale, CA  30:58
  2 272  Jeff  Flowers  West Point, UT  31:04
  3 271  Jeff  Shmoorkoff  Edmonton, AB, Canada  31:12
  4 273  Dale  Watterson  Ely, NV  34:00
Division III Men 55-59
  1 255  Mike  Collins  Brigham City, UT  31:26
  2 252  Robert  Neff  Palo Alto, CA  33:27
  3 254  Jimmy  Minkovsky  Rancho Santa Margarita, CA  35:27
Division III Men 60-64
  1 226  Randy  Goodman  Prescott, AZ  29:41
  2 221  Dennis  Nelson  Henderson, NV  29:52
  3 222  Rob  Hogan  La Verne, CA  31:19
  4 230  Rockland  Draper  Farmington, UT  31:24
  5 227  Vic  Crookston  Taylorsville, UT  32:09
  6 223  Rod  Dueck  Port Coquitlam, BC, Canada  32:58
  7 225  Dan  Weston  River Heights, UT  33:08
  8 238  Todd  Brockman  Tulsa, OK  34:47
  9 241  Matt  Alder  Salt Lake City, UT  34:57
 10 236  Kent  Boren  Santaquin, UT  35:02
 11 239  Clarence  Koots  Eckville, AL  36:10
 12 240  Robert  Sanchez  Yorba Linda, CA  36:27
 13 231  Eric  Stang  Vernon, BC, Canada  36:54
 14 436  Hector  Garcia  Los Angeles, CA  37:42
 15 237  John  Scott  Kearns, UT  38:53
 16 235  Tony  Sanmartini  Orange, CA  39:13
Division III Men 65-69
  1 202  Richard  Stewart  Castle Rock, CO  27:32
  2 208  Scott  Mickelson  Ivins, UT  31:34
  3 197  Gig  Tollefsen  St. George, UT  31:41
  4 203  Jay  Crosby  Washington, UT  32:32
  5 195  Buck  Lorts  St. George, UT  32:45
  6 193  Robert  Kuehn  Bend, OR  33:10
  7 209  Jack  Laird  Bellingham, WA  33:26
  8 210  Kenneth  Shurman  Salt Lake City, UT  33:50
  9 199  Ray  Schoenwald  Murray, UT  33:58
 10 316  John  Ackelson  Arvada, CO  34:24
 11 196  Randy  Horton  Menifee, CA  36:00
 12 191  Kevin  Chismire  Ridgway, CO  36:23
 13 192  Jim  Brown  Mendon, UT  36:32
 14 198  Larry  Wilson  Salem, OR  36:39
 15 200  Patrick  Smith  Sacramento, CA  41:17
 16 205  Lawrence  Hartnett  Shingle Springs, CA  49:32
Division III Men 70-74
  1 185  Bobby  Cooley  Pensacola, FL  34:17
  2 176  Michael  Schilleman  St. George, UT  34:21
  3 177  Stan  Davis  St George, UT  34:31
  4 182  Martin  Peterson  Santa Barbara, CA  35:14
  5 179  Bob  Woelfl  Port Washington, WI  38:47
  6 175  Robert  Hodges  Aurora, CO  40:19
  7 184  Paul  Snyder  Spanish Fork, UT  41:23
  8 187  Art  McDade  Carmichael, CA  42:03
  9 186  James  Reiher  Delafield, WI  43:16
Division III Men 75-79
  1 171  John  Greenwood  Ivins, UT  37:22
  2 170  Donald  Troyer  Bonita Springs, FL  38:37
  3 168  George  Elder  St. George, UT  38:44
  4 166  Martin  Ruane  Enniscorthy, CO  39:47
  5 172  Knut  Torklep  Kristiansand, Norway  41:45
  6 165  Darrell  Reynolds  Bountiful, UT  42:59
Division III Men 80-84
  1 161  Cliff  Serwa  Kelowna, BC, Canada  36:00
  2 163  Warren  Kinzel  Montrose, CO  40:53
  3 158  Bud  Flowers  Ivins, UT  43:24
  4 162  Samuel  Neff  Whitefish, MT  43:42
  5 160  Merv  Troyer  Union City, PA  50:13
  6 159  Jim  Demet  Salt Lake City, UT  51:14
Division Recumbent Men 55-59
  1 107  William  Self  Loveland, CO  37:25
Division III Women 50-54
  1 278  Peg  Boren  St. George, UT  34:30
Division III Women 55-59
  1 264  Lucille  O'Neil  Glen Allen, VA  34:13
  2 269  Lori  Schoenwald  Murray, UT  38:19
  3 266  Tina  Ellis  Centerville, UT  41:39
  4 265  Andrea  Richman  Centerville, UT  46:17
  5 263  Cindy  Lockwood  Herriman, UT  50:17
  6 262  Tamra  Behunin  Farmington, UT  1:06:24
Division III Women 60-64
  1 246  Julie  Kanouse  St. George, UT  36:09
  2 247  Susan  Nisbet  Edmonton, AB, Canada  36:13
  3 244  Lynne  Buckner  Sandy, UT  36:46
  4 248  Barbara  DeBry  Salt Lake City, UT  39:48
  5 233  Susan  Gierga  Chula Vista, CA  40:06
  6 249  Mary  Scott  Kearns, UT  40:24
Division III Women 65-69
  1 211  Anne  Kelsch  Washington, UT  37:29
  2 220  Marti  Davis  St George, UT  38:05
  3 219  Sue  Crosby  Washington, UT  38:46
  4 217  Ariel  Levin  Los Angeles, CA  39:33
  5 216  Cheryl  Hull  St. George, UT  39:37
  6 218  Susan  Schmid  Waco, TX  39:42
  7 213  Kathleen  Spencer  Lincoln, CA  41:52
  8 212  Phyllis  Cooley  Pensacola, FL  51:40
Division III Women 70-74
  1 190  Deena  Millecam  Vernal, UT  42:26
  2 188  Frankie  Hartnett  Shingle Springs, CA  55:27
Division III Women 75-79
  1 174  Mary  Kiholm  Hurricane, UT  45:32
Division Recumbent Women 55-59
  1 108  Esmaa  Self  Loveland, CO  39:28
Division IV Men 50-54
  1 152  Gary  Egorov  Fresno, CA  30:26
  2 153  Kyle  Matsumura  Holladay, UT  32:22
  3 151  Gordon  Wright  Salt Lake City, UT  33:47
Division IV Men 55-59
  1 144  Billion  Johnston  Washington, UT  37:36
  2 142  Jim  Eng  Murray, UT  38:02
  3 140  Neil  Chadwick  Bountiful, UT  47:42
Division IV Men 60-64
  1 136  Rob  Berman  Centerville, UT  34:42
  2 138  Mitchell  Slepicoff  Santa Clarita, CA  34:47
  3 135  Tom  Chism  St. George, UT  36:34
  4 134  Robert  Hansen  Tucson, AZ  40:22
Division IV Men 65-69
  1 124  Mark  Barnett  Mukilteo, WA  32:15
  2 128  Johnnie  Jones  Ardmore, OK  36:23
  3 127  Norman  Hill  St George, UT  38:48
  4 126  Rich  Howard  Hurricane, UT  43:23
  5 130  James  Bradshaw  Lyman, WY  43:51
Division IV Men 70-74
  1 121  Garn  Woodall  Murray, UT  42:53
Division IV Men 75-79
  1 111  Robert  Feldott  Salt Lake City, UT  34:46
  2 114  Bill  Head  St George, UT  58:49
Division Recumbent Men 50-54
  1 109  Larry  Seidman  Colorado Springs, CO  39:09
Division IV Women 55-59
  1 148  Shelley  Rasmussen  St George, UT  36:32
  2 149  Elizabeth  Shepard  Yakima, WA  37:50
  3 150  Colleen  Minson  Salt Lake City, UT  46:33
  4 147  Connie  Larson  Centerville, UT  51:39
  5 146  Bonnie  Parrish-Kell  Las Vegas, NV  1:08:02
Division IV Women 65-69
  1 133  Gail  Hurlbert  Gardnerville, NV  40:47
Division IV Women 70-74
  1 122  Judy  Peterson  Centerville, UT  57:18
Division IV Women 75-79
  1 115  Elizabeth  Thomas  Tubac, AZ  56:10

Gold Sponsor