2017 Cycling Road Race Results

Division I Men 50-54
  1 426  Ian Skurnik  Salt Lake City, UT  1:43:31
  2 428  Andrew Judkins  Washington, UT  1:44:40
  3 429  Chip Page  Kaysville, UT  1:50:26
Division I Men 55-59
  1 419  Mark Schaefer  Ogden, UT  1:43:28
  2 416  Alec Eror  Washington, UT  1:44:39
  3 339  Michael Giordanengo  McCall, ID  1:45:19
  4 418  Gary Azevedo  Idaho Falls, ID  1:49:01
Division I Men 60-64
  1 404  Alex Szirmai  Las Vegas, NV  1:43:30
  2 410  David Johnston  Rocky Mtn. House, AB, Canada  1:46:25
  3 409  Jeff Schall  Cedar Hills, UT  1:48:00
  4 408  Ravell Call  Farmington, UT  1:48:00
  5 403  Andres Maricq  Salt Lake City, UT  1:48:00
  6 407  Peter Gierga  Chula Vista, CA  1:49:04
  7 405  Wesley Raymond  Lindon, UT  1:54:28
  8 411  Jerry Nichols  Loveland, CO  1:56:20
Division I Men 65-69
  1 395  Curtis Ingle  Las Vegas, NV  1:48:00
  2 392  Frank Masterson  Millbrae, CA  1:48:00
  3 398  Fred Galata  Omaha, NE  1:49:04
  4 390  Roy Quade  Victoria, BC, Canada  1:50:28
  5 391  Stephen Langley  Rossland, BC, Canada  1:50:31
  6 389  Richard Linton  Draper, UT  1:55:07
  7 394  Bruce Runnels  Fort Collins, CO  1:56:04
  8 397  Randal Buie  Sandy, UT  1:56:20
  9 388  Donald Haywood  Fort Collins, CO  1:58:33
 10 396  Hugh Lothrop  Bermuda Dunes, CA  2:01:03
Division I Men 70-74
  1 381  Larry Peterson  Centerville, UT  1:31:46
  2 375  John Haney  Park City, UT  1:36:19
  3 382  Fred Storti  Stillwater, MN  1:39:39
  4 379  Gary Simmons  Layton, UT  1:39:40
  5 377  David Hatt  St. George, UT  1:40:58
  6 383  Sean McGrady  Richardson, TX  1:44:09
Division I Men 75-79
  1 367  Durward Higgins  Chattanooga, TN  1:04:42
  2 373  Stan Swallow  American Fork, UT  1:07:39
  3 369  Pat Kapp  La Quinta, CA  1:11:22
  4 368  Stephen Seccombe  Nathrop, CO  1:15:56
  5 370  Charles Day  Bozeman, MT  1:16:26
  6 372  Jim Gilchrist  London, ON, Canada  1:26:20
Division I Men 80-84
  1 356  Franz Hammer  Oro Valley, AZ  1:07:04
  2 362  Robert Paganini  Hollywood, CA  1:16:25
  3 357  Frederic Schmid  Waco, TX  1:19:48
  4 358  Phil Van Horn  Santa Barbara, CA  1:27:27
  5 360  John Bailiff  Tucson, AZ  1:27:31
  6 359  Rino DeBiasio  Trail, BC, Canada  1:33:15
Division I Men 90-94
  1 354  Link Lindquist  St George, UT  1:38:04
Division I Women 50-54
  1 430  Lorri Zenoni  Sandy, UT  1:44:21
Division I Women 55-59
  1 425  Liesa Sandall  Herriman, UT  1:44:04
  2 424  Margaret Douglass  Salt Lake City, UT  1:44:04
  3 422  Cathleen Wilde  Orem, UT  1:44:22
  4 421  Patricia McCarver  Prescott, AZ  2:16:17
Division I Women 60-64
  1 414  Carol Quade  Victoria, BC  1:51:27
  2 413  LaNett Draper  Farmington, UT  1:54:33
Division I Women 65-69
  1 401  Donna Ingle  Las Vegas, NV  1:09:21
  2 399  Monica Steidele  Santa Fe, NM  1:21:38
  3 400  Diana Ready  Mt. Vernon, OH  1:34:50
Division I Women 70-74
  1 386  Paula Larsen  Delafield, WI  1:10:56
  2 385  Paulette Trippler  Ivins, UT  1:37:52
  3 387  Julianna Kimball  Phoenix, AZ  1:46:08
Division I Women 80-84
  1 363  Patricia Beam  Caledonia, IL  1:30:28
  2 364  Eleanor Hamre  Longmont, CO  1:35:08
Division II Men 50-54
  1 434  Paul Hughes  1:47:56
  2 353  Mahana Fisher  Saint George, UT  1:49:21
  3 348  Joe Shadle  Pleasant Grove, UT  1:49:28
  4 351  Kevin Zollinger  Draper, UT  1:50:43
  5 431  Reginald Jones  Barbados  1:53:24
  6 352  Sedwin Jones  St. Phillip, Barbados  1:55:02
  7 274  Ken Meads  Salem, UT  1:55:02
  8 350  Gordon Garrett  Layton, UT  1:57:30
Division II Men 55-59
  1 338  Rick Cordes  Alamo, CA  1:51:53
  2 341  Louis Spencer-Smith  St. George, UT  1:53:24
  3 342  Jeff Van Lanen  Ward, CO  1:53:37
  4 343  Firdaus Irani  San Diego, CA  1:53:39
  5 340  Ken Johnson  Sandy, UT  2:06:39
Division II Men 60-64
  1 328  James Hutton  Sandy, UT  1:53:43
  2 329  Ryan Spainhower  Draper, UT  2:03:31
  3 324  Danny Swenson  Leeds, UT  2:06:39
  4 330  Joel Hintze  ST George, UT  2:07:33
  5 332  Mark Byrne  Lacey, WA  2:16:17
Division II Men 65-69
  1 314  Bruce Cobb  St. George, UT  1:39:40
  2 309  John Garnett  Boulder, CO  1:39:40
  3 310  Franz Kelsch  Washington, UT  1:39:40
  4 435  Bill Rothe  Nuevo, CA  1:42:35
  5 306  James McCarver  Prescott, AZ  1:44:04
  6 312  Robert Widner  Lake Havasu City, AZ  1:45:40
  7 308  Bryant Belnap  Ammon, ID  1:46:01
  8 317  Buddy Caples  Las Vegas, NV  1:56:16
  9 307  Galen Farrington  Ruidoso, NM  2:10:31
Division II Men 70-74
  1 301  Zoltan Zsohar  Dallas, TX  1:08:17
  2 305  Craig Stephan  Ann Arbor, MI  1:09:37
  3 303  William Thurman  St. George, UT  1:10:27
  4 302  Tim Whalley  Reno, NV  1:14:07
  5 296  Maurice John  Louisville, KY  1:14:21
  6 300  Allen Stokes  Denver, CO  1:27:13
  7 299  Mike Boyd  Eagle Mountain, UT  1:39:19
  8 298  Stephen Price  Victoria, BC, Canada  1:56:20
Division II Men 75-79
  1 293  Gino Crema  Burnaby, BC, Canada  1:07:39
  2 291  Jon Boas  Danville, CA  1:12:00
  3 289  Neal Abello  Santa Ynez, CA  1:14:39
  4 290  Hall Baetz  Seattle, WA  1:16:25
  5 292  Roger Neeland  Colorado Springs, CO  1:16:28
  6 294  Lee Schremp  Ventura, CA  1:20:33
Division II Men 85-89
  1 279  Bob Mitchell  Salt Lake City, UT  2:10:22
Division II Women 50-54
  1 277  Barbara Nelson  Idaho Falls, ID  1:53:41
Division II Women 55-59
  1 347  Suzanne Cordes  Alamo, CA  1:44:21
  2 346  Karen Schwartz  Tucson, AZ  1:58:43
Division II Women 65-69
  1 323  Vicki Linton  Salt Lake City, UT  1:27:57
  2 321  Delia Monson  Villa park, CA  1:31:09
  3 320  Janice Heller  St. George, UT  1:31:10
Division II Women 75-79
  1 295  Ericka Turner  Las Vegas, NV  1:43:38
Division III Men 50-54
  1 273  Dale Watterson  Ely, NV  1:07:40
  2 275  Barry Elting  Oakdale, CA  1:08:17
  3 271  Jeff Shmoorkoff  Edmonton, AB, Canada  1:08:22
  4 272  Jeff Flowers  West Point, UT  1:09:14
Division III Men 55-59
  1 256  Corry Adams  St. George, UT  1:03:04
  2 255  Mike Collins  Brigham City, UT  1:07:38
  3 254  Jimmy Minkovsky  Rancho Santa Margarita, CA  1:10:52
  4 252  Robert Neff  Palo Alto, CA  1:11:26
  5 258  Wray Wong  Litchfield Park, AZ  1:18:03
Division III Men 60-64
  1 226  Randy Goodman  Prescott, AZ  1:06:58
  2 227  Vic Crookston  Taylorsville, UT  1:07:02
  3 242  Les Drake  Cold Lake, AB, Canada  1:07:46
  4 225  Dan Weston  River Heights, UT  1:08:17
  5 222  Rob Hogan  La Verne, CA  1:08:17
  6 236  Kent Boren  Santaquin, UT  1:08:17
  7 230  Rockland Draper  Farmington, UT  1:11:19
  8 238  Todd Brockman  Tulsa, OK  1:11:24
  9 241  Matt Alder  Salt Lake City, UT  1:11:24
 10 223  Rod Dueck  Port Coquitlam, BC, Canada  1:16:21
 11 240  Robert Sanchez  Yorba Linda, CA  1:16:22
 12 231  Eric Stang  Vernon, BC, Canada  1:18:27
 13 239  Clarence Koots  Eckville, AL  1:19:02
 14 229  Ray Dodd  Sandy, UT  1:29:39
 15 234  Kirk Kvetko  St.George, UT  1:31:00
Division III Men 65-69
  1 197  Gig Tollefsen  St. George, UT  1:06:58
  2 209  Jack Laird  Bellingham, WA  1:06:58
  3 195  Buck Lorts  St. George, UT  1:07:39
  4 199  Ray Schoenwald  Murray, UT  1:07:40
  5 203  Jay Crosby  Washington, UT  1:07:43
  6 210  Kenneth Shurman  Salt Lake City, UT  1:11:18
  7 193  Robert Kuehn  Bend, OR  1:12:00
  8 191  Kevin Chismire  Ridgway, CO  1:15:17
  9 198  Larry Wilson  Salem, OR  1:16:33
 10 207  Douglas Hamilton  St. George, UT  1:26:57
 11 194  Larry Croft  Salt Lake City, UT  1:32:07
 12 205  Lawrence Hartnett  Shingle Springs, CA  2:15:48
Division III Men 70-74
  1 176  Michael Schilleman  St. George, UT  1:14:23
  2 185  Bobby Cooley  Pensacola, FL  1:14:47
  3 180  Reed Jarvis  Meridian, ID  1:25:56
  4 184  Paul Snyder  Spanish Fork, UT  1:27:28
  5 181  Ben Castro  Mentone, CA  1:35:39
  6 187  Art McDade  Carmichael, CA  2:15:51
Division III Men 75-79
  1 171  John Greenwood  Ivins, UT  1:21:02
  2 168  George Elder  St. George, UT  1:22:19
  3 172  Knut Torklep  Kristiansand, Norway  1:31:01
  4 169  Ned Leary  Bozeman, MT  1:33:05
  5 166  Martin Ruane  Enniscorthy, CO  1:35:41
Division III Men 80-84
  1 161  Cliff Serwa  Kelowna, BC, Canada  1:17:28
  2 158  Bud Flowers  Ivins, UT  1:52:43
Division III Women 55-59
  1 264  Lucille O'Neil  Glen Allen, VA  1:15:34
  2 269  Lori Schoenwald  Murray, UT  1:22:28
  3 344  Tia Astle  Washington, UT  1:25:22
  4 266  Tina Ellis  Centerville, UT  1:29:28
  5 265  Andrea Richman  Centerville, UT  1:46:49
  6 263  Cindy Lockwood  Herriman, UT  1:57:18
Division III Women 60-64
  1 247  Susan Nisbet  Edmonton, AB, Canada  1:18:05
  2 248  Barbara DeBry  Salt Lake City, UT  1:22:28
  3 245  Sherri Evershed  Salt Lake City, UT  1:28:01
  4 233  Susan Gierga  Chula Vista, CA  1:33:12
  5 250  Linda Alder  Salt Lake City, UT  1:36:40
Division III Women 65-69
  1 211  Anne Kelsch  Washington, UT  1:21:42
  2 219  Sue Crosby  Washington, UT  1:22:29
  3 213  Kathleen Spencer  Lincoln, CA  1:28:07
  4 212  Phyllis Cooley  Pensacola, FL  2:04:37
Division III Women 70-74
  1 190  Deena Millecam  Vernal, UT  1:38:18
  2 188  Frankie Hartnett  Shingle Springs, CA  2:10:48
Division III Women 75-79
  1 174  Mary Kiholm  Hurricane, UT  1:47:15
Division IV Men  50-54
  1 152  Gary Egorov  Fresno, CA  1:03:08
  2 154  Whitt Woods  North Ogden, UT  1:37:07
Division IV Men 55-59
  1 142  Jim Eng  Murray, UT  1:23:27
  2 144  Billion Johnston  Washington, UT  1:25:12
  3 145  Wayne Rasmussen  N. Ogden, UT  1:27:15
  4 140  Neil Chadwick  Bountiful, UT  1:42:18
Division IV Men 60-64
  1 136  Rob Berman  Centerville, UT  1:09:14
  2 138  Mitchell Slepicoff  Santa Clarita, CA  1:09:35
  3 135  Tom Chism  St. George, UT  1:16:24
  4 137  Barry Chandler  Toquerville, UT  2:15:44
Division IV Men 65-69
  1 124  Mark Barnett  Mukilteo, WA  1:10:52
  2 128  Johnnie Jones  Ardmore, OK  1:17:25
  3 126  Rich Howard  Hurricane, UT  1:30:34
  4 123  Dave Tuckett  Cottonwood Heights, UT  1:31:00
Division IV Men 70-74
  1 116  Paul Astin  Midvale, UT  1:30:34
  2 119  James Wainscott  Placerville, CA  1:32:18
  3 117  Richard Gooch  Ivins, UT  1:45:16
  4 120  Oscar Toro  Orem, UT  2:09:58
Division IV Men 75-79
  1 111  Robert Feldott  Salt Lake City, UT  1:15:48
  2 112  Don Ballenger  Bozeman, MT  1:37:05
  3 113  Don Roberts  Klamath Falls, OR  1:40:07
Division IV Women 50-54
  1 156  Jamie Rasmussen  Ogden, UT  1:37:36
  2 157  Julie Woods  North Ogden, UT  1:55:57
Division IV Women 55-59
  1 148  Shelley Rasmussen  St George, UT  1:15:35
  2 150  Colleen Minson  Salt Lake City, UT  1:48:17
Division IV Women 65-69
  1 133  Gail Hurlbert  Gardnerville, NV  1:28:06
Division IV Women 70-74
  1 122  Judy Peterson  Centerville, UT  2:09:53

Gold Sponsor