2017 Cycling Hill Climb Results

DIVISION I Men 50-54
1 426  Ian Skurnik  Salt Lake City,  UT 13:09.23
2 427  Patrick Bohan  Buena Vista,  CO 13:36.36
3 429  Chip Page  Kaysville,  UT 16:31.07
DIVISION I Men 55-59
1 419  Mark Schaefer  Ogden,  UT 12:39.67
2 420  Dave Weller  St. George,  UT 13:50.04
3 415  Peter Wimberg  Cincinnati,  OH 14:42.45
4 417  Kevin Robison  Holladay,  UT 15:03.24
5 418  Gary Azevedo  Idaho Falls,  ID 15:10.82
6 416  Alec Eror  Washington,  UT 26:02.40
DIVISION I Men 60-64
1 404  Alex Szirmai  Las Vegas,  NV 12:56.27
2 410  David Johnston  Rocky Mtn. House,  AB, Canada 14:18.55
3 403  Andres Maricq  Salt Lake City,  UT 14:30.40
4 407  Peter Gierga  Chula Vista,  CA 14:39.43
5 409  Jeff Schall  Cedar Hills,  UT 15:01.31
6 408  Ravell Call  Farmington,  UT 15:51.56
7 411  Jerry Nichols  Loveland,  CO 16:01.09
8 405  Wesley Raymond  Lindon,  UT 16:06.50
9 406  Craig Terry  St. George,  UT 16:32.30
10 412  Ronald Harding  St. Phillip,   17:23.39
DIVISION I Men 65-69
1 393  David Hillyard  Salt Lake City,  UT 14:09.44
2 398  Fred Galata  Omaha,  NE 14:53.84
3 395  Curtis Ingle  Las Vegas,  NV 14:58.64
4 392  Frank Masterson  Millbrae,  CA 15:02.89
5 389  Richard Linton  Draper,  UT 15:59.34
6 390  Roy Quade  Victoria,  BC, Canada  16:15.31
7 394  Bruce Runnels  Fort Collins,  CO 16:56.84
8 391  Stephen Langley  Rossland,  BC, Canada 17:02.35
9 388  Donald Haywood  Fort Collins,  CO 17:41.25
10 397  Randal Buie  Sandy,  UT 17:43.72
11 396  Hugh Lothrop  Bermuda Dunes,  CA 17:52.22
DIVISION I Men 70-74
1 381  Larry Peterson  Centerville,  UT 15:11.63
2 375  John Haney  Park City,  UT 15:50.49
3 379  Gary Simmons  Layton,  UT 16:08.08
4 384  Roger Springer  Atascadero,  CA 16:44.54
5 382  Fred Storti  Stillwater,  MN 16:53.52
6 377  David Hatt  St. George,  UT 17:34.29
7 383  Sean McGrady  Richardson,  TX 18:17.43
DIVISION I Men 75-79
1 367  Durward Higgins  Chattanooga,  TN 15:22.32
2 373  Stan Swallow  American Fork,  UT 17:27.90
3 365  Stewart Wilson  Lamoille,  NV 19:28.18
4 372  Jim Gilchrist  London,  ON, Canada  19:39.83
5 370  Charles Day  Bozeman,  MT 19:47.10
6 368  Stephen Seccombe  Nathrop,  CO 19:58.98
7 369  Pat Kapp  La Quinta,  CA 21:31.52
DIVISION I Men 80-84
1 356  Franz Hammer  Oro Valley,  AZ 17:09.83 
2 361  Leon Sowers  San Diego,  CA  21:21.39 
3 357  Frederic Schmid  Waco,  TX 21:55.56
4 362  Robert Paganini  Hollywood,  CA 22:39.07
5 360  John Bailiff  Tucson,  AZ 22:49.75
6 358  Phil Van Horn  Santa Barbara,  CA 24:55.41
7 359  Rino DeBiasio  Trail,  BC, Canada 28:48.21
DIVISION I Men 90-94
1 354  Link Lindquist  St George,  UT 25:22.05
DIVISION I Women 50-54
1 430  Lorri Zenoni  Sandy,  UT  17:02.84
DIVISION I Women 55-59
1 423  Laurie Marlowe  Reno,  NV 15:57.67
2 422  Cathleen Wilde  Orem,  UT 17:10.08
3 424  Margaret Douglass  Salt Lake City,  UT 18:00.96
4 425  Liesa Sandall  Herriman,  UT 18:39.34
5 421  Patricia McCarver  Prescott,  AZ 23:03.41
DIVISION I Women 60-64
1 414  Carol Quade  Victoria,  BC, Canada  18:55.59 
2 413  LaNett Draper  Farmington,  UT 20:38.44
DIVISION I Women 65-69
1 401  Donna Ingle  Las Vegas,  NV 15:48.89
2 399  Monica Steidele  Santa Fe,  NM 19:33.22
3 400  Diana Ready  Mt. Vernon,  OH 28:16.27
DIVISION I Women 70-74
1 385  Paulette Trippler  Ivins,  UT 26:48.77
2 387  Julianna Kimball  Phoenix,  AZ 30:39.07
DIVISION I Women 80-84
1 363  Patricia Beam  Caledonia,  IL 24:23.32
2 364  Eleanor Hamre  Longmont,  CO 29:05.78
DIVISION II Men 50-54
1 434  Paul Hughes  Spring Creek, NV 14:05.68
2 353  Mahana Fisher  Saint George,  UT 14:29.77
3 348  Joe Shadle  Pleasant Grove,  UT 15:16.58
4 351  Kevin Zollinger  Draper,  UT 15:46.13
5 431  Reginald Jones  Barbados 16:41.31
6 350  Gordon Garrett  Layton,  UT 17:39.86
7 274  Ken Meads  Salem,  UT 18:10.62
8 433  Jonathan Gardner  Washington,  UT 18:11.49
9 352  Sedwin Jones  St. Phillip,  Barbados 18:33.64
DIVISION II Men 55-59
1 338  Rick Cordes  Alamo,  CA 15:24.11
2 343  Firdaus Irani  San Diego,  CA 16:55.49
3 342  Jeff Van Lanen  Ward,  CO 17:02.17
4 336  Kenny Mason  St George,  UT 18:12.78
DIVISION II Men 60-64
1 327  Paul Mittman  Mesa,  AZ 15:40.53
2 329  Ryan Spainhower  Draper,  UT 16:30.89
3 328  James Hutton  Sandy,  UT 16:48.63
4 324  Danny Swenson  Leeds,  UT 18:01.22
5 332  Mark Byrne  Lacey,  WA 21:14.44
DIVISION II Men 65-69
1 315  Bruce Merrill  South Jordan,  UT 16:58.62
2 309  John Garnett  Boulder,  CO 17:07.15
3 310  Franz Kelsch  Washington,  UT 17:24.35
4 306  James McCarver  Prescott,  AZ 17:25.75
5 314  Bruce Cobb  St. George,  UT 17:27.97
6 308  Bryant Belnap  Ammon,  ID 18:29.17
7 435  Bill Rothe  Nuevo,  CA 18:51.37
8 307  Galen Farrington  Ruidoso,  NM 22:53.59
DIVISION II Men 70-74
1 301  Zoltan Zsohar  Dallas,  TX 18:17.21
2 305  Craig Stephan  Ann Arbor,  MI 19:10.91
3 296  Maurice John  Louisville,  KY 19:21.74
4 303  William Thurman  St. George,  UT 19:23.69
5 302  Tim Whalley  Reno,  NV 20:28.37
6 299  Mike Boyd  Eagle Mountain,  UT 24:11.36
7 300  Allen Stokes  Denver,  CO 24:52.61
DIVISION II Men 75-79
1 293  Gino Crema  Burnaby,  BC, Canada 18:25.61
2 291  Jon Boas  Danville,  CA 20:18.23
3 292  Roger Neeland  Colorado Springs,  CO 22:01.24
4 289  Neal Abello  Santa Ynez,  CA 22:16.47
5 290  Hall Baetz  Seattle,  WA 22:46.73
6 294  Lee Schremp  Ventura,  CA 23:06.41
7 288  Edward Camarena  Yorba Linda,  CA 26:36.55
DIVISION II Men 80-84
1 283  Page Gaines  Denver,  CO 27:07.83
DIVISION II Men 85-89
1 279  Bob Mitchell  Salt Lake City,  UT 28:01.10
DIVISION II Women 50-54
1 277  Barbara Nelson  Idaho Falls,  ID 19:07.03
DIVISION II Women 55-59
1 347  Suzanne Cordes  Alamo,  CA 17:20.39
2 432  Christina DeBono  Altadena,  CA 19:27.32
3 346  Karen Schwartz  Tucson,  AZ 20:23.81
DIVISION II Women 65-69
1 323  Vicki Linton  Salt Lake City,  UT 23:41.30
2 320  Janice Heller  St. George,  UT 24:06.14
3 321  Delia Monson  Villa Park,  CA 24:47.31
DIVISION II Women 75-79
1 295  Ericka Turner  Las Vegas,  NV 29:54.13
DIVISION III Men 50-54
1 272  Jeff Flowers  West Point,  UT 17:35.11
2 273  Dale Watterson  Ely,  NV 18:36.27
3 271  Jeff Shmoorkoff  Edmonton,  AB, Canada 20:27.47
4 275  Barry Elting  Oakdale,  CA 20:32.52
DIVISION III Men 55-59
1 255  Mike Collins  Brigham City,  UT 18:52.73
2 254  Jimmy Minkovsky  Rancho Santa Margarita,  CA 20:22.22
DIVISION III Men 60-64
1 227  Vic Crookston  Taylorsville,  UT 16:30.69
2 226  Randy Goodman  Prescott,  AZ 17:48.55
3 242  Les Drake  Cold Lake,  AB, Canada 17:55.64
4 231  Eric Stang  Vernon,  BC, Canada 18:10.95
5 223  Rod Dueck  Port Coquitlam,  BC, Canada 18:41.80
6 241  Matt Alder  Salt Lake City,  UT 18:52.73
7 230  Rockland Draper  Farmington,  UT 19:13.82
8 222  Rob Hogan  La Verne,  CA 19:39.12
9 225  Dan Weston  River Heights,  UT 19:40.88
10 238  Todd Brockman  Tulsa,  OK 20:04.75
11 236  Kent Boren  Santaquin,  UT 20:13.91
12 240  Robert Sanchez  Yorba Linda,  CA 22:37.24
13 234  Kirk Kvetko  St.George,  UT 26:18.13
DIVISION III Men 65-69
1 195  Buck Lorts  St. George,  UT 16:19.31
2 203  Jay Crosby  Washington,  UT 17:36.09
3 197  Gig Tollefsen  St. George,  UT 17:50.11
4 209  Jack Laird  Bellingham,  WA 18:38.40
5 210  Kenneth Shurman  Salt Lake City,  UT 18:44.63
6 208  Scott Mickelson  Ivins,  UT 18:47.96
7 199  Ray Schoenwald  Murray,  UT 19:01.33
8 191  Kevin Chismire  Ridgway,  CO 20:33.15
9 193  Robert Kuehn  Bend,  OR 20:34.27
10 196  Randy Horton  Menifee,  CA 20:50.45
11 125  Robert Wise  Springville,  UT 21:11.04
12 198  Larry Wilson  Salem,  OR 21:37.64 
13 316  John Ackelson  Arvada,  CO 22:16.19
14 192  Jim Brown  Mendon,  UT 22:31.80
15 200  Patrick Smith  Sacramento,  CA 27:52.82
16 205  Lawrence Hartnett  Shingle Springs,  CA 33:28.02
DIVISION III Men 70-74
1 176  Michael Schilleman  St. George,  UT 20:07.49
2 185  Bobby Cooley  Pensacola,  FL 21:21.82
3 177  Stan Davis  St George,  UT 21:54.71
4 179  Bob Woelfl  Port Washington,  WI 22:26.52
5 184  Paul Snyder  Spanish Fork,  UT 25:29.34
6 187  Art McDade  Carmichael,  CA 34:37.83
DIVISION III Men 75-79
1 171  John Greenwood  Ivins,  UT 22:40.36
2 168  George Elder  St. George,  UT 22:57.57
3 172  Knut Torklep  Kristiansand,  Norway 24:13.59
4 170  Donald Troyer  Bonita Springs,  FL 25:18.39
5 166  Martin Ruane  Enniscorthy,  CO 31:14.63
DIVISION III Men 80-84
1 161  Cliff Serwa  Kelowna,  BC, Canada 21:09.86
2 163  Warren Kinzel  Montrose,  CO 27:44.45
3 158  Bud Flowers  Ivins,  UT 31:32.46
4 160  Merv Troyer  Union City,  PA 37:16.10
DIVISION III Women 50-54
1 278  Peg Boren  St. George,  UT 19:09.03
DIVISION III Women 55-59
1 268  Julie Hansen  South Ogden,  UT 17:03.95
2 264  Lucille O'Neil  Glen Allen,  VA 19:01.98 
3 269  Lori Schoenwald  Murray,  UT 22:06.11
DIVISION III Women 60-64
1 247  Susan Nisbet  Edmonton,  AB, Canada 19:35.97
2 244  Lynne Buckner  Sandy,  UT 20:08.25
3 246  Julie Kanouse  St. George,  UT 20:27.95
4 233  Susan Gierga  Chula Vista,  CA 24:18.61
5 251  Min Sun Troyer  Bonita Springs,  FL 24:26.64
6 248  Barbara DeBry  Salt Lake City,  UT 25:39.20
DIVISION III Women 65-69
1 211  Anne Kelsch  Washington,  UT 22:11.59
2 219  Sue Crosby  Washington,  UT 22:30.37
3 216  Cheryl Hull  St. George,  UT 23:27.88
4 213  Kathleen Spencer  Lincoln,  CA 24:32.71
5 220  Marti Davis  St. George,  UT 25:10.12
6 217  Ariel Levin  Los Angeles,  CA 28:24.07
7 212  Phyllis Cooley  Pensacola,  FL 43:24.97
DIVISION III Women 70-74
1 190  Deena Millecam  Vernal,  UT 26:49.32
2 188  Frankie Hartnett  Shingle Springs,  CA 35:06.66
DIVISION III Women 75-79
1 174  Mary Kiholm  Hurricane,  UT 34:02.91
DIVISION IV Men 50-54
1 152  Gary Egorov  Fresno,  CA 15:54.81
2 153  Kyle Matsumura  Holladay,  UT 18:14.74
3 151  Gordon Wright  Salt Lake City,  UT 20:26.61
DIVISION IV Men 55-59
1 145  Wayne Rasmussen  N. Ogden,  UT 21:54.01
2 139  Mark Minaga  South Jordan,  UT 24:00.96
3 144  Billion Johnston  Washington,  UT 28:06.54
DIVISION IV Men 60-64
1 136  Rob Berman  Centerville,  UT 18:22.36
2 138  Mitchell Slepicoff  Santa Clarita,  CA 18:53.36
3 137  Barry Chandler  Toquerville,  UT 33:50.66
4 134  Robert Hansen  Tucson,  AZ 58:07.75
DIVISION IV Men 65-69
1 128  Johnnie Jones  Ardmore,  OK 22:17.89
2 129  William Cerny  Orem,  UT 22:19.56
3 127  Norman Hill  St George,  UT 23:25.42
4 126  Rich Howard  Hurricane,  UT 27:23.12
5 130  James Bradshaw  Lyman,  WY 30:43.85
DIVISION IV Men 70-74
1 119  James Wainscott  Placerville,  CA 27:13.41
DIVISION IV Men 75-79
1 111  Robert Feldott  Salt Lake City,  UT 20:42.15
DIVISION IV Men 80-84
1 110  Charles Lomas  Klamath Falls,  OR 1:07:50.78 
DIVISION IV Women 55-59
1 148  Shelley Rasmussen  St. George,  UT 19:55.44
2 149  Elizabeth Shepard  Yakima,  WA 25:38.54
3 150  Colleen Minson  Salt Lake City,  UT 37:10.38
4 146  Bonnie Parrish-Kell  Las Vegas,  NV 59:41.09
DIVISION IV Women 65-69
1 133  Gail Hurlbert  Gardnerville,  NV 23:45.91
2 132  Gina Flanagan  Loa,  UT 27:43.59
DIVISION IV Women 70-74
1 122  Judy Peterson  Centerville,  UT 38:30.58
DIVISION R Men 50-54
1 109  Larry Seidman  Colorado Springs,  CO 25:40.53
DIVISION R Men 55-59
1 107  William Self  Loveland,  CO 24:11.35
DIVISION R Men 65-69
1 106  Rodger Reddish  Colorado Springs,  CO 58:56.31
DIVISION R Men 70-74
1 103  Arnold Forman  Pueblo,  CO 26:49.68
DIVISION R Men 80-84
1 101  Phil Knoll  Orange,  CA 33:48.20
DIVISION R Women 55-59
1 108  Esmaa Self  Loveland,  CO 25:56.35
DIVISION R Women 70-74
1 104  Jane Jones  Tucson,  AZ 35:27.14

Gold Sponsor