2017 Cycling Criterium Results

DIVISION I Men 50-54
  1 428  Andrew Judkins  Washington, UT  46:21
  2 426  Ian Skurnik  Salt Lake City, UT  46:21
  3 429  Chip Page  Kaysville, UT  46:21
  4 427  Patrick Bohan  Buena Vista, CO  46:21
DIVISION I Men 55-59
  1 419  Mark Schaefer  Ogden, UT  46:21
  2 417  Kevin Robison  Holladay, UT  46:21
  3 418  Gary Azevedo  Idaho Falls, ID  46:21
DIVISION I Men 60-64
  1 409  Jeff Schall  Cedar Hills, UT  46:21
  2 407  Peter Gierga  Chula Vista, CA  46:21
  3 405  Wesley Raymond  Lindon, UT  46:21
  4 404  Alex Szirmai  Las Vegas, NV  46:21
  5 412  Ronald Harding  St. Phillip, Barbados  46:21
  6 408  Ravell Call  Farmington, UT  46:21
  7 403  Andres Maricq  Salt Lake City, UT  46:21
  8 410  David Johnston  Rocky Mtn. House, AB, Canada  46:21
  9 411  Jerry Nichols  Loveland, CO  46:21
DIVISION I Men 65-69
  1 396  Hugh Lothrop  Bermuda Dunes, CA  42:01
  2 390  Roy Quade  Victoria, BC, Canada  42:01
  3 391  Stephen Langley  Rossland, BC, Canada  42:01
  4 395  Curtis Ingle  Las Vegas, NV  42:01
  5 392  Frank Masterson  Millbrae, CA  42:01
  6 388  Donald Haywood  Fort Collins, CO  42:01
  7 398  Fred Galata  Omaha, NE  42:01
  8 389  Richard Linton  Draper, UT  42:01
  9 397  Randal Buie  Sandy, UT  42:01
DIVISION I Men 70-74
  1 382  Fred Storti  Stillwater, MN  42:01
  2 381  Larry Peterson  Centerville, UT  42:01
  3 379  Gary Simmons  Layton, UT  42:01
  4 383  Sean McGrady  Richardson, TX  42:01
  5 375  John Haney  Park City, UT  42:20
  6 384  Roger Springer  Atascadero, CA  42:20
DIVISION I Men 75-79
  1 367  Durward Higgins  Chattanooga, TN  42:01
  2 373  Stan Swallow  American Fork, UT  42:01
  3 369  Pat Kapp  La Quinta, CA  42:01
  4 372  Jim Gilchrist  London, ON, Canada  42:20
  5 370  Charles Day  Bozeman, MT  42:20
  6 368  Stephen Seccombe  Nathrop, CO  @1 Lap
DIVISION I Men 80-84
  1 356  Franz Hammer  Oro Valley, AZ  42:16
  2 357  Frederic Schmid  Waco, TX  42:20
  3 362  Robert Paganini  Hollywood, CA  42:20
  4 361  Leon Sowers  San Diego, CA  @2 Laps
  5 359  Rino DeBiasio  Trail, BC, Canada  @3 Laps
DIVISION I Men 90-94
  1 354  Link Lindquist  St George, UT  @3 Laps
DIVISION I Women 50-54
  1 430  Lorri Zenoni  Sandy, UT  34:21
DIVISION I Women 55-59
  1 424  Margaret Douglass  Salt Lake City, UT  34:21
  2 422  Cathleen Wilde  Orem, UT  34:21
  3 425  Liesa Sandall  Herriman, UT  34:21
  4 421  Patricia McCarver  Prescott, AZ  @2 Laps
DIVISION I Women 60-64
  1 414  Carol Quade  Victoria, BC, Canada  34:21
  2 413  LaNett Draper  Farmington, UT  34:31
DIVISION I Women 65-69
  1 401  Donna Ingle  Las Vegas, NV  34:21
  2 399  Monica Steidele  Santa Fe, NM  36:45
  3 400  Diana Ready  Mt. Vernon, OH  @2 Laps
DIVISION I Women 70-74
  1 385  Paulette Trippler  Ivins, UT  @2 Laps
  2 387  Julianna Kimball  Phoenix, AZ  @3 Laps
DIVISION I Women 80-84
  1 363  Patricia Beam  Caledonia, IL  @2 Laps
  2 364  Eleanor Hamre  Longmont, CO  @3 Laps
DIVISION II Men 50-54
  1 433  Jonathan Gardner  Washington, UT  34:50
  2 352  Sedwin Jones  St. Phillip, Barbados  34:50
  3 431  Reginald Jones  Barbados  34:50
  4 274  Ken Meads  Salem, UT  34:50
  5 353  Mahana Fisher  Saint George, UT  34:50
  6 434  Paul Hughes  Spring Creek, NV  34:50
  7 350  Gordon Garrett  Layton, UT  34:50
  8 348  Joe Shadle  Pleasant Grove, UT  34:50
  9 351  Kevin Zollinger  Draper, UT  34:50
DIVISION II Men 55-59
  1 342  Jeff Van Lanen  Ward, CO  34:50
  2 343  Firdaus Irani  San Diego, CA  34:50
  3 341  Louis Spencer-Smith  St. George, UT  34:50
  4 338  Rick Cordes  Alamo, CA  37:11
  5 336  Kenny Mason  St George, UT  @1 Lap
DIVISION II Men 60-64
  1 329  Ryan Spainhower  Draper, UT  34:50
  2 324  Danny Swenson  Leeds, UT  34:50
  3 328  James Hutton  Sandy, UT  36:48
  4 332  Mark Byrne  Lacey, WA  @1 Lap
DIVISION II Men 65-69
  1 312  Robert Widner  Lake Havasu City, AZ  30:15
  2 314  Bruce Cobb  St. George, UT  30:15
  3 315  Bruce Merrill  South Jordan, UT  30:15
  4 310  Franz Kelsch  Washington, UT  30:15
  5 308  Bryant Belnap  Ammon, ID  30:15
  6 309  John Garnett  Boulder, CO  30:15
  7 306  James McCarver  Prescott, AZ  30:15
  8 307  Galen Farrington  Ruidoso, NM  30:15
DIVISION II Men 70-74
  1 304  Charles Sinclair  Lacombe, AB, Canada  30:15
  2 302  Tim Whalley  Reno, NV  30:15
  3 305  Craig Stephan  Ann Arbor, MI  30:15
  4 298  Stephen Price  Victoria, BC, Canada  30:15
  5 296  Maurice John  Louisville, KY  30:15
  6 300  Allen Stokes  Denver, CO  30:15
  7 299  Mike Boyd  Eagle Mountain, UT  30:15
DIVISION II Men 75-79
  1 293  Gino Crema  Burnaby, BC, Canada  30:15
  2 294  Lee Schremp  Ventura, CA  30:15
  3 291  Jon Boas  Danville, CA  30:15
  4 289  Neal Abello  Santa Ynez, CA  30:15
  5 290  Hall Baetz  Seattle, WA  30:15
  6 292  Roger Neeland  Colorado Springs, CO  30:15
  7 288  Edward Camarena  Yorba Linda, CA  @1 Lap
DIVISION II Men 80-84
  1 282  Gerald Beam  Caledonia, IL  @2 Laps
  2 283  Page Gaines  Denver, CO  @2 Laps
DIVISION II Men 85-89
  1 280  John SanMartini  Villa Park, CA  29:49
DIVISION II Women 55-59
  1 347  Suzanne Cordes  Alamo, CA  28:30
  2 346  Karen Schwartz  Tucson, AZ  28:34
DIVISION II Women 60-64
  1 335  Penny Perkins  Salt Lake City, UT  28:34
DIVISION II Women 65-69
  1 323  Vicki Linton  Salt Lake City, UT  29:55
  2 321  Delia Monson  Villa park, CA  29:58
  3 318  Sana Terry  Sandy, UT  29:58
  4 319  Vicki Stone  Lehi, UT  @1 Lap
DIVISION II Women 75-79
  1 295  Ericka Turner  Las Vegas, NV  31:39
DIVISION II Women 80-84
  1 286  Gwen Seccombe  Nathrop, CO  @3 Laps
DIVISION III Men 50-54
  1 275  Barry Elting  Oakdale, CA  34:09
  2 272  Jeff Flowers  West Point, UT  34:09
  3 271  Jeff Shmoorkoff  Edmonton, AB, Canada  34:09
DIVISION III Men 55-59
  1 256  Corry Adams  St. George, UT  34:07
  2 255  Mike Collins  Brigham City, UT  34:09
  3 258  Wray Wong  Litchfield Park, AZ  34:09
  4 253  Peter Robinson  Mapleton, UT  34:50
DIVISION III Men 60-64
  1 226  Randy Goodman  Prescott, AZ  34:09
  2 236  Kent Boren  Santaquin, UT  34:09
  3 230  Rockland Draper  Farmington, UT  34:09
  4 225  Dan Weston  River Heights, UT  34:09
  5 222  Rob Hogan  La Verne, CA  34:09
  6 241  Matt Alder  Salt Lake City, UT  34:09
  7 223  Rod Dueck  Port Coquitlam, BC, Canada  34:09
  8 231  Eric Stang  Vernon, BC, Canada  34:09
  9 240  Robert Sanchez  Yorba Linda, CA  34:09
 10 227  Vic Crookston  Taylorsville, UT  34:09
DIVISION III Men 65-69
  1 208  Scott Mickelson  Ivins, UT  29:57
  2 209  Jack Laird  Bellingham, WA  29:57
  3 197  Gig Tollefsen  St. George, UT  29:57
  4 191  Kevin Chismire  Ridgway, CO  29:57
  5 198  Larry Wilson  Salem, OR  29:57
  6 210  Kenneth Shurman  Salt Lake City, UT  29:57
  7 195  Buck Lorts  St. George, UT  29:57
  8 192  Jim Brown  Mendon, UT  29:57
  9 200  Patrick Smith  Sacramento, CA  @1 Lap
DIVISION III Men 70-74
  1 182  Martin Peterson  Santa Barbara, CA  29:57
  2 185  Bobby Cooley  Pensacola, FL  29:57
  3 179  Bob Woelfl  Port Washington, WI  29:57
  4 176  Michael Schilleman  St. George, UT  29:57
  5 184  Paul Snyder  Spanish Fork, UT  30:29
DIVISION III Men 75-79
  1 170  Donald Troyer  Bonita Springs, FL  30:11
  2 171  John Greenwood  Ivins, UT  30:11
  3 172  Knut Torklep  Kristiansand, Norway  @1 Lap
  4 166  Martin Ruane  Enniscorthy, CO  @1 Lap
  5 165  Darrell Reynolds  Bountiful, UT  @2 Laps
DIVISION III Men 80-84
  1 161  Cliff Serwa  Kelowna, BC, Canada  29:57
  2 158  Bud Flowers  Ivins, UT  @2 Laps
  3 160  Merv Troyer  Union City, PA  @3 Laps
  4 159  Jim Demet  Salt Lake City, UT  @3 Laps
DIVISION III Women 55-59
  1 264  Lucille O'Neil  Glen Allen, VA  28:34
  2 269  Lori Schoenwald  Murray, UT  28:34
DIVISION III Women 60-64
  1 247  Susan Nisbet  Edmonton, AB, Canada  28:34
  2 248  Barbara DeBry  Salt Lake City, UT  28:34
  3 246  Julie Kanouse  St. George, UT  28:34
DIVISION III Women 65-69
  1 211  Anne Kelsch  Washington, UT  28:41
  2 217  Ariel Levin  Los Angeles, CA  30:51
  3 216  Cheryl Hull  St. George, UT  @1 Lap
  4 212  Phyllis Cooley  Pensacola, FL  @2 Laps
DIVISION III Women 70-74
  1 190  Deena Millecam  Vernal, UT  @1 Lap
  2 188  Frankie Hartnett  Shingle Springs, CA  @2 Laps
DIVISION IV Men 50-54
  1 152  Gary Egorov  Fresno, CA  30:00
  2 151  Gordon Wright  Salt Lake City, UT  30:14
DIVISION IV Men 55-59
  1 144  Billion Johnston  Washington, UT  @1 Lap
  2 140  Neil Chadwick  Bountiful, UT  @2 Laps
DIVISION IV Men 60-64
  1 138  Mitchell Slepicoff  Santa Clarita, CA  30:09
  2 136  Rob Berman  Centerville, UT  30:11
  3 134  Robert Hansen  Tucson, AZ  @2 Laps
DIVISION IV Men 65-69
  1 124  Mark Barnett  Mukilteo, WA  30:04
  2 128  Johnnie Jones  Ardmore, OK  30:11
  3 126  Rich Howard  Hurricane, UT  @1 Lap
  4 131  Layne Thompson  Crystal Lake, IL  @4 Laps
DIVISION IV Men 70-74
  1 121  Garn Woodall  Murray, UT  @1 Lap
DIVISION IV Women 55-59
  1 148  Shelley Rasmussen  St George, UT  28:34
  2 150  Colleen Minson  Salt Lake City, UT  @1 Lap
DIVISION IV Women 65-69
  1 437  Marilyn Thompson  Crystal Lake, IL  @4 Laps
DIVISION IV Women 70-74
  1 122  Judy Peterson  Centerville, UT  @3 Laps

Gold Sponsor