2016 Road Races 10K Results

Men 50-54
Gold Curtis Eppley Springville, UT  36:15.7
Silver Ram Kishan Jalandhar,  India  40:48.3
Bronze Larry Seidman Colorado Springs, CO  44:39.4
4th Jeff Shmoorkoff Edmonton, AB, Canada   45:20.0 
5th Clayne Hansen Rexburg, ID  1:06:40.7
Men 55-59
Gold Elvis Bitsilly Albuquerque, NM  40:30.1
Silver Kelvin Nelson Cupertino, CA  45:01.9
Bronze Scott Hughes St. George, UT  47:00.4
4th Kevin Jennings Orangevale, CA  54:39.3
5th David Cuvilier St. Albert, AB, Canada  1:01:52
Men 60-64
Gold Rafeek Mohamed Cornwall, ON, Canada  44:47.1
Silver Brad Kelley Eden, UT  47:52.8
Bronze Alan Poytress Fort Macleod, AB, Canada   1:03:48.3
4th Rand Nielson Sandy, UT  1:04:34.0
Men 65-69
Gold Bruce Collet Centerville, UT  44:37.3
Silver Pete Boisineau San Clemente, CA  46:21.5
Bronze Brent Weigner Cheyenne, WY  48:06.3
4th Ron van Meenen St. George, UT  48:20.8
5th Charles Bishop Versailles, KY  49:21.3
6th Drue Mathies Nevada City, CA  49:39.3
7th Wayne Peterson St. George, UT  55:44.6
8th Douglas Hamilton St. George, UT  57:54.8
9th Steve Barton Elmo, UT  1:00:48.4
10th Brent Barney Murray, UT  1:13:13
Men 70-74
Gold Don Perry West Jordan, UT  48:14.2
Silver James Lund Salt Lake City, UT  1:02:21.6
Bronze Phil Feiock Mesquite, NV  1:06:10.1
4th David Ellis St. George, UT  1:07:21.0
Men 75-79
Gold Olexandr Gromyk Chernivtsi, Ukraine  58:41.0
Silver Harlan Van Blaricum Dexter, MI  59:55.7
Bronze R. Jenson Brian St. George, UT  1:07:48.8
Men 80-84
Gold Mel Kleinman St. George, UT  1:05:01.8
Silver Robert Ohlwiler Kaysville, UT  1:08:49.6
Bronze Darryl Beardall Santa Rosa, CA  1:17:36.2
4th Rudy Subia Reno, NV  1:31:16.4
5th Roy Nelson II Las Vegas, NV  1:48:27.4
Men 85-89
Gold Paul Flanagan Lincoln, CA  59:27.3
Women 50-54
Gold Sandra Burch Declo, ID    44:41.7
Silver Kelli Wreford Calgary, AB, Canada  45:25.3
Bronze Kelly Tengelsen Bozeman, MT    50:51.8
4th Dawn Reimer Hampton Bays, NY    54:47.2
5th Kerrie Gottschalk Kansas City, MO    57:43.1
Women 55-59
Gold Suzanne Cordes Alamo, CA    44:15.1
Silver Mary Ann Cuvilier St. Albert, AB, Canada  54:01.5
Bronze Gioia Akers Kent, WA    57:32.9
4th Gigi Peterson Thousand Oaks, CA  1:02:23.4
Women 60-64
Gold Sylvia Marlin Waterford, MI    45:16.8   
Silver Barb Biggs Edmonton, AB, Canada  48:35.2
Bronze Denise Gaither Lacey, WA    54:26.1
4th Judy Jennings Orangevale, CA    56:34.2
5th Susannah Joefield Port of Spain, Trinidad & Tobago  58:28.5
6th Sylvia Barney Murray, UT    1:02:49.8 
7th Maria Riach Las Vegas, NV    1:03:29.1
8th Donna Wilson Wichita, KS    1:11:19.0
9th Donna Mirabelli Salt Lake City, UT    1:17:23.2
Women 65-69
Gold Marilyn Taylor Bountiful, UT    57:28.6
Silver Marlene Killion Great Falls, MT    1:06:05.6
Women 70-74
Gold Connie Sledge St. George, UT    1:05:26.5
Silver Sarah Kleinknight Kokomo, IN    1:22:30.3
Bronze Ruth Maples Cambria, CA    1:32:30.1
Women 75-79
Gold Grace Dyck Hailey, ID    58:49.4
Silver Gloria Piscoran Newberg, OR    1:07:49.9
Women 80-84
Gold Della Works Casper, WY    1:41:25.0

Gold Sponsor