2016 Mountain Biking Cross Country Results

Expert
Men 55-59
Gold Stephen Washburn Lindon, UT 1:51:07.0
Silver Ryan Spainhower Draper, UT 1:51:48.0
Men 60-64
Gold Tim Fisher Alpine, UT 1:51:06.8
Silver David Johnston Rocky Mt. House, AB, Canada 1:54:43.0
Men 70-74
Gold Joel Quinn South Jordan, UT 1:14:50.9
Silver Gene Poncelet North Ogden, UT 1:27:10.1
Men 75-79
Gold Loren Hettinger Littleton, CO 1:20:47.8
Silver William Hughes Sitka, AK 1:26:17.4
Bronze Raymond Ferbrache Salida, CO 1:36:02.3
Men 80-84
Gold Frederic Schmid Waco, TX 1:26:18.2
Women 55-59
Gold Sue Stokes Breckenridge, CO 54:46.3
Sport
Men 50-54
Gold James Weaver Kaysville, UT 1:13:18.6
Silver Vincent Amaro San Juan Capistrano, CA 1:25:38.6
Bronze Richard Cozzens Cedar City, UT 1:31:19.0
Men 55-59
Gold Shane Burrows Draper, UT 1:12:38.5
Silver Glenn Ames Wellsville, UT 1:15:32.8
Bronze John Elford Calgary, AB, Canada 1:17:00.2
Men 60-64
Gold Wesley Raymond Lindon, UT 1:11:59.1
Silver Dave Mendenhall Ivins, UT 1:14:22.3
Bronze Brad Norman St. George, UT 1:18:00.4
Men 65-69
Gold William Brinckerhoff Truckee, CA 1:27:09.6
Silver Martin Stannard Cody, WY 1:30:27.7
Bronze Dennis Doherty West Bloomfield, MI 1:33:14.2
Men 70-74
Gold Bill Boyle San Luis Obispo, CA 38:59.9
Silver Gary Bocarde Cedar, City, UT 47:56.7
Bronze Garold Hines Fernley, NV 52:28.8
Men 75-79
Gold Don Roberts Klamath Falls, OR 58:03.1
Men 80-84
Gold Phil Van Horn Santa Barbara, CA 1:00:59.8
Silver Rino DeBiasio Trail, BC, Canada 1:05:34.9
Women 50-54
Gold Mikelyn Montalvo Draper, UT 53:34.5
Women 55-59
Gold Sandi Eisenberg Park City, UT 41:36.3
Silver Sherri Davis Santa Ana, CA 56:02.6
Women 60-64
Gold Jann Banales St. George, UT 53:44.7
Silver Margaret Ososki Apple Valley, UT 1:10:26.4
Women 65-69
Gold Mary Diodati San Luis Obispo, CA 48:22.4
Silver Diana Ready Mt. Vernon, OH 1:10:43.3
Beginner
Men 55-59
Gold Brad Hays Santa Clara, UT 23:39.2
Silver Marc Stallings St. George, UT 29:20.5
Bronze Robert Wright St. George, UT 32:30.9
Men 60-64
Gold Michael Becker Layton, UT 26:25.4
Silver James Becker Elk Grove, CA 27:36.4
Bronze Mark Plamondon Blue Bell, PA 33:13.0
Men 65-69
Gold Rich Howard Hurricane, UT 22:52.0
Silver Robert Wall St. George, UT 26:23.6
Bronze Aurelio Herrera Henderson, NV 27:48.1
Men 75-79
Gold Mike McMahon San Jose, CA 16:59.3
Men 80-84
Gold James VanManen Ventura, CA 20:49.7
Women 50-54
Gold Kathleen Fillingim Fairbanks, AK 36:13.0
Women 65-69
Gold Carol Spencer St. George, UT 15:16.0

Gold Sponsor