2015 Road Races 5K Results

Men 50-54

Gold, Patrick Bourne, Barbados, 18:46.6

Silver, Steve Mills, Snowflake, AZ, 19:41.8

Bronze, Lester Phillips, Barbados, 20:27.0

4th, Jeff Shmoorkoff, Edmonton, AB, Canada, 23:09.6

5th, Robert Neff, Palo Alto, CA, 24:02.5

6th, James McMahon, San Jose, CA, 24:57.3


Men 55-59

Gold, Steve Brumwell, Palmdale, CA, 19:20.0

Silver, Jeff Kirk, Santa Cruz, CA, 19:24.7

Bronze, Elvis Bitsilly, Albuquerque, NM, 20:13.9

4th, James Skinner, La Center, WA, 20:31.7

5th, John Tengelsen, Bozeman, MT, 21:03.6

6th, Mike Gibson, Provo, UT, 21:19.4

7th, Rick Peterson, San Antonio, TX, 24:59.3

8th, Daniel Mendoza, Loveland, CO, 28:15.5

9th, Dan Peterson, Thousand Oaks, CA, 29:08.6

10th, Murray Ruller, St. Albert, AB, Canada, 30:01.0


Men 60-64

Gold, Bill Schmid, Bountiful, UT, 21:59.4

Silver, Bill Fitzpatrick, Long Beach, CA, 22:17.8

Bronze, Barton Leavitt, Cardston, AB, Canada, 23:08.2

4th, Brent Barney, Murray, UT, 32:10.6


Men 65-69

Gold, Gary Patton, Rock Rapids, IA, 21:19.6

Silver, Arturo Rodriguez, Santa Cruz, CA, 21:29.7

Bronze, Ron Van Meenen, St. George, UT, 23:48.3

4th, William Cerny, Orem, UT, 24:22.2

5th, Wayne Peterson, St. George, UT, 26:25.1

6th, David Westerby, St. George, UT, 26:36.9

7th, James Krein, Kenai, AK, 28:27.8

8th, William Lyzenga, Santa Clara, UT, 28:57.5

9th, James Lund, Salt Lake City, UT, 29:39.3

10th, Dean Jolley, Kaysville, UT, 37:09.0


Men 70-74

Gold, Greg Feinsinger, Carbondale, CO, 25:07.6

Silver, Norman Frable, Ivins, UT, 28:07.7

Bronze, Benj Rains, Panguitch, UT, 29:53.8

4th, Dick Johnson, Parowan, UT, 30:12.7

5th, David Ellis, St. George, UT, 32:52.3

6th, Paul Astin, Midvale, UT, 34:36.0

7th, Wayne Scimeca, Campbell, CA, 41:41.5


Men 75-79

Gold, Cecil Ranney, Kodiak, AK, 26:32.5

Silver, Cliff DeMartini, Campbell, CA, 31:16.1

Bronze, Don Fisk, Henderson, NV, 31:53.2

4th, John Cordy, Seattle, WA, 32:43.7

5th, Tom Bourke, St. George, UT, 35:05.1

6th, Brent Palmer, St. George, UT, 36:26.2

7th, Samuel Neff, Whitefish, MT, 41:02.4


Men 80-84

Gold, Robert Culling, Hacienda Heights, CA, 29:16.9

Silver, Robert Ohlwiler, Kaysville, UT, 30:13.3

Bronze, Edwin Gookin, San Diego, CA, 32:20.7

4th, William Brotten, Snohomish, WA, 37:24.9

5th, Bob Mitchell, Salt Lake City, UT, 38:10.9

6th, Rudy Subia, Reno, NV, 40:40.1

7th, Howard Miles, Albuquerque, NM, 45:39.9

8th, Maurice Moyle, Sparks, NV, 46:33.6

9th, Ron Gardner, Blackfoot, ID, 47:01.5

10th, Val Neuenswander, Centerville, UT, 47:53.5

11th, R. Keith Jones, Bountiful, UT, 51:35.5

12th, Roy Nelson II, Las Vegas, NV, 52:00.4

13th, Bud Astin, Lindon, UT, 59:59.9


Men 85-89

Gold, Dick Graves, Grand Rapids, MI, 42:19.3


Men 90-94

Gold, Sid Smith, Salt Lake City, UT, 49:13.6


Women 50-54

Gold, Kelli Wreford, Calgary, AB, Canada, 22:55.0

Silver, Doreen Brown, Tuolumne, CA, 23:04.6

Bronze, Kelly Green, Bozeman, MT, 23:50.9

4th, Tauni Jones, Albuquerque, NM, 26:07.4

5th, Kerrie Gottschalk, Kansas City, MO, 28:29.0

6th, Gigi Peterson, Thousand Oaks, CA, 29:06.2


Women 55-59

Gold, Lelia Wright, St. George, UT, 26:17.6

Silver, LeAnn Wesner-Donaldson, Turlock, CA, 33:00.3

Bronze, Sandra Jensen, Pocatello, ID, 33:24.2


Women 60-64

Gold, Sylvia Marlin, Waterford, MI, 22:31.4

Silver, Barb Biggs, Edmonton, AB, Canada, 23:13.3

Bronze, Deborah Ellis, Bellefontaine, OH, 25:28.3

4th, Carol Kerlin, Ivins, UT, 27:35.3

5th, Sylvia Barney, Murray, UT, 28:31.8

6th, Leslie Blake, Surrey, BC, Canada, 29:36.8

7th, Karen Blackmore, Sandia Park, NM, 29:41.7

8th, Wendy Holt, St. George, UT, 31:13.7

9th, Vickie Jackson, Westminster, CA, 32:39.6

10th, Maria DeRosa, San Dimas, CA, 34:46.8

11th, Rosalynn Thompson, St. Albert, AB, Canada, 35:59.6

12th, Patricia Kimsey, Sandy, UT, 36:41.3

13th, Marilyn Christensen, Draper, UT, 40:33.1

14th, Barbara Christensen, Salt Lake City, UT, 44:54.6

15th, Nancy Neff, Palo Alto, CA, 45:33.9

16th, Terrie Powell, Gilbert, AZ, 47:17.2


Women 65-69

Gold, Yvonne Robin Paine, San Diego, CA, 24:53.4

Silver, Yoko Eichel, Woodland Hills, CA, 25:11.1

Bronze, Marilyn Coble, St. George, UT, 27:27.3

4th, Marlene Killion, Great Falls, MT, 30:17.2

5th, Kathleen Case, Ashton, ID, 33:30.3

6th, Anne Cerny, Orem, UT, 37:20.8

7th, Lynn Anderson, St. George. UT, 48:47.9

8th, Ruth Christensen, Salt Lake City, UT, 50:19.1


Women 70-74

Gold, Donna Pfeffer, Las Vegas, NV, 29:06.2

Silver, Rebecca Ryder, Hattiesburg, MS, 31:39.8

Bronze, Kathleen Frable, Ivins, UT, 34:11.1

4th, Janice Frank, DeWinton, AB, Canada, 44:23.8

5th, Beverly Myers, Erda, UT, 45:38.0

6th, Carole Thurman, St. George, UT, 49:06.5

7th, Judith K. Woodruff, Brookston, IN, 49:18.1

8th, Carol Cordy, Seattle, WA, 53:12.2

9th, Marjorie Johnson, St. George, UT, 1:01:35.6

10th, Barbara Wilson, San Carlos, CA, 1:04:45.1


Women 75-79

Gold, Florence Anderson, Ivins, UT, 35:46.6

Silver, Donna Gookin, San Diego, CA, 37:37.7

Bronze, Mary Amsberry, Blaine, WA, 39:26.7

4th, Delsie Clayton, Concord, CA, 43:54.6

5th, Edythe Hulet, Olympia, WA, 45:01.9

6th, Benda Neuenswander, Centerville, UT, 58:42.1


Women 80-84

Gold, Rut Neff, Whitefish, MT, 36:55.8

Silver, Barbara Caserta, St. George, UT, 46:30.6

Bronze, Della Works, Casper, WY, 47:57.8

4th, Carolyn Green, Salt Lake City, UT, 48:17.0

5th, Eldora Myers, Santa Clara, UT, 51:43.4

6th, Dorothy Hope, Centerville, UT, 53:20.6


Women 85-89

Gold, Marcia Mitchell, Salt Lake City, UT, 45:00.7


Women 90-94

Gold, Dottie Gray, Kirkwood, MO, 53:18.2

Gold Sponsors

St. George City
Greater Zion