2015 Power Walking 1500M Results

Men 50-54

Gold, Art Morrow, Palm Desert, CA, 8:48.46

Silver, Steven Dahms, Idaho Falls, ID, 9:46.90


Men 55-59

Gold, Dave Talcott, Owego, NY, 7:15.95

Silver, J. Rosey Rosander, Washington, UT, 13:22.25


Men 60-64

Gold, Heath Hibbard, Montrose, CO, 8:05.21

Silver, Tom Gerhardt, Chesapeake, VA, 9:36.38

Bronze, Rand Nielson, Sandy, UT, 10:42.58

4th, James Nelson, Roy, WA, 11:04.87

5th, James Waltz, Evergreen, CO, 11:07.08


Men 65-69

Gold, Aurelio Herrera, Las Vegas, NV, 8:55.21

Silver, Ray Morgan, Spanish Fork, UT, 10:37.16

Bronze, Stanley Woolf, St. George, UT, 12:49.41

4th, Dick Dent, Chula Vista, CA, 12:50.51

5th, Douglas Hamilton, St. George, UT, 13:22.35

--, William Emslie, Fort Collins, CO, DNS


Men 70-74

Gold, Tom Rojo, Fort Mojave, AZ, 11:04.01

Silver, James Frampton, Carlsbad, CA, 11:30.93

Bronze, Hollie Ryder, Hattiesburg, MS, 11:44.23


Men 75-79

Gold, Don Roberts, Klamath Falls, OR, 11:07.89

Silver, Harlan Van Blaricum, Dexter, MI, 11:18.64

Bronze, Vard Hall, St. George, UT, 11:46.77

4th, Don Fisk, Henderson, NV, 11:47.89

5th, Peter M. Hansen, Santa Clara, UT, 13:52.72

--, Lane Ronnow, St. George, UT, DNS

--, Sverker Larsson, Brighton, CO, DNS


Men 80-84

Gold, John Mathis, Ogden, UT, 12:57.43

Silver, Eugene Geer, Hazlet, NJ, 13:10.68

Bronze, Don Huston, Florence, AZ, 14:59.49

--, Don Jackson, San Jose, CA, DNS

--, Norman Eichel, Woodland Hills, CA, DNS

--, Dan Hydeman, St. George, UT, DNS


Women 50-54

Gold, Rose M. Stock, Hyrum, UT, 11:44.31

Silver, Janet Crosby, St. George, UT, 12:35.82

Bronze, Toni Rosander, Washington, UT, 13:35.48

--, Wendy Ludlow, St. George, UT, DNS


Women 55-59

Gold, Susan Dent, Chula Vista, CA, 10:46.87

Silver, Donna Wilson, Wichita, KS, 11:10.00

Bronze, Brenda Hughes, Blackfoot, ID, 11:46.10


Women 60-64

Gold, Thel Wong, Mill Valley, CA, 10:20.31

Silver, Nancy Wong, Anacortes, WA, 10:20.36

Bronze, Anne Murphy, St. George, UT, 11:06.58

4th, Donna Mirabelli, Salt Lake City, UT, 12:59.66

5th, Nancy Neff, Palo Alto, CA, 13:54.19

--, Gayle Sorenson, Ivins, UT, DNS


Women 65-69

Gold, Sharon Huczek, Rochester, MI, 11:05.87

Silver, Joanne Keglovits, St. George, UT, 11:06.62

Bronze, Rosie Perez, Fresno, CA, 14:59.90

--, Trent Armbruster, Wilmington, NC, DNS

--, Marlene Killion, Great Falls, MT, DNS


Women 70-74

Gold, Donna Mihailoff, Naples, FL, 11:09.02

Silver, Catherine Popell, Los Altos Hills, CA, 11:54.42

Bronze, Renate Ringsven, Cumberland,WI, 12:24.12

4th, Mary Eccleston, Medford Lakes, NJ, 12:47.43

5th, Ruth Handley, St. George, UT, 13:04.24

--, Marika Blumerick, Shelby Twp., MI, DNS

--, Mary Olsen, Midvale, UT, DNS


Women 75-79

Gold, Eva Fry, St. George, UT, 12:25.39

Silver, Gloria Reynolds, Ivins, UT, 12:49.57

Bronze, Edythe Hulet, Olympia, WA, 12:59.13

4th, Dorothy Huston, Florence, AZ, 13:43.26


Women 80-84

Gold, Essie Faria, North Miami, FL, 11:50.15

Silver, Ruth Neff, Whitefish, MT, 11:51.54

Bronze, Anna Turner, Heber City, UT, 13:44.24

4th, Mary Carter, Ogden, UT, 21:20.15


Women 85-89

Gold, Maymie Ho, Escondido, CA, 15:15.73

Silver, Flora Wong, Helena, MT, 15:15.75

Gold Sponsors

St. George City
Greater Zion