2014 Tennis Doubles - Men/Women Results

Open

Men 50-54

Gold, Bobby (Rick) Roper, Mapleton, UT

Gold, Karl Ward, Elk Ridge, UT

Silver, Roger Russell, St. George, UT

Silver, David Smith, St. George, UT

Bronze, Alan Banks, Highland, UT

Bronze, John Wells, Alpine, UT


Men 55-59

Gold, Clark Barton, Sandy, UT

Gold, Robert Rowley, Orem, UT

Silver, Mitch Long, West Jordan, UT

Silver, Terry Meier, Murray, UT

Bronze, Glenn Davis, Pocatello, ID

Bronze, Bradley Maples, West Haven, UT


Men 60-64

Gold, Keith Tolbirt, Hurricane, UT

Gold, Richard Whittington, St. George, UT

Silver, Dennis James, Bountiful, UT

Silver, Ronald Runia, Gilbert, AZ

Bronze, T.C. Christensen, Centerville, UT

Bronze, Tom Dunham, Fruit Heights, UT


Men 65-69

Gold, Preston McDaniel, Las Vegas, NV

Gold, Larry Sherfield, Las Vegas, NV

Silver, Alan Broadbent, Ogden, UT

Silver, Bill Roberts, Ogden, UT

Bronze, Jim Abrahamson, Brush Prairie, WA

Bronze, Gary Rowell, Burlington, WA


Men 70-74

Gold, John Radcliff, Sun Lakes, AZ

Gold, David Reddie, Sun Lakes, AZ

Silver, Richard Hadlock, Sandy, UT

Silver, Bruno Kossin, North Salt Lake, UT

Bronze, Michael Murphy, Provo, UT

Bronze, Douglas Wixom, Provo, UT


Men 75-79

Gold, Ben Hammett, Coeur d’Alene, ID

Gold, Marvin Winegar, Boise, ID

Silver, Arnold Martinez, Washington, UT

Silver, Earl Morgan, Santa Clara, UT

Bronze, Arthur Barnes, Littlestown, PA

Bronze, Frederick Ehrlich, York, PA


Men 80-84

Gold, Jim Wainscott, Fresno, CA

Gold, George Walden, Oakhurst, CA

Silver, C. Gary Loosli, Warren, OR

Silver, Al Throckmorton, Englewood, CO

Bronze, Lewis Arnold, Palmdale, CA

Bronze, Ronald Boone, Washington, UT


Men 85-94

Gold, Frank Condie, Smithfield, UT

Gold, Tom Selstad, Great Falls, MT

Silver, R. Kent Clunie, Sun Lakes, AZ

Silver, Melvin Richards, Scottsdale, AZ

Bronze, Dwight Brocklehursy, Albuquerque, NM

Bronze, Warren Foltz, Carlsbad, CA


Challenger

Men 50-54

Gold, Joseph Lusk, Mesquite, NV

Gold, Ken Riswick, Mesquite, NV

Silver, Norman Maxfield, Salt Lake City, UT

Silver, Ron Tanner, Sandy, UT

Bronze, Matthew Gooman, Tustin, CA

Bronze, Scott Lewis, Highland, UT


Men 60-64

Gold, Briant Buckwalter, Provo, UT

Gold, Vince Miner, Provo, UT

Silver, Ron Peck, Highland, UT

Silver, Bruce Wathen, Mesquite, NV

Bronze, Anthony Lebron, St. George, UT

Bronze, Michael McGinn, Bedford, TX


Men 65-69

Gold, Roger Dunbar, Laguna Woods, CA

Gold, David Frisone, Laguna Woods, CA

Silver, Louie Coletti, Mesquite, NV

Silver, Morgan Smith, Twisp, WA

Bronze, Mike Easton, Sandy, UT

Bronze, David Osborn, West Valley, UT


Men 70-74

Gold, Paolo Dimiziani, Laguna Woods, CA

Gold, Bobbie Seaton, Laguna Woods, CA

Silver, Don Hales, Salt Lake City, UT

Silver, Chuck Wright, South Jordan, UT

Bronze, Herbert Holt, Central Valley, UT

Bronze, Hiro Iwasaki, Salt Lake City, UT


Open

Women 50-54

Gold, Deborah Leigh, Park City, UT

Gold, Jackie Parker, Salt Lake City, UT

Silver, Marianne Bushnell, Orem, UT

Silver, Kelly Mortensen, Mapleton, UT

Bronze, Linda Kimbrell, Ivins, UT

Bronze, Jodi Smith, Twisp, WA


Women 55-64

Gold, Nancy Engard, Colorado Springs, CO

Gold, Susan Swarmer, Colorado Springs, CO

Silver, Linda Alder, Salt Lake City, UT

Silver, Kay Goodman, Tustin, CA

Bronze, Renee Adams, Greeley, CO

Bronze, Anice Young, Greeley, CO


Women 65-69

Gold, Christine Kamenoff, Annapolis, MD

Gold, Marie Rinaldi, Annapolis, MD

Silver, Rona Clark, Alamosa, CO

Silver, Donna O’Steen-Mixon, Yoder, CO

Bronze, Sherry Huber, Kuna, ID

Bronze, Eva VanCuran, Boise, ID


Women 70-74

Gold, Judy Boyd, Nampa, ID

Gold, Betty Reed, Boise, ID

Silver, Gayle Buehner , Salt Lake City, UT

Silver, Marilyn Rasmussen, Salt Lake City, UT

Bronze, Geri Hyatt, Boise, ID

Bronze, Phyllis Loftis, Vancouver, WA


Women 75-79

Gold, Bonnie Champion, Denver, CO

Gold, Jeanette Tubbs, Montgomery, TX

Silver, Dixie Frey, Santa Ana, CA

Silver, Lorie Watson, Huntington Beach, CA

Bronze, Cordula Spethman, Cathedral City, CA

Bronze, Romy Sullivan, Heber City, UT


Women 80-89

Gold, Joyce Jones, Bothell, WA

Gold, Adrienne Mayberry, Henderson, NV

Silver, Betty Helland, Bountiful, UT

Silver, Barbara West, Salt Lake City, UT


Challenger

Women 55-64

Gold, Louise Brash, Boise, ID

Gold, Lisa Snelling, Boise, ID

Silver, Ursula Gerads, Henderson, NV

Silver, June Skvorzov, Henderson, NV

Bronze, Nancy Grove, Newberg, OR

Bronze, Barbara Jacobs, Anchorage, AK


Women 65-69

Gold, Christina Marshall, Woodland Hills, UT

Gold, Vicki reeves, Provo, UT

Silver, Karin Bridges, Henderson, NV

Silver, Ginny Young, Henderson, NV

Bronze, Victoria Ballard, Hurricane, UT

Bronze, Scherry Donato, Fort Lauderdale, FL


Women 70-74

Gold, Joyce Hicks, Holladay, UT

Gold, Diane Van Vleet, Draper, UT

Silver, Gloria Gish, Murray, UT

Silver, Susan Stone, Portland, OR

Bronze, Judith Barnard, Park City, UT

Bronze, Bonnie Wilson, Tustin, CA

Gold Sponsors

Greater Zion
St. George City