2013 Track & Field Standing Long Jump Results

Men 50-54
Gold, Steve Gettel, Parker, CO, 8-04.00
Silver, Kevin Kullander, Boise, ID, 8-03.50
Bronze, Bradley Babcock, Lehi, UT, 7-10.25

Men 55-59
Gold, Ross Williams, Reno, NV, 8-08.25
Gold, Randy Harris, Schaumburg, IL, 8-08.25
Bronze, Douglas Herdt, Syracuse, UT, 8-04.00
4th, Roland Tietjen, Sandy, UT, 8-02.00
5th, Ryan Spainhower, Sandy, UT, 7-11.25
6th, Tom Obray, Bountiful, UT, 7-09.50
7th, Rob Schenk, Sunset, UT, 7-04.50

Men 60-64
Gold, Steve Wilson, Wichita, KS, 9-02.00
Silver, Marvin Orrock, Hooper, UT, 8-06.75
Bronze, John Dolan, Richardson, TX, 7-11.50
4th, Ridley Holder, Barbados, 7-10.25
5th, Mike Kruse, St. George, UT, 6-07.50
6th, John Butler, Stony Plain, AB. Canada, 6-04.75

Men 65-69
Gold, Andy Pitas, Moab, UT, 8-03.50
Silver, Paul Roberts, Elma, WA, 7-08.50
Bronze, Rich Bohman, Tubac, AZ, 7-04.75
4th, Ronald Funk, Lehi, UT, 7-01.75
5th, Richard Eyre, Salt Lake City, UT, 7-00.50
6th, Gary Thomas, Peoria, AZ, 6-11.00
7th, William Emslie, Fort Collins, CO, 5-08.00
8th, James Schroeder, Las Vegas, NV, 4-03.00

Men 70-74
Gold, William Wilson, Rough & Ready, CA, 7-10.75
Silver, Les East, Victoria, BC, Canada, 6-06.50

Men 75-79
Gold, Ralph Reiche, Fruit Heights, UT, 6-10.25
Silver, Doug Spainhower, Fruit Heights, UT, 6-08.50
Bronze, Al Matheis, Kankakee, IL, 6-07.75
4th, James Mills, Farmland, IN, 6-06.50
5th, Frank Michalek, Plainfield, IL, 6-03.50
6th, Ron Dorst, Saratoga, CA, 5-09.50

Men 80-84
Gold, Ted Rowan, Martensville, SK, Canada, 7-04.75
Silver, James Condell, Rockville, MD, 6-01.50
Bronze, Frank Welch, Sun City West, AZ, 5-10.25
4th, Wayne Lang, St. George, UT, 4-02.75

Men 85-89
Gold, Herb Wilkinson, Cedar Hills, UT, 4-01.50
Silver, Al Box, Discovery Bay, CA, 4-01.50

Women 50-54
Gold, Jennifer Swanston-Jones, Barbados, 7-13.75
Silver, Wendy Barrow-Smith, Barbados, 6-09.25
Bronze, Lori Peterson, Vermillion, SD, 5-10.25

Women 55-59
Gold, Rita Hanscom, San Diego, CA, 7-01.75
Silver, Pam Stuart, Kitchener, ON, Canada, 6-09.75
Bronze, Ainsley Lovell, Barbados, 6-08.25
4th  (tie), Janita Austin, Barbados, 6-03.00
4th  (tie), Reatha Sandberg, Bountiful, UT, 6-03.00

Women 60-64
Gold, Linda Cohn, Northridge, CA, 6-11.75
Silver, Brenda Matthews, Anaheim Hills, CA, 6-11.75
Bronze, Linda Harris, Grants Pass, OR, 5-11.50
4th, Sandra Obrien, Shorewood, WI, 3-04.75

Women 65-69
Gold, Shirley Harper, Barbados, 6-05.00

Women 70-74
Gold, Kathy Zombor, Edmonton, AB, Canada, 5-10.25
Silver, Ruby Jackson, Trinidad and Tobago, 4-07.50
Bronze, Irma Riley, Trinidad and Tobago, 3-11.50

Women 75-79
Gold, Barbara Jordan, S. Burlington, VT, 5-10.25
Silver, Kathy Harper-Hall, Barbados, 5-04.00
Bronze, Audrey Lary, Frederick, MD, 4-10.25
4th, Ruth Neff, Whitefish, MT, 4-07.00
5th, Ingeborg Siegers, Germany, 3-11.50

Gold Sponsors

Greater Zion
St. George City