2013 Track & Field Javelin Results

Men 50-54
Gold, Bruce Cramer, Porter Ranch, CA, 134-04
Silver, Carlos Rodriguez, Lindon, UT, 104-05

Men 55-59
Gold, Dean Erickson, Sandy, UT, 120-09
Silver, James Barry, Studio City, CA, 119-08
Bronze, Steven Hart, Rexburg, ID, 115-11
4th, Alden Yates, St. George, UT, 105-00
5th, David McLawhorn, Temecula, CA, 90-10
6th, Wade Lillywhite, Irvine, CA, 90-04

Men 60-64
Gold, Jim Fuqua, Hartselle, AL, 156-10
Silver, Juhani Nummela, Provo, UT, 154-06
Bronze, Edward Hearn, Wilmington, NC, 151-01
4th, David Ott, Washington, UT, 124-00
5th, Robert Morris, Tehachapi, CA, 121-11
6th, Jack Way, Idaho Falls, ID, 112-09
7th, Bruce Loughridge, Sangudo, AB, Canada, 93-08
8th, John Butler, Stony Plain, AB, Canada, 90-00
9th, Larry Isler, St. George UT, 80-08

Men 65-69
Gold, Joe Wright, Coolidge, AZ, 141-04
Silver, Rich Bohman, Tubac, AZ, 125-09
Bronze, Gary Thomas, Peoria, AZ, 106-02
4th, Lyle Johnston, Hooper, UR, 103-02
5th, Gary Nelson, Portland, OR, 100-06
6th, Paul Hebor, Sherwood Park, AB, Canada, 99-07
7th, Craig Harrison, St. George, UT, 97-04
8th, Garry Bush, Lewiston, ID, 93-03
9th, Neal Schuster, Shorewood, WI, 90-03
10th, Jim Evans, St. George, UT, 89-08
11th, Thomas Kostera, St. Clair Shores, MI, 83-03
12th, Roland Delhomeau, Saskatoon, SK, Canada, 80-05
13th, James Schroeder, Las Vegas, NV, 69-07

Men 70-74
Gold, Gary Stenlund, Battleground, WA, 158-04
Silver, Bob Sheedy, Port Angeles, WA, 111-10
Bronze, Ron Damschen, El Cajon, CA, 91-05
4th, Larry Beck, Provo, UT, 84-09
5th, Wayne Staab, Dammeron Valley, UT, 68-04
6th, Tom Rojo, Fort Mohave, AZ, 51-05
7th, Peter M. Hansen, Santa Clara, UT, 36-10

Men 75-79
Gold, James Backstrand, Portland, OR, 127-04
Silver, Ross Aragon, Albuquerque, NM, 118-10
Bronze, John Ross, United Kingdom, 104-09
4th, James Mills, Farmland, IN, 84-02
5th, Fernando Leon, Lake Isabella, CA, 81-05
6th, Jack Janne, Las Vegas, NV, 73-01
7th, Al Matheis, Kankakee, IL, 69-00
8th, Charles Berryhill, Edmond, OK, 42-02

Men 80-84
Gold, Ted Duncan, Vancouver, BC, Canada, 104-10.00
Silver, Del Alaways, Durham, CA, 91-02.00
Bronze, Hikmet Kandeydi, New Smyrna Beach, FL, 78-03.00
4th, Gordon Scheffner, Salt Lake City, UT, 70-09.00
5th, W. Gerald Graham, Calgary, AB, Canada, 67-01.00
6th, Arnold Pope, Lehi, UT, 60-00.00
7th, Ahmet Ardaman, New Smyrna Beach, FL, 48-03.00
8th, Gurdev Uppal, Vancouver, BC, Canada, 39-00.00

Men 85-89
Gold, William Platts, Boise, ID, 116-11.00
Silver, Marvin Woodbury, St. George, UT, 52-07.00
Bronze, Herb Wilkinson, Cedar Hills, UT, 46-06.00
4th, Frank Weber, Scappoose, OR, 43-06.00

Men 95-99
Gold, Julian Myers, Marina Del Rey, CA, 11-00.00

Women 50-54
Gold, Angela Jackson, St. George, UT, 74-02.00
Silver, Shaaron Sellars, Villa Rica, GA, 73-07.00
Bronze, Jennifer Swanston-Jones, Barbados, 65-07.00
4th, Elizabeth von Toll, Belen, NM, 64.10.00

Women 55-59
Gold, Mary-Chris Kay, Perrysburg, OH, 88-08.00
Silver, Janita Austin, Barbados, 86-01.00
Bronze, Pam Stuart, Kitchener, ON, Canada, 74.09-00
4th, Rita Hanscom, San Diego, CA, 70-04.00
5th, Yvonne Kirkpatrick, Kuna, ID, 52-00.00
6th, KC Miller, Gilbert, AZ, 42-03.00
7th, Brenda Hughes, Blackfoot, ID, 35-08.00

Women 60-64
Gold, Linda Cohn, Northridge, CA, 125-03.00
Silver, Linda Harris, Grants Pass, OR, 76-07.00
Bronze, Sandy Triplett, Shreveport, LA, 54-09.00
4th, Sandra Obrien, Shorewood, WI, 42-03.00
5th, Helen Ryan, Oshkosh, WI, 41-11.00
6th, Sharon Delamater, Brea, CA, 40-05.00
7th, Wendy McDonnell, Felton, CA, 36-10.00
8th, I. Marlene Summers, Roy, UT, 27-04.00
9th, LaDawn Hunter, Roy, UT, 18-06.00

Women 65-69
Gold, Chris Johnston, Hooper, UT, 62-06.00
Silver, Zelma Fennell, Santa Cruz, CA, 40-01.00
Bronze, Margaret Reed, Santa Cruz, CA, 30-02.00

Women 70-74
Gold, Marg Radcliffe, Lake Cowichan, BC, Canada, 79-08.00
Silver, Wendy Dickson, Moab, UT, 59-04.00
Bronze, Irma Riley, Trinidad and Tobago , 59-02.00
4th, Cathy Nicholson, Long Beach, CA, 51-08.00
5th, Ruby Jackson, Trinidad and Tobago, 51-04.00
6th, Jane Mills, Farmland, IN, 31-09.00

Women 75-79
Gold, Ingeborg Siegers, Germany, 47-10.00
Silver, Dee Anne Janne, Las Vegas, NV, 40-11.00
Bronze, Edythe Hulet, Olympia, WA, 22-07.00

Women 80-84
Gold, Norma Price, Las Animas, CO, 41-02.00
Silver, Magdalena Kuehne, Tujunga, CA, 32-01.00

Women 85-89
Gold, Dee Briggs-Thomas, St. George, UT, 18-09.00

Women 95-99
Gold, Man Kaur, Mississauga, ON, Canada, 19-00.00

Gold Sponsors

Greater Zion
St. George City