2013 Track & Field Discus Results

Men 50-54
Gold, Bruce Cramer, Porter Ranch, CA, 100-05

Men 55-59
Gold, Dennis Diaz, Las Cruces, NM, 151-01
Silver, Turan Kahraman, Huntington Beach, CA, 130-08
Bronze, Lee Fugal, Saratoga Springs, UT, 113-06
4th, Alden Yates, St. George, UT, 102-10
5th, James Barry, Studio City, CA, 98-02
6th, David McLawhorn, Temecula, CA, 85-06

Men 60-64
Gold, Marvin Orrock, Hooper, UT, 138-06
Silver, Mike Bickers, Santa Clara, UT, 135-05
Bronze, Robert Morris, Tehachapi, CA, 122-04
4th, Jack Way, Idaho Falls, ID, 105-08
5th, Bruce Loughridge, Sangudo, AB, Canada, 95-04

Men 65-69
Gold, Terry Medjo, Grand Island, NE, 112-09
Silver, Bruce Jones, Livingston, MT, 110-02
Bronze, Robert Berninger, Milwaukee, WI, 95-06
4th, Roland Delhomeau, Saskatoon, SK, Canada, 91-02
5th, Jim Evans, St. George, UT, 89-08
6th, James Schroeder, Las Vegas, NV, 83-08

Men 70-74
Gold, David Merkowitz, Santa Barbara, CA, 121-00
Silver, Les East, Victoria, BC, Canada, 104-01
Bronze, Michael Meils, El Paso, TX, 103-00
4th, Ron Damschen, El Cajon, CA, 102-09
5th, Brian Miller, Gilbert, AZ, 99-09
6th, Bob sheedy, Port Angeles, WA, 99-00
7th, Norman Johnson, Salem, OR, 93-05
8th, Dieter Siegers, Germany, 76-01
9th, Peter M. Hansen, Santa Clara, UT, 60-02

Men 75-79
Gold, Ross Aragon, Albuquerque, NM, 99-05
Silver, Ronald Wade, Escondido, CA, 89-05
Bronze, James Mills, Farmland, IN, 76-03

Men 80-84
Gold, Melvin Heath, Dolores, CO, 84-11
Silver, Hikmet Kandeydi, New Smyrna Beach, FL, 83-05
Bronze, Ted Duncan, Vancouver, BC, Canada, 79-05
4th, Wayne Lang, St. George, UT, 71-00
5th, Ahmet Ardaman, New Smyrna Beach, FL, 63-00
6th, Gurdev Uppal, Vancouver, BC, Canada, 39-06

Men 85-89
Gold, William Platts, Boise, ID, 87-10
Silver, Marvin Woodbury, St. George, UT, 52-04
Bronze, Herb Wilkinson, Cedar Hills, UT, 47-06
4th, Frank Weber, Scappoose, OR, 44-01
Men 95-99
Gold, Daniel Bulkley, Phoenix, OR, 39-04

Women 50-54
Gold, Angela Jackson, Barbados, 112-07
Silver, Wendy Barrow-Smith, Barbados, 92-04
Bronze, Elizabeth von Toll, Belen, NM, 90-03
4th, Shaaron Sellars, Villa Rica, GA, 68-07
5th, Tamra Diaz, Las Cruces, NM, 46-07

Women 55-59
Gold, Janita Austin, Barbados, 78-04
Silver, Rita Hanscom, San Diego, CA, 78-01
Bronze, Yvonne Kirkpatrick, Kuna, ID, 78-00
4th, Pam Stuart, Kitchener, ON, Canada, 77-04
5th, Brenda Hughes, Blackfoot, ID, 40-00

Women 60-64
Gold, Jenita Lewis, Saint Vincent and the Grenadines, 82-10
Silver, Svetlana Yesayan, Armenia, 77-02
Bronze, Linda Cohn, Northridge, CA, 74-06
4th, Sandy Triplett, Shreveport, LA, 59-07
5th, Linda Harris, Grants Pass, OR, 55-05
6th, Sharon Delamater, Brea, CA, 46-03
7th, I. Marlene Summers, Roy, UT, 45-04
8th, Wendy McDonnell, Felton, CA, 45-02
9th, Sandra Obrien, Shorewood, WI, 43-06

Women 65-69
Gold, Winnie L. Montgomery, Houston, TX, 46-06

Women 70-74
Gold, Wendy Dickson, Moab, UT, 55-05
Silver, Marg Radcliffe, Lake Cowichan, BC, Canada, 53-00
Bronze, Cathy Nicholson, Long Beach, CA, 52-10
4th, Irma Riley, Trinidad and Tobago, 47-05

Women 75-79
Gold, Kathy Harper-Hall, Barbados, 47-09
Silver, Dee Anne Janne, Las Vegas, NV, 41-03
Bronze, Edythe Hulet, Olympia, WA, 39-09
4th, Ingeborg Siegers, Germany, 37-07

Women 80-84
Gold, Norma Price, Las Animas, CO, 57-04
Silver, Magdalena Kuehne, Tujunga, CA, 34-03

Women 85-89
Gold, Dee Briggs-Thomas, St. George. UT, 28-06

Gold Sponsors

St. George City
Greater Zion