2013 Tennis Doubles - Men/Women Results

Open

Men 50-54
Gold, Roger Russell, Ivins, UT
Gold, David Smith, St. George, UT
Silver, Alan Banks, Highland, UT
Silver, John Wells, Alpine, UT
Bronze, Craig Hoge, Saskatoon, SK Canada
Bronze, Wayne Kerr, Green Valley, AZ

Men 55-59
Gold, George Grant, Barbados
Gold, Raymond Forde, Barbados
Silver, Mitch Long, West Jordan, UT
Silver, Terry Meier, Murray, UT
Bronze, Darryl Noble, Hanover, PA
Bronze, Jeffrey Robert, Hanover, PA

Men 60-64
Gold, Keith Tolbirt, Oakland, CA
Gold, Rick Whittington, St. George, UT
Silver, James McCarvel, Great Falls, MT
Silver, Benjamin Rangel, Great Falls, MT
Bronze, Dennis James, Bountiful, UT
Bronze, Ron Runia, Gilbert, AZ

Men 65-69
Gold, Richard Eyre, Salt Lake City, UT
Gold, Thomas Smith, Bountiful, UT
Silver, Preston McDaniel, Las Vegas, NV
Silver, Larry Sherfield, Las Vegas, NV
Bronze, James Abrahamson, Brush Prairie, WA
Bronze, Gary Rowell, Burlington, WA

Men 70-74
Gold, Richard Hadlock, Sandy, UT
Gold, Robert Lewis, Salt Lake City, UT
Silver, Ronald Harrison, St. George, UT
Silver, Paul Robbins, St. George, UT
Bronze, Kenneth Shallahamer, Costa Mesa, CA
Bronze, Michael Shoemaker, Baker City, OR

Men 75-79
Gold, Earl Morgan, Santa Clara, UT
Gold, Ron Boone, Washington, UT
Silver, Arthur Barnes, Littlestown, PA
Silver, Frederick Ehrlich, York, PA
Bronze, Ted Sparks, Mesa, AZ
Bronze, Frank Texeira, Mesa, AZ

Men 80-84
Gold, R. Kent Clunie, Sun Lakes, AZ
Gold, Leonard Paulson, Sun Lakes, AZ
Silver, Jack Largent, Las Vegas, NV
Silver, Emery Peterson, Palm Desert, CA
Bronze, C. Gary Loosli, Warren, OR
Bronze, Al Throckmorton, Englewood, CO

Men 85-89
Gold, Frank Condie, Smithfield, UT
Gold, Tom Selstad, Great Falls, MT
Silver, Calvin Nelson, Salt Lake City, UT
Silver, Gaylen Young, Salt Lake City, UT
Bronze, Richard Collier, Englewood, FL
Bronze, John H. Morgan, Salt Lake City, UT

Challenger

Men 65-69
Gold, Keith Kunz, Salt Lake City, UT
Gold, Dwight Marchant, Salt Lake City, UT
Silver, Robert Fiscalini, Paso Robles, CA
Silver, Ellsworth Warner, Paso Robles, CA
Bronze, Hank Broncy, Big Bear Lake, CA
Bronze, Paolo Dimiziani, Laguna Woods, CA

Men 70-74
Gold, Roger Dunbar, Laguna Hills, CA
Gold, David Frisone, Laguna Woods, CA
Silver, Michael Murphy, Provo, UT
Silver, Vell Runolfson, Washington, UT
Bronze, Bryce Gochnour, Boise, ID
Bronze, William Loftis, Vancouver, WA

Open

Women 50-54
Gold, Christie Brightwell, Salt Lake City, UT
Gold, Jackie Parker, Salt Lake City, UT
Silver, Daphne Schroth, Frisco, CO
Silver, Jeanne Stout, Parowan, UT
Bronze, Cathryn Noble, Hanover, PA
Bronze, Susan Rebert, Hanover, PA

Women 55-59
Gold, Melissa Auxier, Lehi, UT
Gold, Pam Bybee, Orem, UT
Silver, Marilyn Duncan, Lincoln, CA
Silver, Nancy Grove, Newberg, OR
Bronze, Renee Adams, Greeley, CO
Bronze, Anice Young, Greeley, CO

Women 60-64
Gold, Jeanne Harrison, Orem, UT
Gold, Sylvia Williams, Highland, UT
Silver, Joan McKee, Grand Island, NE
Silver, Beverly Tollefsen, Aurora, NE
Bronze, Mary Mitchell, Livermore, CA
Bronze, Yin Segalman, Livermore, CA

Women 65-69
Gold, Patti Kelly, Salt Lake City, UT
Gold, Carol Kay Petersen, South Jordan, UT
Silver, Margot Belden, Missoula, MT
Silver, Mary Stranahan, Arlee, MT
Bronze, Sherry Huber, Kuna, ID
Bronze, Eva VanCuren, Boise, ID

Women 70-74
Gold, Judy Boyd, Nampa, ID
Gold, Betty Reed, Boise, ID
Silver, Sharon Sandgren, Provo, UT
Silver, Carol Thorne, Provo, UT
Bronze, Bonnie Champion, Denver, CO
Bronze, Jeanette Tubbs, Montgomery, TX

Women 75-79
Gold, Linda Cobbs, El Paso, TX
Gold, Jeanette Davidson, El Paso, TX
Silver, Dixie Frey, Santa Ana, CA
Silver, Carolyn Paul, Santa Ana, CA
Bronze, Bernie Darien, St. George, UT
Bronze, Irma Lookermans, St. George, UT

Challenger

Women 55-59
Gold, Julia Schwerdt, Lindon, UT
Gold, Diane Stewart, Orem, UT
Silver, Elizabeth Chase, El Paso, TX
Silver, Patricia Leblanc, Fairmont, WY
Bronze, Donna Allen, Livermore, CA
Bronze, Dona Hogarth, Livermore, CA

Women 65-69
Gold, Scherry Donato, Fort Lauderdale, FL
Gold, Victoria Ballard, Hurricane, UT
Silver, Connie Moeller, Grand Island, NE
Silver, Barbara Reilly, Grand Island, NE
Bronze, Joyce Hicks, Salt Lake City, UT
Bronze, Diane Van Vleet, Draper, UT

Women 70-74
Gold, Barbara Craft, Santa Clara, CA
Gold, Norma Wiebe, Louisville, KY
Silver, Lois Moritz, St. George, UT
Silver, Bonnie Wilson, Tustin, CA
Bronze, Linda Davis, Meridian, ID
Bronze, Patty Taylor, Eagle, ID

Gold Sponsors

St. George City
Greater Zion