2013 Road Races 10K Results

Men 50-54

Gold, Andy Thacher, San Diego, CA, 41:38.6

Silver, Scott Hughes, St. George, UT, 42:56.2

Bronze, Richard Preston, St. George, UT, 44:56.5

4th, Phil Packard, St. George, UT, 45:31.5


Men 55-59

Gold, Lindsey Merrill, St. George, UT, 40:10.7

Silver, James Skinner, La Center, WA, 41:29.1

Bronze, John Tengelsen, Bozeman, MT, 42:34.9

4th, Kelvin Nelson, Cupertino, CA, 43:44.7

5th, Don Kiely, Fairbanks, AK, 44:44.0

6th, Peng H. Leong, Cupertino, CA, 55:34.3

7th, Alan Poytress, Fort Macleod, AB, Canada, 58:53.7

8th, David Cuvilier, St. Albert, AB, Canada, 59:26.6


Men 60-64

Gold, Roy Adams, Alpine, UT, 43:14.9

Silver, Jorge Magana, Phoenix, AZ, 49:39.9

Bronze, Larry Fink, Lougheed, AB, Canada, 51:18.9

4th, Sam Melonas, Salt Lake City, UT, 51:55.8

5th, James Krein, Kenai, AK, 53:40.5

6th, Rand Nielson, Sandy, UT, 54:49.0

7th, Douglas Hamilton, Los Gatos, CA, 56:01.5

8th, Paul Christensen, Caldwell, ID, 57:14.6

9th, Robert Thompson, Fairmont, WV, 58:44.4


Men 65-69

Gold, Robert Knox, Waterloo, IA, 41:51.8

Silver, Bruce Collet, Centerville, UT, 42:17.8

Bronze, Wayne Darnell, Farmington, NM, 44:17.1

4th, Pete Boisineau, San Clemente, CA, 44:20.2

5th, Ron Van Meenen, St. George, UT, 47:48.5

6th, Steve Barton, Elmo, UT, 49:14.7

7th, Wayne Peterson, San Jose, CA, 51:38.3

8th, Jim Judkins, St. George, UT, 53:07.2

9th, James Lund, Salt Lake City, UT, 58:01.4

10th, Garry Bush, Lewiston, ID, 1:02:03.0


Men 70-74

Gold, Don Perry, West Jordan, UT, 45:45.6

Silver, Harlan Van Blaricum, Dexter, MI, 51:36.2

Bronze, Dick Johnson, Parowan, UT, 54:52.1

4th, John Cordy, Seattle, WA, 1:05:41.8

5th, Carl Buchta, Mesquite, NV, 1:10:38.1


Men 75-79

Gold, Robert Ohlwiler, Kaysville, UT, 1:00:09.7

Silver, Mel Kleinman, St. George, UT, 1:01:30.5

Bronze, Rudy Subia, Reno, NV, 1:12:12.1


Men 80-84

Gold, Paul Flanagan, Lincoln, CA, 56:37.3

Silver, Bob Mitchell, Salt Lake City, UT, 59:17.9

Bronze, R. Keith Jones, Bountiful, UT, 1:33:09.5

4th, Roy Nelson, Las Vegas, NV, 1:33:59.0


Men 85-89

Gold, Sid Smith, Salt Lake City, UT, 1:34:50.4


Women 50-54

Gold, Mary Ann Cuvilier, St. Albert, AB, Canada, 49:36.7

Silver, Janet Arneson, Soldotna, AK, 53:39.1


Women 55-59

Gold, Mary Glauser, Salt Lake City, UT, 44:40.6

Silver, Barb Biggs, Edmonton, AB, Canada, 45:54.2

Bronze, Denise Gaither, Olympia, WA, 53:15.0

4th, Sylvia Barney, Murray, UT, 54:40.0

5th, Patricia Leblanc, Fairmont, WV, 55:34.6

6th, Jodi Peterson, Logan, UT, 58:06.7

7th, Maria Riach, Las Vegas, NV, 59:03.8

8th, Janis Bundy, Washington, UT, 1:07:59.2

9th, Becky Rentz, Clarkston, GA, 1:15:53.9


Women 60-64

Gold, Jackie Eddy, Sooke, BC, Canada, 48:55.3

Silver, Jana Kulig, Port Moody, BC, Canada, 54:09.6

Bronze, Barbara Leitner, Farmington, NM, 57:29.4

4th, Diane Fuller, Columbiaville, MI, 1:02:34.7

5th, Linda Frederickson, Madison, SD, 1:05:25.8

6th, Kristin Christensen, Caldwell, ID, 1:21:31.8


Women 65-69

Gold, Janice Phillips, Calgary, AB, Canada, 54:14.2

Silver, Barbara Bush, Lewiston, ID, 1:09:33.4

Bronze, Clara Buchta, Mesquite, NV, 1:18:24.0


Women 70-74

Gold, Connie Sledge, Beaver, UT, 56:36.8

Silver, Gloria Piscoran, Newberg, OR, 1:06:43.7

Bronze, Sarah Kleinknight, Fort Wayne, IN, 1:10:59.7

4th, Ruth Maples, Avila Beach, CA, 1:18:58.9

5th, Dianna Woolley, Walla Walla, WA, 1:20:41.7

Gold Sponsors

St. George City
Greater Zion