2012 Swimming Freestyle 400M Results

Men 50-54

Gold, Nikolai Zabolkine, Las Vegas, NV, 6:15.37

Silver, Scott Boyer, Mendon, UT, 7:13.71

Bronze, Peng H. Leong, Cupertino, CA, 8:46.48


Men 55-59

Gold, Hobe Horton, Calgary, AB, Canada, 5:06.30

Silver, Alexander Romanov, Russian Federation, 5:37.21

Bronze, Allen Larson, Portland, OR, 5:48.18

4th, John Dauser, Placentia, CA, 5:51.00

5th, Barry Redder, Burley, ID, 5:58.09

6th, Wesley Raymond, Lindon, UT, 6:02.12

7th, Brent Lee, Burley, ID, 6:03.18

8th, Kevin Johnson, South Jordan, UT, 6:36.39

9th, Mike Townley, Lethbridge, AB, Canada, 7:19.09


Men 60-64

Gold, Fred Baird, West Jordan, UT, 5:15.72

Silver, William Cerny, Orem, UT, 5:47.51

Bronze, Daniel Eddy, Sooke, BC, Canada, 7:42.26


Men 65-69

Gold, Vadym Kutsenko, Ukraine, 5:29.35

Silver, Tim Kute, Winston Salem, NC, 5:44.89

Bronze, Yaroslav Novitskiy, Russian Federation, 6:13.71

4th, Doede Lewis, Netherlands, 6:32.98


Men 70-74

Gold, Bill Dawson, San Carlos, CA, 6:05.98

Silver, Max Zeller, Switzerland, 6:48.65

Bronze, Rene Ernst Diezi, Switzerland, 7:10.05

4th, Joe Rowan, The Villages, FL, 7:14.36


Men 75-79

Gold, Ivan Szasz, Vancouver, BC, Canada, 7:41.34

Silver, Samuel Neff, Whitefish, MT, 9:29.95

Bronze, Mark Braly, Davis, CA, 10:38.91


Men 80-84

Gold, Graham Johnston, Houston, TX, 6:23.47

Silver, Donald Baker, Sun City West, AZ, 8:18.58

Bronze, Jordan Wolle, Las Cruces, NM, 9:45.32


Men 85-89

Gold, Jurgen Schmidt, Huntington Beach, CA, 8:22.28


Men 90-94

Gold, Ole Larson, Boone, NC, 10:24.16


Women 50-54

Gold, Susan Ingraham, San Antonio, TX, 5:21.78

Silver, Helen Morley, Calgary, AB, Canada, 5:45.41

Bronze, Mary Ann Cuvilier, St. Albert, AB, Canada, 6:48.12

4th, Joanna Harmon, Las Vegas, NV, 7:57.23

5th, Dana Leavitt, Highland, UT, 8:09.91


Women 55-59

Gold, Cindy Gilmore, San Jose, CA, 6:15.64

Silver, Sue Ketterer, Sun City, AZ, 7:12.49

Bronze, Anita Blanchette, Albuquerque, NM, 7:17.65


Women 60-64

Gold, Carolyn Lyman, Salt Lake City, UT, 6:23.57

Silver, Alta Stengel, Chula Vista, CA, 6:54.01

Bronze, Frances Roper, Burley, ID, 7:08.97

4th, Gini Baker, Sun City West, AZ, 7:17.23

5th, Billie Spencer, Sun City West, AZ, 8:02.05

6th, Kathleen Tittle, The Villages, FL, 8:19.85


Women 65-69

Gold, Martha McDade, Houston, TX, 7:10.14

Silver, Catherine Roberts, St. Albert, AB, Canada, 7:24.60

Bronze, Wendy Weinberg, Scottsdale, AZ, 7:35.27

4th, Lois Goodman, LaVerne, CA, 7:50.95

5th, Margaret Marshall, Bermuda, 11:04.17


Women 70-74

Gold, Gynt Clifford, Sun City West, AZ, 6:54.30

Silver, Ida Hlavacek, Keller, TX, 7:37.48

Bronze, Ella Ackley, Troy, MT, 7:44.17

4th, Carolyn Maloney, Petaluma, CA, 8:25.74

5th, Maya-Claire Diezi-Zoller, Switzerland, 8:42.37

6th, Chris Trevarthen, La Mirada, CA, 9:21.26

7th, Betty Mae Locke, Lodi, CA, 12:00.82


Women 75-79

Gold, Adrienne Pipes, Kailua Kona, HI, 8:31.21

Silver, Jacqueline Weigand, Westminster, CO, 10:13.47


Women 80-84

Gold, Nan Bohl, Olathe, KS, 7:56.62

Silver, Patsy Blinn, Sun City West, AZ, 8:50.07

Bronze, Flora Wong, Helena, MT, 10:54.14

4th, Rosemarie Froeder, Tenafly, NJ, 12:16.00


Women 90-94

Gold, Charlotte Sanddal, Helena, MT, 12:16.00

Gold Sponsors

Greater Zion
St. George City