2009 Track & Field Standing Long Jump Results

Men 50-54
Gold, Donald Watson, Walnut Creek, CA, 9-10.75
Silver, Jerry Ropelato, Huntsville, UT, 8-05.00
Bronze, Rob Stuart, Kitchener, ON, Canada, 7-11.25
4th, Robert Shirts, Coeur D’Alene, ID, 7-08.00
5th, John Brooks, St. Joseph, Barbados, 7-06.75

Men 55-59
Gold, Steve Stafford, Tulare, CA, 8-09.00
Silver, Marvin Orrock, Hooper, UT, 8-07.75
Bronze, Rob Schenk, Sunset, UT, 8-04.75
4th, Lenzie Taylor, San Jose, CA, 8-04.25
5th, Don Parry, Lehi, UT, 8-03.00

Men 60-64
Gold, Roger Cain, Lincoln, CA, 8-10.25
Silver, Bill Oberding, Reno, NV, 8-07.00
Bronze, Michial Clark, Littleton, CO, 8-02.75
4th, Richard Eyre, Salt Lake City, UT, 7-01.25
5th, Norman Frable, Ivins, UT, 6-11.75
6th, Gerald Rose, St. Michael, Barbados, 6-04.75

Men 65-69
Gold, Andy Pitas, Moab, UT, 8-08.25
Silver, Dean Dopp, St. Anthony, ID, 7-02.50
Bronze, Don Roberts, Klamath Falls, OR, 6-11.25

Men 70-74
Gold, J. Gustafson, Woods Cross, UT, 7-10.00
Silver, Davie Perry, Banning, CA, 7-09.25
Bronze, Ralph Reiche, Fruit Heights, UT, 6-10.25
4th, Will Godfrey, Lewiston, ID, 6-07.75
5th, Charles Bartholomew, Mercer, PA, 6-03.75
6th, Lee Primm, Leeds, UT, 6-03.50
7th, Frank Johnson, Edina, MN, 6-02.00

Men 75-79
Gold, Robert Hewitt, Gresham, OR, 7-02.50
Silver, Doug Spainhower, Fruit Heights, UT, 7-01.25
Bronze, Frank Michalek, Plainfield, IL, 6-10.25
4th, Alan Raynor, Venice, FL, 6-09.25
5th, Jack Janne, Las Vegas, NV, 6-02.25
6th, Jim Mannino, Huntington Beach, CA, 6-01.50
7th, Del Alaways, Chico, CA, 4-08.50

Men 80-84
Gold, Frank Condie, Smithfield, UT, 5-11.25
Silver, Ray Guimary, Portland, OR, 5-01.00
Bronze, Grant Twitchell, Bountiful, UT, 4-11.00
4th, Al Box, Discovery Bay, CA, 4-06.50
5th, Marvin Woodbury, St. George, UT, 4-03.75

Men 85-89
Gold, Herb Wilkinson, Cedar Hills, UT, 5-05.25
Silver, Bernie Fowler, Prince Frederick, MD, 5-03.75 


Women 50-54
Gold, Jennifer Swanston-Jones, St. James, Barbados, 7-04.50
Silver, Pam Stuart, Kitchener, ON, Canada, 7-03.25
Bronze, Karin Hanna, Kelly, WY, 6-11.00

Women 55-59
Gold, Linda Cohn, Northridge, CA, 7-04.00
Silver, Ainsley Lovell, St. Michael, Barbados, 7-02.50
Bronze, Kathleen Corwell, Layton, UT, 6-03.50
4th, Janita Austin, St. Peter, Barbados, 6-03.00
5th, Linda Harris, Grants Pass, OR, 6-02.75

Women 60-64
Gold, Shirley Harper, St. James, Barbados, 6-03.00
Silver, Catherine Roberts, St. Albert, AB, Canada, 6-00.00
Bronze, Linda Staley, Grants Pass, OR, 4-10.25
4th, Wendy McDonnell, Felton, CA, 3-11.00

Women 65-69
Gold, Terrie Godfrey, St. George, UT, 5-10.25
Silver, Kathy Zombor, Edmonton, AB, Canada, 5-07.50
Bronze, Char Lane, Topeka, KS, 5-06.50
4th, Irma Riley, South Oropouche,Trinidad, 4-08.25

Women 70-74
Gold, Guadalupe Simons, Pewaukee, WI, 6-01.50
Silver, Kathy Harper-Hall, St. Michael, Barbados, 5-03.75

Women 75-79
Gold, Joan Graves, Pacific, MO, 5-03.25
Silver, Ruth Neff, Whitefish, MT, 5-01.00
Bronze, Alice Purdes, Madison, IL, 2-00.75

Gold Sponsors

Greater Zion
St. George City