2009 Track & Field Shot Put Results

Men 50-54
Gold, Dennis Diaz, Las Cruces, NM, 51-05.00
Silver, Charles Wakamatsu, Orem, UT, 38-02.75
Bronze, Jerry Ropelato, Huntsville, UT, 36-09.50
4th, Robert Shirts, Coeur D’Alene, ID, 36-06.75

Men 55-59
Gold, Marvin Orrock, Hooper, UT, 39-02.50
Silver, Lee Fugal, Saratoga Springs, UT, 35-11.25
Bronze, Tony Chew, St. George, UT, 32-08.50
4th, Dean Erickson, Sandy, UT, 29-03.75
5th, Bruce Bruchler, Corte Madera, CA, 28-04.50
6th, Frynzik Grigoryan, Yerevan, Armenia, 21-11.00

Men 60-64
Gold, William Lammers, Phoenix, AZ, 39-04.50
Silver, Lee Stevens, Provo, UT, 38-08.25
Bronze, Bruce Jones, Livingston, MT, 38-06.00
4th, Lonnie Harwood, Evanston, WY, 34-07.75
5th, Vic Deauvono, Orem, UT, 33-10.00
6th, Ron Chmielewski, Coaldale, AB, Canada, 32-00.00
7th, Anthony Layne, Bridgetown, Barbados, 29-01.00

Men 65-69
Gold, Brian Miller, Gilbert, AZ, 34-00.00
Silver, Don Roberts, Klamath Falls, OR, 28-09.25
Bronze, Richard Roberts, St. Albert, AB, Canada, 25-11.50

Men 70-74
Gold, Paul Lissy, Las Vegas, NV, 44-09.50
Silver, William Edwards, Cincinnati, OH, 36-04.25
Bronze, Robert Darling, Springfield, OR, 36-00.25
4th, Will Godfrey, Lewiston, ID, 31-08.75
5th, Peter Hansen, Ivins, UT, 26-05.75

Men 75-79
Gold, Jim Mannino, Huntington Beach, CA, 32-02.75
Silver, Del Alaways, Chico, CA, 30-09.75
Bronze, Claude Long, Weiser, ID, 29-04.50
4th, Jack Janne, Las Vegas, NV, 27-03.25

Men 80-84
Gold, Ray Guimary, Portland, OR, 30-06.25
Silver, Grant Twitchell, Bountiful, UT, 28-00.00
Bronze, Jerry Brown, Cottonwood Heights, UT, 27-05.50
4th, Lex Marcusen, Kaysville, UT, 26-04.50
5th, William Bergen, Dade City, FL, 26-01.75
6th, Jim Evans, Anaheim Hills, CA, 24-09.75
7th, Marvin Woodbury, St. George, UT, 24-07.00
8th, Al Box, Discovery Bay, CA, 22-09.25

Men 85-89
Gold, Bernie Fowler, Prince Frederick, MD, 28-04.50
Silver, Herb Wilkinson, Cedar Hills, UT, 27-08.25
Bronze, Frank Weber, Scappoose, OR, 19-06.75


Women 50-54
Gold, Karin Hanna, Kelly, WY, 26-00.25

Women 55-59
Gold, Linda Cohn, Northridge, CA, 32-09.75
Silver, Janita Austin, St. Peter, Barbados, 30-08.25
Bronze, Svetlana Yesayan, Yerevan, Armenia, 30-00.00
4th, Linda Harris, Grants Pass, OR, 29-06.75
5th, Chery Bremser, Asheboro, NC, 22-09.00
6th, Sandra Obrien, Shorewood, WI, 17-11.00

Women 60-64
Gold, Jenita Lewis, Kingstown, St. Vincent, 33-01.75
Silver, Avis Vaught, The Villages, FL, 28-09.00
Bronze, Catherine Roberts, St. Albert, AB, Canada, 27-01.00
4th, Wendy McDonnell, Felton, CA, 20-00.25
5th, Linda Staley, Grants Pass, OR, 18-07.75

Women 65-69
Gold, Terrie Godfrey, St. George, UT, 24-09.75
Silver, Irma Riley, South Oropouche, Trinidad, 22-09.00
Bronze, Wendy Dickson, Moab, UT, 22-00.75
4th, Marg Radcliffe, Lake Cowichan, BC, Canada, 21-05.25
5th, Hattie Perry, Banning, CA, 17-08.00
6th, Luana Devol, Henderson, NV, 17-01.50

Women 70-74
Gold, Dee Anne Janne, Las Vegas, NV, 19-00.50
Silver, Sallie Wesaw, Riverton, WY, 15-01.25

Women 75-79
Gold, Joan Graves, Pacific, MO, 19-06.25
Silver, Magdalena Kuehne, Tujunga, CA, 17-07.00
Bronze, Alice Purdes, Madison, IL, 11-04.25

Women 80-84
Gold, Dee Briggs-Thomas, St. George, UT, 15-02.75

Gold Sponsors

Greater Zion
St. George City