2009 Track & Field Javelin Results

Men 50-54
Gold, Robert Shirts, Coeur D’Alene, ID, 163-10.00
Silver, W. Mark Page, West Bountiful, UT, 138-08.00
Bronze, Charles Wakamatsu, Orem, UT, 137-02.00
4th, Jim Budd, Saratoga Springs, UT, 122-02.00
5th, Jerry Ropelato, Huntsville, UT, 115-02.00

Men 55-59
Gold, Barry Warmerdam, Reedley, CA, 134-02.00
Silver, Steven Hart, Rexburg, ID, 126-00.00
Bronze, Dean Erickson, Sandy, UT, 122-03.00
4th, Marvin Orrock, Hooper, UT, 114-09.00
5th, Steve Stafford, Tulare, CA, 96-02.00
6th, Lee Fugal, Saratoga Springs, UT, 88-05.00
7th, Bruce Bruchler, Corte Madera, CA, 80-04.00

Men 60-64
Gold, Joe Wright, Coolidge, AZ, 150-01.00
Silver, Dean Corwell, Layton, UT, 113-11.00
Bronze, Neal Schuster, Shorewood, WI, 103-00.00
4th, John Cutts, Dinuba, CA, 102-07.00
5th, Vic Deauvono, Orem, UT, 86-01.00
6th, Lonnie Harwood, Evanston, WY, 75-10.00
7th, Robert Padula, Stafford, VA, 65-07.00

Men 65-69
Gold, Dean Dopp, St. Anthony, ID, 99-06.00
Silver, Gary Krumweide, Escondido, CA, 96-10.00

Men 70-74
Gold, Peter Labarge, Dallas, TX, 148-04
Silver, Ross Aragon, Albuquerque, NM, 126-01
Bronze, John Ross, Edinburgh, United Kingdom, 118-06
4th, Will Godfrey, Lewiston, ID, 66-08

Men 75-79
Gold, Del Alaways, Chico, CA, 97-00
Silver, Jack Janne, Las Vegas, NV, 84-05
Bronze, Jim Mannino, Huntington Beach, CA, 82-11
4th, Arnold Pope, Lehi, UT, 65-06
5th, Claude Long, Weiser, ID, 64-02

Men 80-84
Gold, William Platts, Boise, ID, 116-08
Silver, Marvin Woodbury, St. George, UT, 83-05
Bronze, Lex Marcusen, Kaysville, UT, 58-09
4th, Grant Twitchell, Bountiful, UT, 54-03
5th, William Bergen, Dade City, FL, 45-03

Men 85-89
Gold, Herb Wilkinson, Cedar Hills, UT, 54-05
Silver, Frank Weber, Scappoose, OR, 48-01 

Men 90-94
Gold, Julian Myers, Marina Del Rey, CA, 19-00


Women 50-54
Gold, Pam Stuart, Kitchener, ON, Canada, 82-10
Silver, Jennifer Swantson-Jones, St. James, Barbados, 82-10
Bronze, Wendy Barrow-Smith, St. Michael, Barbados, 76-09
4th, Diane Johnston, Santa Cruz, CA, 64-00
5th, Brenda Hughes, Blackfoot, ID, 33-08

Women 55-59
Gold, Linda Cohn, Northridge, CA, 99-09
Silver, Linda Harris, Grants Pass, OR, 82-11
Bronze, Janita Austin, St. Peter, Barbados, 66-09
4th, Sandra Obrien, Shorewood, WI, 34-11
5th, Marlene Summers, Roy, UT, 33-05

Women 60-64
Gold, Jan Anderson, Woodland, CA, 81-01
Silver, Avis Vaught, The Villages, FL, 78-04
Bronze, Catherine Roberts, St. Albert, AB, Canada, 74-10
4th, Jenita Lewis, Kingstown, St. Vincent, 62-04
5th, Wendy McDonnell, Felton, CA, 42-06
6th, Linda Staley, Grants Pass, OR, 38-05
7th, Margaret Reed, Santa Cruz, CA, 35-02
8th, Zelma Fennell, Santa Cruz, CA, 33-11

Women 65-69
Gold, Marg Radcliffe, Lake Cowichan, BC, Canada, 87-05
Silver, Irma Riley, South Oropouche, Trinidad, 72-00
Bronze, Wendy Dickson, Moab, UT, 62-05
4th, Terrie Godfrey, St. George, UT, 51-10

Women 70-74
Gold, Dee Anne Janne, Las Vegas, NV, 47-03
Silver, Sallie Wesaw, Riverton, WY, 31-08

Women 75-79
Gold, Ethel Lehmann, Largo, FL, 61-11
Silver, Magdalena Kuehne, Tujunga, CA, 36-05
Bronze, Evelyn Jones, Scotts Valley, CA, 32-09
4th, Alice Purdes, Madison IL, 25-06

Women 80-84
Gold, Dorothy Morgan, Peyton, CO, 55-10
Silver, Dee Briggs-Thomas, St. George, UT, 24-08

Gold Sponsors

St. George City
Greater Zion