2009 Track & Field Discus Results

Men 50-54
Gold, Dennis Diaz, Las Cruces, NM, 166-00
Silver, Charles Wakamatsu, Orem, UT, 112-00
Bronze, Jerry Ropelato, Huntsville, UT, 102-10

Men 55-59
Gold, Marvin Orrock, Hooper, UT, 125-09
Silver, Lee Fugal, Saratoga Springs, UT, 122-08
Bronze, Tony Chew, St. George, UT, 92-08

4th, Bruce Bruchler, Corte Madera, CA, 76-00

Men 60-64
Gold, Bruce Jones, Livingston, MT, 127-11
Silver, William Lammers, Phoenix, AZ, 127-09
Bronze, Lonnie Harwood, Evanston, WY, 110-03
4th, Ron Chmielewski, Coaldale, AB, Canada, 106-11
5th, Michael Nuzum, Lewiston, ID, 101-10 

Men 65-69
Gold, Larry Pratt, Newark, DE, 152-00
Silver, Brian Miller, Gilbert, AZ, 104-01
Bronze, Dean Dopp, St. Anthony, ID, 91-06
4th, Richard Roberts, St. Albert, AB, Canada, 72-02

Men 70-74
Gold, L. Jay Silvester, Lindon, UT, 150-10
Silver, Peter Labarge, Dallas, TX, 134-04
Bronze, Paul Lissy, Las Vegas, NV, 114-00
4th, Robert Darling, Springfield, OR, 111-03
5th, Ross Aragon, Albuquerque, NM, 106-03
6th, Will Godfrey, Lewiston, ID, 105-07
7th, Bobby Davis, Upon, WY, 93-11
8th, Vard Hall, St. George, UT, 69-03 

Men 75-79
Gold, Royd Shumway, Mesa, AZ, 90-10
Silver, Jack Janne, Las Vegas, NV, 82-04
Bronze, Del Alaways, Chico, CA, 75-01 

Men 80-84
Gold, William Platts, Boise, ID, 93-08
Silver, Marvin Woodbury, St. George, UT, 67-00
Bronze, William Bergen, Dade City, FL, 66-07
4th, Lex Marcusen, Kaysville, UT, 59-10
5th, Jerry C. Brown, Cottonwood Heights, UT, 57-06
6th, Grant Twitchell, Bountiful, UT, 55-09 

Men 85-89
Gold, Herb Wilkinson, Cedar Hills, UT, 63-06
Silver, Frank Weber, Scappoose, OR, 49-10


Women 50-54
Gold, Wendy Barrow-Smith, St. Michael, Barbados, 98-11
Silver, Karin Hanna, Kelly, WY, 55-00
Bronze, Brenda Hughes, Blackfoot, ID, 39-06

Women 55-59
Gold, Svetlana Yesayan, Yerevan, Armenia, 91-03
Silver, Linda Cohn, Northridge, CA, 89-02
Bronze, Janita Austin, St. Peter, Barbados, 77-11
4th, Linda Harris, Grants Pass, OR, 64-02
5th tie , Marlene Summers, Roy, UT, 53-10
5th tie, Chery Bremser, Asheboro, NC, 53-10
7th, Sandra Obrien, Shorewood, WI, 37-07

Women 60-64
Gold, Jenita Lewis, Kingstown, St. Vincent, 88-06
Silver, Avis Vaught, The Villages, FL, 75-11
Bronze, Catherine Roberts, St. Albert, AB, Canada, 72-06
4th, Wendy McDonnell, Felton, CA, 48-02
5th, Linda Staley, Grants Pass, OR, 34-08

Women 65-69
Gold, Wendy Dickson, Moab, UT, 62-11
Silver, Marg Radcliffe, Lake Cowichan, BC, Canada, 56-04
Bronze, Irma Riley, South Oropouche, Trinidad, 55-11
4th, Priscilla Gulaskey, Elizabeth, PA, 44-07

Women 70-74
Gold, Dee Anne Janne, Las Vegas, NV, 46-09
Silver, Kathy Harper-Hall, St. Michael, Barbados, 43-00
Bronze, Sallie Wesaw, Riverton, WY, 33-04

Women 75-79
Gold, Magdalena Kuehne, Tujunga, CA, 39-03
Silver, Evelyn Jones, Scotts Valley, CA, 34-03
Bronze, Alice Purdes, Madison, IL, 23-01

Women 80-84
Gold, Dee Briggs-Thomas, St. George, UT, 35-10

Gold Sponsors

Greater Zion
St. George City