2008 Table Tennis Doubles - Men/Women Results

Men 50-54

Gold, Vladnir Eltsov, Russia

Gold, Timur Nagibekov, Russia

Silver, Alex Shetsov, Russia

Silver, Nikolaj Oleinikov, Russia

Bronze, Byron Davis, Salt Lake City, UT

Bronze, Jhun Galban, South Elgin, IL


Men 55-59

Gold, Lon Dean, Seal Beach, CA

Gold, Wilfredo Escobar, Sun City, CA

Silver, Doug Pryce, Bedford, NH

Silver, Chip Salmon, Milford, NH

Bronze, John McFadden, New York, NY

Bronze, Jon Redman, Sante Fe, NM


Men 60-64

Gold, Karl-Josef Assenmacher, Huerth, Germany

Gold, Ralph Stadelman, Las Vegas, NV

Silver, John Curd, White Lake, MI

Silver, Dan Cravens, Las Vegas, NV

Bronze, James Morris, Cummings, GA

Bronze, Gerald Echols, Cummings, GA


Men 65-69

Gold, Bill Ukapatayasakul, San Diego, CA

Gold, Mark Adelman, San Diego, CA

Silver, Shih Lin, Harpers Ferry, WV

Silver, Tommy Yonamine, Peral, HI

Bronze, Cliff DeMartini, Campbell, CA

Bronze, George Taplin, Abilene, KS


Men 70-74

Gold, Ray Fahlstrom, La Mesa, CA

Gold, Samual Liang, San Diego, CA

Silver, Vincent McMenamy, Henderson, NV

Silver, Barry Meisel, Benalmadena Costa, Spain

Bronze, Eugene Szulczyk, Airdrie, BC, Canada

Bronze, Viktor Troppman, Garden Grove, CA


Men 75-79

Gold, Al Palumbo, Clearwater, FL

Gold, Joe Cincotta, Palmetto, FL

Silver, Bill Neely, Knoxville,TN

Silver, Dick Peregrine , Port Washington, WI

Bronze, Byng Forsberg, Lodi, CA

Bronze, Walt Witkowski, San Leandro, CA


Men 80-84

Gold, Ivan Slade, Las Vegas, NV

Gold, Clifford Metzger, Salina, KS

Silver, Merrill Newren, Salt Lake City, UT

Silver, William Brin, Hollister, CA


Men 80+

Gold, Leo Egel, Modesto, CA

Gold, Rushan Gao, Houston, TX



Women 50-54

Gold, Carol Davis, Salt Lake City, UT

Gold, Amely Alfaro, New Orleans, LA


Women 55-59

Gold, Elin Posner, White Plains, NY

Gold, Jane Lawnhurst, Denver, CO

Silver, Diann Darnall, Fairbanks, AK

Silver, Geri Grodzinski, Las Vegas, NV


Women 60-64

Gold, Lai Fun Lukey-Ott, Coquitlam, BC, Canada

Gold, Harriet Quon, Garden Grove, CA

Silver, Lou Ladd, Henderson, NV

Silver, Gail Schamanek, The Villages, FL


Women 65-69

Gold, Doreen Schofield, Stockport, England

Gold, Ruth Gove, Oak Ridge, TN

Silver, Ruth Hua, Hixson, TN

Silver, Jo Anne Tressler, Toledo, OH

Bronze, Joyce Arpon, Las Vegas, NV

Bronze, Nahed Williams, Redington Shores, FL


Women 70-74

Gold, Sara Kisbany, Redington Shores, FL

Gold, Marta Nykl, New Westminster, BC, Canada

Silver, Janet Cline, Sun City Center, FL

Silver, Margo Lindsay, Clearwater, FL

Bronze, Sara Cericola, Albuquerque, NM

Bronze, Jan Stansel, Kettering, OH


Women 75-79

Gold, Jinny Longee, Morrison, CO

Gold, Rosemary Davis, Elsberry, MO


Women 80-84

Gold, Lisa Modlich, Houston, TX

Gold, Patricia L. Thomas, San Antonio, TX

Gold Sponsors

Greater Zion
St. George City