2019 Triathlon Team Results

MEN 180-194
Gold 102 Kelly Strong Claresholm, AB, Canada 1:22:30.4
83 Alan Poytress Fort Macleod, AB, Canada
83 Alan Poytress Fort Macleod, AB, Canada
Silver 185 James Swinton Edmonton, AB, Canada 1:27:51.9
177 Murray Ruller St. Albert, AB, Canada
136 David Cuvilier St. Albert, AB, Canada
MEN 195-209  
Gold 161 Roger Johnson Forest Grove, OR 1:06:58.7
194 Lon Waters Albuquerque, NM
194 Lon Waters Albuquerque, NM
MEN 210-224  
Gold 182 Ron Smith St. George, UT 1:13:29.3
186 William Thurman St. George, UT
182 Ron Smith St. George, UT
MEN 225-239  
Gold 137 Jim Demet Salt Lake City, UT 1:22:09.2
150 David Hatt St. George, UT
160 Dick Johnson Parowan, UT
Silver 193 John Warnke St. George, UT 1:44:53.2
162 Warren Kinzel Montrose, CO
151 Robert Hawkes St. George, UT
 
WOMEN 165-179  
Gold 196 Jamie Knoph Greeley, CO 1:21:26.7
139 Teresa Errington Johnstown, CO
179 Janet Shanklin Ivins, UT
WOMEN 180-194  
Gold 166 Linda Marx East Lansing, MI 1:21:39.6
152 Sandra Hendy Roseburg, OR
159 Laura Jackson Roseburg, OR
Silver 3 Paula Aoki Salt Lake City, UT 1:32:11.5
2 Dawn Aoki Salt Lake City, UT
3 Paula Aoki Salt Lake City, UT
WOMEN 240+  
Gold 195 Flora Wong Helena, MT 2:20:44.9
147 Judy Gubler New Harmony, UT
158 Dorothy Huston Helena, MT
 
MIXED 165-179  
Gold 199  Jeff Schmoorkoff Edmonton, AB, Canada 1:10:59.5
141 Jeff Flowers West Point, UT
143 Margaret Gibson Santa Clara, UT
Silver 132 Mike Collins Brigham City, UT 1:11:16.1
131 Julie Collins Brigham City, UT
132 Mike Collins Brigham City, UT
Bronze 148 Joanna Harmon Henderson, NV 1:15:08.7
180 Elizabeth Shepard Yakima, WA
149 Kimball Harmon Henderson, NV
4th 197 Misty Suarez Herriman, UT 1:20:20.6
184 Robert Suarez Herriman, UT
173 Kristy Pappas Murray, UT
MIXED 180-194  
Gold 128 Barb Biggs Edmonton, AB, Canada 1:22:48.7
129 Ted Biggs Edmonton, AB, Canada
128 Barb Biggs Edmonton, AB, Canada
Silver 133 Mike Cooper Edmonton, AB, Canada 1:14:50.6
133 Mike Cooper Edmonton, AB, Canada
134 Susan Cooper Edmonton, AB, Canada
MIXED 195-209  
Gold 167 Dorothy Maryon Draper, UT 1:10:03.2
163 Richard Linton Draper, UT
130 Ed Brunisholz Salt Lake City, UT
Silver 127 Lynn Anderson St. George, UT 1:11:59.0
168 Frank Masterson Millbrae, CA
142 Layne Garner Toquerville, UT
Bronze 198 Bruce Schroeder Ivins, UT 1:21:57.8
190 Dave Tuckett Cottonwood Heights, UT
191 Wendy Tuckett Cottonwood Heights, UT
4th 157 Laura Hughes Washington, UT 1:24:01.4
178 Richard Sandvig Washington, UT
146 Rebecca Greenfield Washington, UT
5th 165 Carolyn Lyman Salt Lake City, UT 1:43:09.9
169 Alex Morales San Diego, CA
174 Charlene Rohrer San Diego, CA
6th 145 Rhonda Gividen Victor, MT 1:44:58.4
144 Chuck Gividen Victor, MT
145 Rhonda Gividen Victor, MT
MIXED 210-224  
Gold 153 Barbara Hodges Saskatoon, SK, Canada 1:31:40.3
154 Robert Hodges Aurora, CO
192 Ron Van Meenen Saskatoon, SK, Canada
MIXED 225-239  
Gold 171 Ruth Neff Whitefish, MT 1:38:21.9
170 Robert Neff Palo Alto, CA
171 Ruth Neff Whitefish, MT
Silver 175 Heather Rollingson Hurricane, UT 1:49:44.3
176 Norm Rollingson Hurricane, UT
175 Heather Rollingson Hurricane, UT
MIXED 240+  
Gold 181 Ruth Sluder Cedar City, UT 2:15:44.5
189 Paul Trudell Tiburon, CA
188 Mary Trudell Tiburon, CA
Silver 155 Karen Hugh Cedar City, UT 2:29:14.6
156 Kent Hugh Cedar City, UT
155 Karen Hugh Cedar City, UT

Gold Sponsor