2019 Triathlon Individual Results

MEN 50-54
1 107   Bryan Tagge Midway, UT 1:09:05.3
2 80 Rory Perron Saskatoon, SK, Canada 1:10:41.8
3 124 Gordon Wright Salt Lake City, UT 1:11:46.7
4 96 Jeffrey Schreiber Sandy, UT 1:12:42.4
5 90 Dennis Rose St. George, UT 1:15:49.2
MEN 55-59
1 68  Bob Marabella Brigham City, UT 1:05:48.5
2 73 Eduardo Navarro Lake Havasu City, AZ 1:06:20.9
3 13 Pete Bowden St. George, UT 1:08:08.1
4 121  Norman Weldon South Jordan, UT 1:11:13.1
5 200 Kevin Simpson Calgary, AB, Canada 1:11:33.5
6 122 Kyle Westra South Jordan, UT 1:11:34.7
7 98  Jeff Shmoorkoff Edmonton, AB, Canada 1:11:52.9
8 18 Ian Caldwell Calgary, AB, Canada 1:12:58.0
9 28 Wayne Diamond West Jordan, UT 1:19:43.7
10 59  Gordon L Larsen St. George, UT 1:21:04.9
11 76  Ronald Odermott Amboy, WA 1:22:09.4
12 9 Matthew Bergeron Battle Ground, WA 1:22:26.2
13 24  Richard Cozzens Cedar City, UT 1:22:34.9
14 34  Barry Elting Oakdale, CA 1:23:05.6
15 22 Michael Clark Springfied, IL 1:23:06.9
16 116 Troy Turner St George, UT 1:26:46.3
17 95 Robb Schoular Kamloops, BC, Canada 1:27:14.9
18 49 Paul Havick Washington, UT 1:28:17.1
19 118 Randall Violett Cedar City, UT 1:35:10.9
MEN 60-64
1 72  Marc MonĂ© Murrieta, CA 1:06:23.6
2 5 Gary Azevedo Idaho Falls, ID 1:06:43.4
3 Jan Bear Santa Fe, NM 1:09:19.5
4 17 Jeff Bryson Centerville, UT 1:10:45.5
5 187 Dean Hinchliff Portland, OR 1:15:02.1
6 81 Jim Phillips Salt Lake City, UT 1:15:56.4
7 125 Joseph Wyson Las Vegas, NV 1:16:57.4
8 123  Jerry Winder South Jordan, UT 1:30:22.0
9 93 David Sam Vernal, UT 1:33:41.6
10 104  George H Sunderland Washington, UT 1:37:56.5
11 75 Gene Oakes Centerville, UT 1:43:16.4
12 66 Michael Lord OREM, UT 1:57:32.8
MEN 65-69
1 85 Wesley Raymond Lindon, UT 1:09:10.7
2 92 Tom Ruyle Grapevine, TX 1:13:46.5
3 30 Rod Dueck Port Coquitlam, BC, Canada 1:18:13.8
4 21 Andy Christensen St. George, UT 1:22:30.8
5 11 W. Kay Blackwell Washington, UT 1:23:03.6
6 43 Douglas Hamilton St. George, UT 1:28:46.9
7 12 Lawrence Block Calgary, AB, Canada 1:30:33.0
8 126 Neal Yeip North Ogden, UT 1:37:16.2
9 44 Mark Hamilton Taylorsville, UT 1:50:22.0
10 32 Daniel Eastmond Salt Lake City, UT 1:53:55.3
MEN 70-74
1 20 William Cerny Orem, UT 1:16:03.5
2 27 Stan Davis St. George, UT 1:30:00.7
3 67 Billy Lyzenga Santa Clara, UT 1:34:20.3
4 33 Nick Eastmond Logan, UT 1:51:02.9
5 100 Charles Skewes American Fork, UT 1:56:57.4
MEN 75-79
1 40 Joseph Gulaskey Lebanon, OR 1:18:55.9
2 101 Roger Spencer St. George, UT 1:26:31.6
3 51 Winfried Hubrich Fruit Heights, UT 1:40:02.1
4 87 James Reiher Delafield, WI 1:59:21.2
MEN 80-84
1 119  Leland Walser Ogden, UT 1:34:22.8
2 62 Sterling Larson Salt Lake City, UT 1:36:37.6
3 114  Gene Trivett Incline Village, NV 1:49:36.1
4 58 Armand Langevin Vero Beach, FL 2:07:03.5
 
WOMEN 50-54
1 Stephanie Anderson Grand Junction, CO 1:21:01.5
2 106 Nikki Swinton Edmonton, AB, Canada 1:28:23.5
3 99  Anna Simon Denver, CO 1:43:24.9
WOMEN 55-59
1 15  Janis Brown Saskatoon, SK, Canada 1:13:29.2
2 94 De Shann Schinkel Rawlins, WY 1:21:24.1
3 113 Diane Tripp Hurricane, UT 1:24:00.9
4 14 Denise Brown Idaho Falls, ID 1:29:30.0
5 82 Tamra Phillips Cottonwood Heights, UT 1:30:48.1
WOMEN 60-64
1 8 Kim Bear Santa Fe, NM 1:14:30.9
2 25 Mary Ann Cuvilier St. Albert, AB, Canada 1:16:03.7
3 71 Dorothy Maryon Draper, UT 1:21:54.1
4 57  Annabel Lambert Kamas, UT 1:27:52.2
5 42 Jeannine Hale West Jordan, UT 1:28:17.4
6 78  Rita Paine Kamloops, BC, Canada 1:29:39.0
7 97 Mary Scott Kearns, UT 1:34:54.9
8 69 Suzanne Martin Farmington, UT 1:36:55.5
9 23 Christine Clayton Tucson, AZ 1:40:39.1
10 38 Hattie Fourcade Lakewood, CO 1:53:43.9
11 61 Connie Larson Centerville, UT 2:05:41.7
WOMEN 65-69
1 37 Julie Fields Ivins, UT 1:21:15.7
2 16  Karen Brown Ivins, UT 1:31:22.0
3 54  Susan Keller Calgary, AB, Canada 1:33:54.0
4 117 Susan Vasseur Surrey, BC, Canada 1:35:24.8
5 105 Susie Sunderland Draper, UT 1:39:43.8
6 55  Katherine Kessinger Salt Lake City, UT 1:43:02.8
7 65 Vicki Linton Salt Lake City, UT 1:43:25.0
8 115 Gina Trudeau Las Vegas, NV 1:46:28.8
9 86 Diana Ready Mt. Vernon, OH 1:52:38.0
10 109 Karen Terry Denver, CO 1:53:30.6
11 36  Maureen Feher Lindon, UT 2:00:49.5
12 19 Anne Cerny Orem, UT 2:05:33.1
WOMEN 70-74
1 10 Barbara Binns Surrey, BC, Canada 1:27:06.5
2 60 Paula Larsen Delafield, WI 1:30:09.3
3 26 Marti Davis St. George, UT 1:32:48.2
4 79  Kristina Panayotoff Travelers Rest, SC 1:34:21.2
5 70 Stephanie Martini Leeds, UT 1:36:38.1
6 56  Virginia Krantz Orem, UT 2:15:35.6
WOMEN 75-79
1 35 Sally Evans Peoria, AZ 1:42:13.1
2 110 Elizabeth Thomas Tubac, AZ 2:06:42.2
3 64 Pat Lillehei Minneapolis, MN 2:19:19.1
WOMEN 85-89
1 88 Barbara Robben Berkeley, CA 2:15:40.6

Gold Sponsor