2019 Golf Medal 36 Hole - By Age Results

GROSS
MEN 50-54
Gold Steve Daw Menan, ID 147
Silver Bruce Keck Menan, ID 159
Silver Troy Wilkinson Washington, UT 159
Silver Rodney Andersen Loveland, CO 159
MEN 55-59
Gold Bryce Maples Las Vegas, NV 163
Silver Dean Lavilla Caldwell, ID 164
Bronze Shane Shippen Menan, ID 169
MEN 60-64 Flight A
Gold Thomas Molley Long Beach, CA 154
Silver Lynn Ames Salt Lake City, UT 155
Bronze Mark Green Ogden, UT 173
Bronze Steve Holm Washington, UT 173
MEN 60-64 Flight B
Gold Gary Ballingham St. George, UT 172
Silver Detlef Schwurack Ivins, UT 173
Bronze Don Hackett Santa Monica, CA 177
MEN 65-69 Flight A
Gold Steven Smith Pleasant Grove, UT 144
Silver Charles Adair Washington, UT 163
Bronze Archie Wingo Syracuse, UT 167
MEN 65-69 Flight B
Gold Scott Porter Ogden, UT 180
Silver Steven Pratt Tremonton, UT 190
Bronze Randy Byerly Bishop, CA 191
MEN 70-74 Flight A
Gold Reed Benson Sandy, UT 168
Silver Mike Cloney Washington, UT 170
Bronze Jim Allen Salt Lake City, UT 173
MEN 70-74 Flight B
Gold John Baker Anaheim Hills, CA 165
Silver Gayle Owens Rogersville, MO 175
Silver Don Jordan Modesto, CA 175
MEN 75-79 Flight A
Gold Ronald F. Miller Salinas, CA 158
Silver Richard Nemelka Salt Lake City, UT 159
Bronze Sonny Branning Kosciusko, MS 168
MEN 75-79 Flight B
Gold David Duncan Fallbrook, CA 181
Silver Thomas Neely Apple Valley, CA 193
Bronze Gary Goodman Modesto, CA 194
MEN 80-84 Flight A
Gold John Garner Petal, MS 160
Silver LaRell Kunz Victor, ID 173
Silver Jay Hoefling Grand Junction, CO 173
MEN 80-84 Flight B
Gold Lynn Rossiter St. George, UT 177
Silver Sheldon Worthen Orem, UT 192
Bronze William Kalis Frederick, MD 193
MEN 85-89 Flight A
Gold Roy Stephen St. George, UT 165
Silver Eugene Eaton Long Beach, CA 183
MEN 85-89 Flight B
Gold James Pugmire Salt Lake City, UT 196
Silver Ralph Bowman Salt Lake City, UT 220
MEN 90-94
Gold Bill Christensen Salt Lake City, UT 89
Silver Walter Cryer Orem, UT 116
WOMEN 50-54
Gold Judy Holliday Kill Devil Hills, NC 195
WOMEN 55-59
Gold Christine Clark Springfield, IL 151
Silver Lori Killian Westfield, WI 176
Bronze Peggy Hickman Reno, NV 179
WOMEN 60-64
Gold Aiaga Roffey Grand Junction, CO 185
Silver Jolene Fulmer Ogden, UT 198
WOMEN 65-69
Gold Linda Earnest Twentynine Palms, CA 182
Silver Judy Hollberg St. George, UT 185
Bronze Marcia DeChandt Anthem, AZ 189
WOMEN 70-74
Gold Bonnie Vahcic Port Ludlow, WA 173
Silver Claudia Bullard Star Valley, AZ 179
Bronze JoAnn E Miller St. George, UT 220
WOMEN 75-79
Gold Joan Holliday San Diego, CA 169
Silver Karen J Peterson Star Valley, AZ 174
Bronze Helen Kimber Moab, UT 202
WOMEN 80-84
Gold Carol Branson Indianapolis, IN 209
Silver Karen Hardy Brigham City, UT 153
WOMEN 85-89
Gold Luena Francom St. George, UT 231
WOMEN 90-94
Gold Mary Lynn Reber Santa Clara, UT 212
NET
MEN 50-54
Gold Bryce Byers Orem, UT 138
Silver Darwin Atwood St. George, UT 149
Bronze Damian Portillo Brigham, UT 152
MEN 55-59
Gold Thomas Wagner St. George, UT 143
Silver Adam Harrington Commerce City, CO 153
Bronze Leon Hadley Ogden, UT 169
MEN 60-64 Flight A
Gold Walter Hopf Fort Saskatchewan, AB, Canada 142
Silver Richard Cosca Green valley, AZ 146
Bronze Rick Peterson San Antonio, TX 156
MEN 60-64 Flight B
Gold Bradley Maples West Haven, UT 142
Gold Mike Kelly Murray, UT 142
Bronze Mark Adamson Spanish Fork, UT 148
MEN 65-69 Flight A
Gold Tony Pherribo St. George, UT 140
Silver Vance Cox Mesa, AZ 141
Bronze Edward J Soltysik South Surrey, BC, Canada 146
MEN 65-69 Flight B
Gold Steve Cordon Roy, UT 150
Gold Larry Farrington Buckley, WA 150
Gold Michael Mack Oakdale, CA 150
MEN 70-74 Flight A
Gold Gary Mason Okotoks, AB, Canada 145
Silver Ken Schroetlin Loveland, CO 147
Bronze Dennis Fox Roy, UT 150
MEN 70-74 Flight B
Gold Jim Stevens Twentynine Palms, CA 136
Silver Kenneth Mapes Yorba Linda, CA 146
Bronze Steve Ceballes Scottsdale, AZ 147
MEN 75-79 Flight A
Gold Clifford Johnson Sandy, UT 142
Gold Josh Holmes Grand Junction, CO 142
Silver Keith McDonald Vernal, UT 144
MEN 75-79 Flight B
Gold Chris Fleck Great Falls, MT 135
Silver Phil Larson San Clemente, CA 150
Bronze Myron Nelson Woods Cross, UT 151
MEN 80-84 Flight A
Gold Sterling Larson Salt Lake City, UT 131
Silver Kenneth Peterson Murray, UT 138
Bronze Robert Motzkus Salt Lake City, UT 139
MEN 80-84 Flight B
Gold George Warner West Jordan, UT 127
Silver James Baker Twentynine Palms, CA 135
Bronze Dee Hardy Brigham City, UT 157
MEN 85-89 Flight A
Gold E K Arnell North Logan, UT 139
MEN 85-89 Flight B
Gold Jim Gilbreath Mammoth Lakes, CA 162
MEN 90-94
Gold Robert Marsh St. George, UT 171
Gold Thomas Ryan Placentia, CA 171
WOMEN 55-59
Gold Denise Vines Westbank, BC, Canada 138
Silver Sharon Cory Sherwood Park, AB, Canada 153
Bronze Catherine Peterlein Twentynine Palms, CA 155
Bronze LesLee Adamson Spanish Fork, UT 155
WOMEN 60-64
Gold Jean Farrington Buckley, WA 148
Silver Elsie Potskin Edmonton, AB, Canada 225
WOMEN 65-69
Gold Keiko Aoki Sandy, UT 144
Silver Nancy Carroll Ben Lomand, CA 148
Bronze Helen Johnson Cherry Point, AB, Canada 152
WOMEN 70-74
Gold Kathy Vogt Springfield, IL 148
Silver Pat Jensen Holladay, UT 157
Bronze MaryLoo Cordon Roy, UT 161
WOMEN 75-79
Gold Ann Larsen Washington, UT 145
Silver Carol Barrett Centennial, CO 151
Bronze Susan Dasher Yakima, WA 156
WOMEN 80-84
Gold Karen Hardy Brigham City, UT 153

Gold Sponsors

Greater Zion
St. George City