2018 Golf Medal Golf 36 Hole - By Age Results

GROSS
Men 50-54
Gold  Todd Meyer Santa Clara, UT 141
Silver  Dean LaVilla  Caldwell, ID 152
Bronze  Bryce Byers  Orem, UT 182
Men 55-59
Gold  Bryce Maples  Edwardsville, IL 155
Silver  Adam Harrington Commerce City, CO 176
Bronze  Aaron Gerlitz Menlo Park, CA 177
Men 60-64
Gold  Thomas Molley  Long Beach, CA 153
Gold  Herb Smaltz The Villages, FL 153
Silver  Walter Hoph Fort Saskatchewan, AB, Canada 172
Bronze  Rickey Ward  Sedalia, MO 178
Men 65-69 Division A
Gold  Dale Christensen Draper, UT 151
Silver  Fustino Saldivar Modesto, CA 159
Bronze  Russ Messerly Sandy, UT 160
Bronze  Tom Phillips  Modesto, CA 160
Men 65-69 Division B
Gold  Greg Nielson Preston, ID 171
Silver  Vance Cox Mesa, AZ 176
Bronze  Steven Sperry  Salt Lake City, UT 179
Men 70-74 Division A
Gold  Robert Watkins  St. George, UT 153
Silver  Reed Benson  Sandy, UT 157
Bronze  John Arnold Ceres, CA 164
Men 70-74 Division B
Gold  Keith McDonald Vernal, UT 169
Gold  Randy Spencer  Pocatello, ID 169
Gold  Gary Mason  Okotoks, AB, Canada 169
Silver  Dennis Fox Roy, UT 176
Bronze  Don Jordan Modesto, CA 177
Men 70-74 Division C
Gold  Jim Zeeb Avon, CO 184
Silver  John Silvers Columbia, SC 192
Bronze  Thomas Neeley  Apple Valley, CA 199
Men 75-79 Division A
Gold  Richard Nemelka Salt Lake City, UT 156
Silver  Sonny Branning Kosciusko, MS 162
Bronze  George Nye Reno, NV 167
Men 75-79 Division B
Gold  Sal Martinez Twentynine Palms, CA 177
Silver  Myron Nelson Woods Cross, UT 180
Bronze  Gordon Peck Battle Ground, WA 186
Men 80-84 Division A
Gold  John Garner Petal, MS 149
Silver  Jay Hoefling Grand Junction, CO 160
Bronze  Greg Miranda Turlock, CA 166
Men 80-84 Division B
Gold  Kerry Newman  Modesto, CA 174
Silver  Lynn Rossiter St. George, UT 187
Bronze  Bennett Hoisington Twenty Nine Palms, CA 191
Men 85-89
Gold  Roy Stephen  St. George, UT 151
Silver  E K Arnell North Logan, UT 174
Bronze  Frank Hill North Logan, UT 186
Men 90-94  (9 hole)
Gold  Bill Christensen Salt Lake City, UT 94
Silver  Robert Marsh St. George, UT 97
Men 95-99  (9 hole)
Gold  Frank Newman Ogden, UT 84
Women 50-54
Gold  Sharon Cory  Sherwood Park, AB, Canada 195
Silver  Leigh Ceballes  Scottsdale, AZ 250
Women 55-59
Gold  Christine Clark Cadiz, KY 160
Silver  Julie Crowley Ithaca, NY 186
Bronze  Lori Killian  Westfield, WI 188
Women 60-64
Gold  Marcia Azan  Sedalia, MO 171
Silver  Aiaga Roffey Grand Junction, CO 181
Bronze  Deborah Fillinger  Sedalia, MO 193
Women 65-69
Gold  Sandy Bickel  La Porte, CO 171
Silver  Linda Earnest Twentynine Palms, CA 194
Bronze  Kristin Christensen Mccall, ID 206
Women 70-74
Gold  Bonnie Vahcic Port Ludlow, WA 178
Silver  JoAnn Miller  St. George, UT 226
Bronze  Debbie Hopkins Moab, UT 228
Women 75-79
Gold  Helen Kimber Moab, UT 202
Silver  Carol Barrett Centennial, CO 220
Women 80-84
Gold  Carol Branson  Indianapolis, IN 210
Women 85-89
Gold  Luena Francom  Spanish Fork, UT 219
Women 90-94  (9 hole)
Gold  Mary Lynn Reber  Santa Clara, UT 106
NET
Men 50-54
Gold  Darwin Atwood St. George, UT 139
Silver  David Ward  St. George, UT 154
Bronze  Jeffery Carroll Columbia, SC 170
Men 55-59
Gold  Kevin Nelson Idaho Falls, ID 137
Silver  Bradley Maples West Haven, UT 139
Bronze  Bryan Addis Knob Noster, MO 152
Men 60-64
Gold  Mike Kelly Murray, UT 145
Silver  Scott Porter Ogden, UT 150
Bronze  Mark Adamson Spanish Fork, UT 152
Men 65-69 Division A
Gold  Charles Adair Washington, UT 141
Silver  Don Waters  St. George, UT 142
Silver  Edward J. Soltysik South Surrey, BC, Canada 142
Bronze  Archie Wingo  Syracuse, UT 143
Men 65-69 Division B
Gold  William Mitchell Langley, BC, Canada 138
Silver  Wyly Thompson Washington, UT 143
Bronze  Steven Pratt Tremonton, UT 149
Men 70-74 Division A
Gold  Ken Schroetlin Loveland, CO 142
Gold  Alan Bolty Tucson, AZ 142
Silver  Peter Van Orman Orem, UT 151
Bronze  John Baker  Anaheim Hills, CA 152
Men 70-74 Division B
Gold  Jim Stevens Twentynine Palms, CA 140
Silver  Duane Francis St. George, UT 145
Bronze  Reiny Juengling East Wenatchee, WA 153
Bronze  Gary Jackson  Perris, CA 153
Men 70-74 Division C
Gold  Bryon Johnson  Mchenry, IL 150
Gold  Charles Cummings Columbia, SC 150
Silver  Keith Mapes  Yorba Linda, CA 152
Bronze  Steve Ceballes  Scottsdale, AZ 154
Men 75-79 Division A
Gold  Gary Miller St. George, UT 135
Silver  Lowell Johnson  Santa Clara, UT 138
Bronze  Bob Morriss Hemet, CA 139
Men 75-79 Division B
Gold  Darrell Payne  Washington, UT 129
Silver  Harry Weakley Hemet, CA 147
Bronze  Ronald Parsons Erie, CO 150
Men 80-84 Division A
Gold  Robert Motzkus Salt Lake City, UT 124
Silver  LaRell Kunz Victor, ID 127
Bronze  Jim Maraccini Marina, CA 130
Bronze  Richard Bramwell St. George, UT 130
Men 80-84 Division B
Gold  William Kalis  Frederick, MD 132
Gold  Melvin Mitchell St. George, UT 132
Silver  Dan Curtis Phoenix, OR 133
Silver  Bob Waggoner Bishop, CA 133
Bronze  Ross Thomas St. George, UT 141
Men 85-89
Gold  Richard Cook  Park City, UT 133
Silver  Jim Gilbreath Mammoth Lakes, CA 140
Bronze  Roy Miller  Salem, UT 146
Men 90-94  (9 hole)
Gold  Lavor Neuenswander Manteca, CA 68
Silver  Norval Hadley  Stanton, CA 80
Women 50-54
Gold  Collen Nichols  Bonney Lake, WA 153
Silver  Joanie Streicher Amherstburg, ON, Canada 209
Women 55-59
Gold  Leslee Adamson  Spanish Fork, UT 143
Silver  Linda Morris Tahoe City, CA 159
Bronze  Anne Zvirblis Kent, WA 163
Women 60-64
Gold  Elaine T Daines Ogden, UT 140
Silver  Roxanne General  Ohsweken, ON, Canada 153
Bronze  Rosemary Allen  Reno, NV 166
Women 65-69
Gold  Robyn Davis  Washington, UT 146
Silver  Vicki Waggoner Bishop, CA 158
Bronze  Joanne Alvernaz Turlock, CA 162
Women 70-74
Gold  Patricia Rinehart Sedalia, MO 157
Silver  Pat Jensen Holladay, UT 168
Bronze  MaryLoo Cordon Roy, UT 172
Women 75-79
Gold  Karen Hardy Brigham City, UT 139
Silver  Margaret Adams Joshua Tree, CA 244
Women 85-89
Gold  Barbara Neuenswander Manteca, CA 173

Gold Sponsor