2017 Golf 36 Hole Age/Handicap Division Medal Golf Results

GROSS
Men 50-54
Gold Dean Lavilla Caldwell, ID 154
Silver Stephen Spurlock St George, UT 170
Men 55-59
Gold Thomas Molley Long Beach, CA 154
Silver Jon Webster Calgary, AB, Canada 155
Bronze Luke McDermott South Jordan, UT 180
Men 60-64
Gold Mike Berney Winnipeg, MB, Canada 149
Silver Walter Hopf Fort Saskatchewan, AB, Canada 151
Bronze Russ Christensen Murray, UT 168
Men 65-69 Division A
Gold John Cova Novi, MI 151
Silver Russ Messerly Sandy, UT 154
Bronze Dale Christensen Draper, UT 158
Men 65-69 Division B
Gold Edward Soltysik South Surrey, BC, Canada 165
Silver Vance Cox Mesa, AZ 172
Bronze Gary Erickson SLC, UT 175
Men 65-69 Division C
Gold Kim Covieo Kaysville, UT 176
Silver Paul Christensen McCall, ID 186
Bronze Steve Cordon Roy, UT 198
Men 70-74 Division A
Gold Sonny Branning Kosciusko, MS 155
Silver Phil Hargis Fairfax, VA 156
Bronze Greg Kramp Atwater, CA 160
Men 70-74 Division B
Gold Blair Teeples Kaysville, UT 153
Silver Dennis Fox Kaysville, UT 161
Bronze William Koontz Colorado Springs, CO 167
Men 70-74 Division C
Gold John Baker Anaheim Hills, CA 164
Silver Jim Stevens Twentynine Palms, CA 170
Bronze Jim Zeeb Avon, CO 171
Men 75-79 Division A
Gold John Garner Petal, MS 154
Silver Bob Rinehart Sedalia, MO 160
Bronze Gary Miller St. George, UT 171
Men 75-79 Division B
Gold David Duncan Fallbrook, CA 178
Silver Brent Palmer St. George, UT 183
Bronze Kerry Newman Modesto, CA 184
Men 80-84
Gold Dick Peacock St. George, UT 159
Silver Roy Stephen St. George, UT 161
Bronze Norman Nelson Whitefish, MT 167
Men 85-89
Gold Richard Cook Park City, UT 169
Silver Edward Arnell North Logan, UT 170
Bronze Thomas Ryan Placentia, CA 178
Men 90 +
Gold Bill Christensen Salt Lake City, UT 163
Silver Ray Kelly Salt Lake City, UT 230
Women 50-54
Gold Denise Vines Westbank, BC, Canada 165
Silver Kate Peterlein Twentynine Palms, CA 193
Women 55-59
Gold Sherrie Hatch Salt Lake City, UT 173
Silver Sherry Melenovsky Lake Orion, MI 185
Bronze Bonnie McDermott South Jordan, UT 189
Women 60-64
Gold Julie Strong Claresholm, AB, Canada 195
Silver Stephanie Scheid Sedalia, MO 207
Bronze JDee Birkeland Oakley, UT 216
Women 65-69
Gold Judy Hollberg St. George, UT 172
Silver Pamela Mitchell Las Vegas, NV 179
Bronze Deborah Donchess Marana, AZ 184
Women 70-74
Gold Cheryl Berg St. George, UT 171
Silver Bonnie Vahcic Port Ludlow, WA 176
Bronze Julia Webb Sun Valley, ID 191
Women 75-79
Gold Helen Kimber Moab, UT 190
Silver Sharon Crawford Redondo Beach, CA 202
Bronze Margaret Adams Joshua Tree, CA 265
Women 80-84
Gold Celia Kleinheksel Zeeland, MI 204
Silver Luena Francom Spanish Fork, UT 227
Bronze Joan Lindsay Cedar Hills, UT 242
Women 85 +
Gold Darma Christensen American Fork, UT 206
NET
Men 50-54
Gold Troy Wilkinson Washington, UT 170
Men 55-59
Gold Kevin Nelson Idaho Falls, ID 142
Silver Patrick Paulin Mississauga, ON, Canada 145
Bronze Mark Neuenswander Midvale, UT 158
Men 60-64
Gold Mike Kelly Murray, UT 132
Silver James Morphis Fairview, TX 137
Bronze Lee Westover Murray, UT 144
Men 65-69 Division A
Gold Faustino Saldivar Modesto, CA 143
Silver Donald Waters St. George, UT 144
Bronze Jerry Weydert Tacoma, WA 144
Men 65-69 Division B
Gold Lyle Ferguson Stansbury, UT 139
Silver Steven Pratt Tremonton, UT 143
Bronze Gregory Nielsen Preston, ID 149
Men 65-69 Division C
Gold Joseph Donchess Marana, AZ 138
Silver Brad Jefferies Murray, UT 142
Bronze William Mitchell Langley, BC, Canada 147
Men 70-74 Division A
Gold Ken Schroetlin Loveland, CO 131
Silver Gary Mason Okotoks, AB, Canada 135
Bronze Gary Peterson Denton, TX 138
Men 70-74 Division B
Gold Lynn Johnson Sandy, UT 124
Silver John Reedy Oakdale, CA 128
Bronze Ken Colyar Springville, UT 131
Men 70-74 Division C
Gold Gary Forsman Great Falls, MT 118
Silver Maurice Foremsky Edmonton, AB, Canada 125
Bronze Myron Nelson Woods Cross, UT 136
Men 75-79 Division A
Gold Cliff Johnson Sandy, UT 129
Silver Jay Hoefling Grand Junction, CO 134
Bronze Doyle Neuenswander St. George, UT 131
Men 75-79 Division B
Gold Darrell Payne Eagle, ID 128
Silver Jon Hall St. George, UT 130
Bronze Larry Peterson Salt Lake City, UT 134
Men 80-84
Gold George Warner West Jordan, UT 113
Silver Dee Hardy Brigham City, UT 129
Bronze William Mariluch St.George, UT 134
Men 85-89
Gold Roy Miller Salem, UT 131
Silver Walter Cryer Orem, UT 132
Bronze Stan Marquiss Lehi, UT 133
Men 90 +
Gold Robert Marsh St. George, UT 170
Women 50-54
Gold Leslee Adamson Spanish Fork, UT 149
Silver Leigh Ceballes Scottsdale, AZ 177
Women 55-59
Gold Linda Morris Tahoe City, CA 139
Silver Peggy Koontz Colorado Springs, CO 141
Bronze Lori Killian Westfield, WI 164
Women 60-64
Gold Janice Rees Winnipeg, MB, Canada 153
Silver Steffnie Molley  Long Beach, CA 153
Bronze Penny Woodward Meridian, ID 158
Women 65-69
Gold Mary Cook Park City, UT 142
Silver Linda Earnest Twentynine Palms, CA 146
Bronze Joanne Alvernaz Turlock, CA 157
Women 70-74
Gold Pat Rinehart Sedalia, MO 151
Silver JoAnn Miller Saint George, UT 152
Bronze MaryLoo Cordon Roy, UT 152
Women 75-79
Gold Ann Larsen Washington, UT 143
Silver Elizabeth Parry Winnipeg, MB, Canada 166
Women 80-84
Gold Carol Branson Indianapolis, IN 158
Silver Barbara Neuenswander Manteca, CA 163
Women 85 +
Gold Mary Lynn Reber Santa Clara, UT 158

Gold Sponsor