2015 Golf Medal 36 Hole - By Age Winners Results

GROSS
Division X
Men 50-54
Gold, Gordon Garff, Washington, UT, 141
Silver, Rodney James, Rawlins, WY, 162

Men 55-59
Gold, Lynn Ames, Salt Lake City, UT, 141
Silver, Walter Herold, Jefferson Hills, PA, 143
Bronze, Herb Smaltz, The Villages, FL, 149

Men 60-64
Gold-tie, Scot Bates, St. George, UT, 152
Gold-tie, Greg Hawkins, Vernal, UT, 152
Silver, Don Waters, St. George, UT, 159
Bronze, Ted Diggins, Landers, CA, 160

Men 65-69
Gold, Jim Lockwood, Sparks, NV, 144
Silver, Bill Cardoza, Modesto, CA, 148
Bronze, John Cova, Novi, MI, 151

Men 70-74
Gold, Sonny Branning, Kosciusko, MIS, 152
Silver, Josh Holmes, Grand Junction, CO, 158
Bronze, John Arnold III, Ceres, CA, 161

Men 75-79
Gold, Jay Berry, Turlock, CA, 160
Silver, Ron Selberg, Beaumont, CA, 165
Bronze, Bob Christensen, Orem, UT, 175

Division Y
Men 55-59
Gold, Rhett Long, St. George, UT, 160
Silver, Charles (Randy) Jones, Santee, CA, 161
Bronze, Thomas Wagner, St. George, UT, 172

Men 60-64
Gold, Edward J.Soltysik, South Surrey, BC, Canada, 176
Silver, Lyle Ferguson, Salt Lake City, UT, 180
Bronze, Greg Magee, Anchorage, AK, 181

Men 65-69
Gold-tie, Ted McGregor, Roy, UT, 174
Gold-tie, Lond Wakefield, Huntington, UT, 174
Silver-tie, Tom Alvernaz, Turlock, CA, 175
Silver-tie, Ken Hollman, Hurricane, UT, 175
Bronze, Tom Corboy, Medicine Hat, AB, Canada, 180

Men 70-74
Gold, Fredric Fetske, Manteca, CA, 169
Silver, Glenn Smith, Draper, UT, 171
Bronze, John Alexander, Fort Benton, MT, 182

Men 75-79
Gold, Jay Hoefling, Grand Junction, CO, 171
Silver, Kerry Newman, Modesto, CA, 193
Bronze, Ron Saito, Oakdale, CA, 202

Division Men 80+
Men 80-84

Gold, Roy Stephen, St. George, UT, 151
Silver, John Kuhn, Draper, UT, 163
Bronze, James Pugmire, Salt Lake City, UT, 180

Men 85-89
Gold, Bob Marsh, St. George, UT, 189
Silver, Lynn Francom, Spanish Fork, UT, 192
Bronze, Walter Cryer, Orem, UT, 207

Men 90-94
Gold, Haven Barlow, Layton, UT, 204

Men 95-99
Gold, Guy Wilkins, Ogden, UT, 206

Division Women
Women 50-54
Gold, Denise Vines, Westbank, BC, Canada, 156
Silver, Leigh Ceballes, Chandler, AZ, 279

Women 55-59
Gold, Marcia Azan, Sedalia, MO, 160
Silver, Aiaga Roffey, Grand Junction, CO, 182
Bronze, Leisa Tischner, Washington, UT, 215

Women 60-64
Gold, Val Fichtner, Peachland, BC, Canada, 171
Silver, Judy Hollberg, Salt Lake City, UT, 176
Bronze, Jo Israel, Garden Valley, ID, 177

Women 65-69
Gold, Bonnie Vahcic, Port Ludlow, WA, 164
Silver, Keiko Aoki, Sandy, UT, 175
Bronze, Kristin Christensen, McCall, ID, 182

Women 70-74
Gold, Julia Webb, Sun Valley, ID, 183
Silver, Judie Pesznecker, St. George, UT, 190
Bronze, Pat Jensen, Holladay, UT, 211

Women 75-79
Gold, Helen Kimber, Moab, UT, 212
Silver, Maria Ariansen, Ivins, UT, 217

Women 80-84
Gold, Luena Francom, Spanish Fork, UT, 207
Silver, Barbara Neuenswander, Manteca, CA, 247

Women 85-89
Gold, Theresa Wittry, Hurricane, UT, 202
Silver, Mary Lynn Reber, Santa Clara, UT, 221

Women 90-94
Gold, Jerry Park, Orem, UT 230

NET
Division X

Men 50-54
Gold, Adam Harrington, Commerce City, CO, 134
Silver, Kris Poulson, Payson, UT, 153

Men 55-59
Gold, Walter Hopf, Fort Saskatchewan, AB, Canada, 134
Silver, Thomas Molley, Long Beach, CA, 140
Bronze, Tom Obray, Bountiful, UT, 145

Men 60-64
Gold, Russell Christensen, Murray, UT, 137
Silver, Craig Hummel, West Jordan, UT, 140
Bronze, Mike Mitson, Westbank, BC, Canada, 144

Men 65-69
Gold, Blair Teeples, Kaysville, UT, 123
Silver-tie, John Baker, Anaheim Hills, CA, 137
Silver-tie, Ken Schroetlin, Loveland, CO, 137
Bronze-tie, Wayne Nelson, Blackfoot, ID, 138
Bronze-tie, Tony Pherribo, St. George, UT, 138
Bronze-tie, Gary Mason, Okotoks, AB, Canada, 138

Men 70-74
Gold, Keith McDonald, Vernal, UT, 131
Silver, Richard Nemelka, Salt Lake City, UT, 132
Bronze, Lynn Johnson, Magna, UT, 133

Men 75-79
Gold, Robert Motzkus, Salt Lake City, UT, 143
Silver, Glade Nixon, Holladay, UT, 145
Bronze, LaRell Kunz, Victor, ID, 150

Division Y
Men 55-59
Gold, Bradley Maples, West Haven, UT, 130
Silver, Luke McDermott, South Jordan, UT, 147
Bronze, Mike Kelly, Murray, UT, 151

Men 60-64
Gold, Greg Nielsen, Preston, ID, 140
Silver-tie, Steve Cordon, Roy, UT, 144
Silver-tie, Norman Johnson, Orem, UT, 144
Bronze, Brad Jefferies, Murray, UT, 148

Men 65-69
Gold, Duane Dudley, Salem, UT, 137
Silver, Les Armstrong, Goodyear, AZ, 142
Bronze, Reiny Juengling, East Wenatchee, WA, 143

Men 70-74
Gold-tie, Gary Forsman, Great Falls, MT, 132
Gold-tie, Darrell Payne, Washington, UT, 132
Silver, Jon Hall, St. George, UT, 136
Bronze, Myron Nelson, Woods Cross, UT, 141

Men 75-79
Gold, Jose (Phil) Martinez, Manteca, CA, 140
Silver, Phil Larson, San Clemente, CA, 154
Bronze, Wayne Freese, Layton, UT, 161

Division Men 80+
Men 80-84
Gold, Eugene Eaton, Long Beach, CA, 128
Silver, Sheldon Worthen, Orem, UT, 131
Bronze, Roy Miller, Salem, UT, 133

Men 85-89
Gold, Raymond Kelly, Salt Lake City, UT, 130
Silver, Lavor Neuenswander, Manteca, CA, 139
Bronze, Bob Hummel, Sandy, UT, 148

Men 90-94
Gold, Keith Jensen, St. George, UT, 195

Division Women
Women 50-54
Gold, Sharon Cory, Edmonton, AB, Canada, 139

Women 55-59
Gold, Bonnie McDermott, South Jordan, UT, 140
Silver, Linda Morris, Truckee, CA, 148

Women 60-64
Gold, Susan Walker, Colorado Springs, CO, 137
Silver, Kathy Christy, Colorado Springs, CO, 139
Bronze, Bonnie Bohannon, Moab, UT, 143

Women 65-69
Gold, Delayne Streeter, Modesto, CA, 138
Silver-tie, Robyn Davis, Washington, UT, 146
Silver-tie, Joanne Alvernaz, Turlock, CA, 146
Bronze, Glenda Ciarus, Moab, UT, 152

Women 70-74
Gold, MaryLoo Cordon, Roy, UT, 142
Silver, Patricia Rinehart, Sedalia, MO, 149
Bronze, Miki Snell, Dallas, TX, 150

Women 75-79
Gold, Wendy Jerome, Edmonton, AB, Canada, 158

Women 80-84
Gold, Margaret Wells, Tucson, AZ, 167

Women 85-89
Gold, Darma Christensen, American Fork, UT, 150

Gold Sponsors

Greater Zion
St. George City