2015 Archery - Target - All Results


Overall
Recurve
Men, Rick McKinney, Gilbert, AZ, 1679
Women, Vonda Kemmerer, Damascus, OR, 1621
Compound
Men, Jay Benard, Bountiful, UT, 1775
Women, Alanna Dunaway, San Marcos, CA, 1747

Barebow Recurve
Men 55-59
Gold, James Skinner, La Center, WA, 744

Men 60-64
Gold, Michael Brown, Chula Vista, CA, 1433
Silver, David Vaughan, Anchorage, AK, 1401
Bronze, Robert Britton, Sandy, UT, 717

Men 65-69
Gold, Rick Stonebraker, Houston, TX, 1598
Silver, Dennis Beach, Walnut Creek, CA, 1166
Bronze, Jim Phillips, Craig, CO, 1111
4th, Ricardo Roybal, Santa Fe, NM, 1046

Men 70-74
Gold, Barry Dorion, Wichita, KS, 1171

Men 75-79
Gold, Raymond Allen, Jones, OK, 1252
Silver, Eigoro Horiuchi, Brighton, CO, 1100
Bronze, Peter Stiegelmar, Langley, BC, Canada, 421

Men 80-84
Gold, William Burningham, Sandy, UT, 306

Women 55-59
Gold, Gayle Fristoe, Washington, UT, 837

Women 60-64
Gold, Ida McClellan, Nanaimo, BC, Canada, 1041

Women 65-69
Gold, Emma Roybal, Santa Fe, NM, 771

Women 70-74
Gold, Aaltje Stiegelmar, Langley, BC, Canada, 215

Women 75-79
Gold, Kumi Horiuchi, Brighton, CO, 718

Barebow Compound
Men 70-74
Gold, David McHuron, Concord, CA, 1241
Silver, Bill Ruley, Houston, TX, 1081

Women 55-59
Gold, Debra Skinner, La Center, WA, 337

Women 75-79    
Gold, Wanda Newsom, Taylor, TX, 487

Freestyle Bowhunter
Men 55-59
Gold, Bret Moran, Dewey, AZ, 1757
Silver, Cory Woolson, Stansbury Park, UT, 1702
Bronze, Lynn Baldwin, Fruit Heights, UT, 1555

Men 65-69
Gold, Tony DiStefano, St. George, UT, 1671
Silver, David Burton, Leeds, UT, 1606
Bronze, Marve Mitchell, Kamas, UT, 1577
4th, Roger Jorgenson, St. George, UT, 1249

Men 70-74
Gold, Del Moore, Bend, OR, 1691
Silver, Bob Perschon, Hurricane, UT, 1673
Bronze, John Heffelfinger, Phoenix, AZ, 1648
4th, Ron Kirchen, Mesquite, NV, 1566
5th, Arlan Wooden, St. George, UT, 1492

Women 50-54
Gold, Lesley Farry, Helena, MT, 1491

Women 55-59
Gold, Julie Clawson, Chico, CA, 1677

Women 60-64
Gold, Linda Latham, Tooele, UT, 1236

Women 65-69
Gold, Barb Sharp, Norwalk, IA, 1497

Women 85-89
Gold, Elisabeth Johnson, Washington, UT, 1310

Freestyle Limited Recurve
Men 55-59
Gold, James Shackelford, Farmington, NM, 1500
Silver, Allen Wald, Salt Lake City, UT, 1379

Men 60-64
Gold, Rick McKinney, Gilbert, AZ, 1679
Silver, Bob O’Brien, Nanaimo, BC, Canada, 1524
Bronze, Eric (Spike) Ford, St. Helens, OR, 1407
4th, George Logsdon, Pocatello, ID, 1371

Men 65-69
Gold, Michael Foreman, Livermore, CO, 1420
Silver, Keith Kemmerer, Damascus, OR, 1103

Men 70-74
Gold, Dave Aprea, Fountain Hills, AZ, 1461
Silver, Thomas Sauners, Omaha, NE, 1377
Bronze, Terry Labeau, Tucson, AZ, 1374
4th, Gene Queen, Damascus, OR, 1329

Men 75-79
Gold, Edwin Eliason, New Harmony, UT, 1406

Women 50-54
Gold, Janis Grellner, Linn, MO, 1611

Women 55-59
Gold, Diana Dancz, Escondido, CA, 1497
Silver, Eileen Raycroft, Sylmar, CA, 1413
Bronze, Martha Padmore, Barbados, 1298
4th, Lucinda Wald, Salt Lake City, UT, 1005

Women 60-64
Gold, Vonda Kemmerer, Damascus, OR, 1621
Silver, Diana LaBeau, Tucson, AZ, 1397
Bronze, Barbara Schettler-Jehl, Escondido, CA, 1379
4th, Becky Sue Moore, New Harmony, UT, 975

Freestyle Limited Bowhunter
Men 70-74
Gold, Alvin Latham, Tooele, UT, 1470

Freestyle Limited
Men 65-69
Gold, Nate Holt, Austin, TX, 1439

Women 65-69
Gold, Nancy Holt, Austin, TX, 1217

Freestyle
Men 50-54
Gold, Jay Benard, Bountiful, UT, 1775
Silver, Dougo Wentzel, Grand Junction, CO, 1749

Men 55-59
Gold, Mike Gerard, West Jordan, UT, 1765
Silver, Steven Belzner, Apache Junction, AZ, 1703
Bronze, Arthur Pendergraft, Greeley, CO, 1674
4th, Gene Grellner, Linn, MO, 1563
5th, Oliver Brad Allen, Paradise, UT, 1529

Men 60-64
Gold, Larry Butterfield, Sun City AZ, 1748
Silver, Buckey Hansen, West Jordan, UT, 1623

Men 65-69
Gold-tie, Larry Phillips, Olathe, CO, 1752
Gold-tie, Randy Spray, Phoenix, AZ, 1752
Bronze, Stephen Helland, Maple Plain, MN, 1718
4th, James Murdock, Cedar City, UT, 1709
5th, Gar Stanley, Riverton, UT, 1685
6th, John Martin, New Harmony, UT, 1679
7th, Kenneth Sharp, Norwalk, IA, 1666
8th, Billy Guy, Flagstaff, AZ, 1657
9th, Chuck McLain, Pinon Hills, CA, 1625
10th, Jan Klinger, Grand Junction, CO, 1578
11th, John Huczek, Rochester, MI, 1538
12th, David Merritt, Ogallala, NE, 1167

Men 70-74
Gold, Frank Pearson, Saint David, AZ, 1746
Silver, Dan Kolb, Casper, WY, 1743
Bronze, Carl Speakman, Grand Junction, CO, 1734
4th, Gerard Tedesco, Beech Bluff, TN, 1708
5th, Oleg Ratner, San Diego, CA, 1685
6th, Ken Miller, Lake Havasu City, AZ, 1683
7th, Norm Rice, Simi Valley, CA, 1669
8th, James Maze, Jackson, TN, 1622
9th, Ruel Christensen, Moroni, UT, 1547

Men 75-79
Gold, Bob Jacobsen, Orem, UT, 1714
Silver, James Bots, Marthasville, MO, 1694
Bronze, Vern Metcalf, North Ogden, UT, 1685
4th, Kaare Haugland, Sebastian, FL, 1682
5th, Jack Head, Richfield, UT, 1670
6th, LeRoy Dukes, Selah, WA, 1651
7th, Jim Hamilton, Tucson, AZ, 1562
8th, William Rucker, Fruita, CO, 841
9th, Gary Schaaf, Lake Elsinore, CA, 16

Men 80-84
Wesley Naish, Warren, OR, 75

Men 85-89
Gold, Dick Blanke, Stockton, CA, 1668

Women 50-54
Gold, Alanna Dunaway, San Marcos, CA, 1747
Silver, Judyth Jensen, Santa Clara, UT, 1250

Women 55-59
Gold, Catherine Belzner, Apache Junction, AZ, 1691

Women 60-64
Gold, Becky Pearson, Saint David, AZ, 1716

Women 65-69
Gold, Cherie Stanley, Riverton,UT, 1457

Women 70-74
Gold, Rose Dorion, Wichita, KS, 1557
Silver, Jacque Rice, Simi Valley, CA, 1553
Bronze, Connie Miller, Lake Havasu City, AZ, 1449

Women 75-79
Gold, Maxine Bots, Marthasville, MO, 1669

Barebow Longbow
Men 75-79        
Gold, Roger Moody, Oklahoma City, OK, 855

Women 65-69
Gold, Carla Burningham, Sandy, UT, 353

International Crossbow
Men 70-74
Gold, Stan Pennypacker, Montrose, CO, 1680

Women 65-69
Gold, Vickie Day, Montrose, CO, 1573

Gold Sponsors

Greater Zion
St. George City