2014 Triathlon Team Results

Men 170-189

Gold

Gary Thayne, St. George, UT, 1:06:43.0

Blair Hiatt, St. George, UT,

Tom Holzhauer, Washington, UT,

Silver

John Dauser, Placentia, CA, 1:13:58.8

Kevin Blevins, St. George, UT,

Kevin Blevins, St. George, UT,

Bronze

Ken Adams, Murray, UT, 1:17:45.1

Dewey Wiliams, Grapevine, TX,

John Scott, West Jordan, UT,


Men 190-209

Gold

Mike Freshley, La Canada, CA, 1:02:20.9

Roger Johnson, West Linn, OR,

Scott Bailey, Preston, ID,

Silver

Dan Himsworth, Bozeman, MT, 1:15:47.1

Jerry Coffey, Bozeman, MT,

Gerald Buckley, Bozeman, MT,

Bronze

Fred Newren, Cottonwood Heights, UT, 1:33:39.5

Dave Tuckett, Cottonwood Heights, UT,

Lance Feil, Salt Lake City, UT,


Men 220+

Gold

Graham Johnston, Houston, TX, 1:09:29.3

Frans Berghoff, Midvale, UT,

Harlan Van Blaricum, Dexter, MI,

Silver

Jim Demet, Salt Lake City, UT, 1:20:11.1

Rino DeBiasio, Trail, BC, Canada,

Dick Johnson, Parowan, UT,

Bronze

Donald Baker, Sun City West, AZ, 1:23:45.1

Warren Kinzel, Montrose, CO,

Robert Hawkes, St. George, UT,


Women 150-169

Gold

Chimane Creer, Ivins, UT,

Chimane Creer, Ivins, UT,

Sally Wells, Ivins, UT, 1:52:14.0


Women 170-189

Gold

Deborah Barton, Dammeron Valley, UT, 1:30:59.9

JoAnn Johnson, Dammeron Valley, UT,

Robyn Jensen, Dammeron Valley, UT,


Women 190-209

Gold

Pam Speer, Surprise, AZ, 1:20:13.5

Patricia Raven, Traverse City, MI,

Mary Mathews, Surprise, AZ,

Silver

Gini Baker, Sun City West, AZ, 1:23:30.9

Charlene Rohrer, San Diego, CA,

Charlene Rohrer, San Diego, CA,


Women 210-219

Gold

Lynne Lund, St. George, UT, 1:25:12.9

Barbara Gicquel, Salinas, CA,

Collen Harris, Hurricane, UT,


Women 220+

Gold

Flora Wong, Helena, MT, 1:57:51.4

Judy Gubler, Ivins, UT,

Dorothy Huston, Florence, AZ,


Mixed 150-169

Gold

Julie Collins, Brigham City, UT, 1:17:08.1

Mike Collins, Brigham City, UT,

Neil Chadwick, Bountiful, UT,

Silver

Jodie Anderson, South Jordan, UT, 1:22:09.7

Kelvin Anderson, South Jordan, UT,

Derek Christensen, South Jordan, UT,


Mixed 170-189

Gold

Bud Sadler, Murray, UT, 1:06:13.6

Janet Hansen, Salt Lake City, UT,

Lloyd Hansen, Salt Lake City, UT,

Silver

Daniel Eddy, Sooke, BC, Canada, 1:17:54.6

David Cuvilier, St. Albert, AB, Canada,

Jackie Eddy, Sooke, BC, Canada,

Bronze

Sherri Evershed, Salt Lake City, UT, 1:19:41.0

Michael Mahaffey, Salt Lake City, UT,

Bruce Schroeder, Ivins, UT,

4th

Lynn Anderson, St. George, UT, 2:01:40.4

Frank Masterson, Millbrae, CA,

Layne Garner, Toquerville, UT,


Mixed 190-209

Gold

Barbara Hodges, Saskatoon, SK, Canada, 1:16:06.1

Robert Hodges, Aurora, CO,

Ron van Meenen, St. George, UT,


Mixed 210-219

Gold

Adrienne Pipes, Kailua Kona, HI, 1:14:27.7

William Thurman, St. George, UT,

Ronald Smith, Ivins, UT,

Silver

Sue Ann Roberts, St. George, UT, 1:26:29.7

James Roberts, St. George, UT,

Tom Jensen, Layton, UT,


Mixed 220+

Gold

Samuel Neff, Whitefish, MT, 1:39:28.4

Samuel Neff, Whitefish, MT,

Ruth Neff, Whitefish, MT,

Silver

Karen Hugh, Cedar City, UT, 1:54:06.2

Kent Hugh, Cedar City, UT,

Karen Hugh, Cedar City, UT,

Bronze

Ruth Sluder, Cedar City, UT, 2:01:35.9

Paul Trudell, Tiburon, CA,

Mary Turdell, Tiburon, CA,

Gold Sponsors

Greater Zion
St. George City