2014 Pickleball Doubles - Men/Women Results

Men 50 - 54

Gold, Scott Lennan, Kirkland, WA

Gold, James Redding, Dallas, TX

Silver, Doug Koch, Yuba City, CA

Silver, Jeff Stafford, Oceanside, CA

Bronze, Nabil Merhi, Tijeras, NM

Bronze, Lon Krantz, Boulder, CO


Men 55 - 59

Gold, Larry Moon, Layton, UT

Gold, Tyler Sheffield, Highland, UT

Silver, Steve Paranto, Hillsboro, OR

Silver, Randy Bither, Beaverton, OR

Bronze, Sanjoy Bhattacharya, Ivins, UT

Bronze, Walt Ashby, St. George, UT


Men 60 – 64 Division A

Gold, Marcu Bock, The Villages, FL

Gold, Jim Cetlinski, Summerfield, FL

Silver, Mark Friedenberg, Seattle, WA

Silver, Randy Bourne, Delta, BC, Canada

Bronze, Rob Baker, Martinez, CA

Bronze, George Hurlbert, Discovery Bay, CA


Men 60 – 64 Division B

Gold, Hubert Townsend, Casper, WY

Gold, Larry Tucker, Tahoe City, CA

Silver, Tim Gleason, Boise, ID

Silver, Lindsay Hobbs, St. George, UT

Bronze, Bill Eller, St. George, UT

Bronze, William Kanouse, St. George, UT


Men 65 – 69 Division A

Gold, Mike Crabtree, Goodyear, AZ

Gold, Rick Reed, Goodyear, AZ

Silver, Jerry Peterson, Plymouth, MN

Silver, David Warner, Plymouth, MN

Bronze, Bill Freeman, The Villages, FL

Bronze, Don Simmons, Englewood, CO


Men 65 – 69 Division B

Gold, Michael Hilton, Lincoln, CA

Gold, Richard Norman, Lincoln, CA

Silver, Thomas Macpherson, Orinda, CA

Silver, Michael Luevano, Brentwood, CA

Bronze, James Roberts, St. George, UT

Bronze, Bob LeRoy, Jefferson, OR


Men 70 – 74 Division A

Gold, Terry Streit, Valley Center, CA

Gold, Phil Dunmeyer, San Clemente, CA

Silver, Steven Hafen, St. George, UT

Silver, Don Odle, St. George, UT

Bronze, Bob Shelton, Tucson, AZ

Bronze, Vic Avery, Surprise, AZ


Men 70 – 74 Division B

Gold, Bill Dougherty, Walnut Creek, CA

Gold, Duff Danilovich, Walnut Creek, CA

Silver, Barry Cunningham, Lincoln, CA

Silver, Cal Meissen, Lincoln, CA

Bronze, Craig Davis, Washington, UT

Bronze, Edward Andrews, St. George, UT


Men 75 - 79

Gold, Jim wainscot, Fresno, CA

Gold, Hank Palmer, Fresno, CA

Silver, John Browning, Fowler, CA

Silver, Frank Benneyan, Fresno, CA

Bronze, Tom Asper, Fallbrook, CA

Bronze, David Froines, Mesquite, NV


Men 80 - 84

Gold, Fred Eggen, Florence, AZ

Gold, William Purdy, Scotia, NY

Silver, Gene Fradella, St. George, UT

Silver, Rod Rodriguez, Sacramento, CA

Bronze, Ken Kraft, Bothell, WA

Bronze, Edwin Presley, Santa Clara, UT


Men 85 - 89

Gold, David Faux, Pleasant Grove, UT

Gold, Armand Matern, Bountiful, UT


Women 50 – 54 Division A

Gold, Cathy Parkhurst, Escondido, CA

Gold, Kim Dickson, Roseville, CA

Silver, Deb Harrison, The Villages, FL

Silver, Laurie Zacco, The Villages, FL

Bronze, Rachael Kroog, Bloomington, MN

Bronze, Leslie Anderson, San Diego, CA


Women 50 – 54 Division B

Gold, Cathy Noble, Hanover, PA

Gold, Cheryl Silverman, Ballston Lake, NY

Silver, Linda Dillon, Surprise, AZ

Silver, Jan Yu, Surprise, AZ

Bronze, Deborah Henwood, Alberta Beach, AB, Canada

Bronze, Leslie Srogen, Stony Plain, AB, Canada


Women 55 – 59 Division A

Gold, Mona Burnett, Surprise, AZ

Gold, Roxanne Pierce, Albuquerque, NM

Silver, Sarah Gaines, St. George, UT

Silver, Susan Buerkens, Livingston, TX

Bronze, Kim Lackey, Clayton, CA

Bronze, Dee Rochel, Florence, AZ


Women 55 – 59 Division B

Gold, Karen Golden, Fischer, TX

Gold, Millie Fisher, New Braunfels, TX

Silver, Paula Handrup, Goodyear, AZ

Silver, Marianne Hurdman, Washington, UT

Bronze, Carolyn Daniels, Martinez, CA

Bronze, Stacy Spell, Orinda, CA


Women 60 – 64 – Division A

Gold, Yvonne Hackenberg, Kalamazoo, MI

Gold, Hilary Marold, Corpus Christi, TX

Silver, Jackie Faegre, Eden Prairie, MN

Silver, Carol Lindow, Prior Lake, MN

Bronze, Joyce May, Granite Bay, CA

Bronze, Lorraine Christensen, Granite Bay, CA


Women 60 – 64 – Division B

Gold, Andrea Mayorga, Lincoln, CA

Gold, Robin Haney, Lincoln, CA

Silver, Jere Kehrer, Teasdale, UT

Silver, Kathleen Brown, Denver, CO

Bronze, Patti Reed, Goodyear, AZ

Bronze, Julie Cardinale, Goodyear, AZ


Women 65 – 69 Division A

Gold, Nancy Sass, Valley Center, CA

Gold, Linda Hoggatt, Surprise, AZ

Silver, Mary Ortmann, Surprise, AZ

Silver, Audrey Phillips, Rancho Santa Fe, CA

Bronze, Judy Graves, Livingston, TX

Bronze, Rita Weihe, Livingston, TX


Women 65 – 69 Division B

Gold, Roby Moss, St. Louis, MO

Gold, Connie Reker, St. Louis, MO

Silver, Chris Beal, Lakewood, CO

Silver, Eileen Egloff, Westminster, CO

Bronze, Angie Schemberg, Albuquerque, NM

Bronze, Virgie Henderson, Albuquerque, NM


Women 70 - 74

Gold, Alice Tym, McDonald, TN

Gold, Pat Carrol, Vista, CA

Silver, Rosemarie Pietromonaco, The Villages, FL

Silver, Phyllis Ward, The Villages, FL

Bronze, Claire Norton, Granite Bay, CA

Bronze, Sharon Klotz, Lincoln, CA


Women 75 – 79 (75-84)

Gold, Lola Benneyan, Fresno, CA

Gold, Pauline Avery, Surprise, AZ

Silver, Jean Kiker, The Villages, FL

Silver, Gail Brown, The Villages, FL

Bronze, Rosalie Knutsen, Washougal, WA

Bronze, Alice Dodgson, Norton Shores, MI


Women 80 – 84 (75-84)

Gold, Bernie Darien, St. George, UT

Gold, Monte Long, St. George, UT

Gold Sponsors

St. George City
Greater Zion