2014 Golf Medal 36 Hole - By Age Winners Results

Medal Winners
Gross – Division A


Men 50-54
Gold, Mark Olivas, Elk Grove, CA, 153
Silver, Paul Jones, St. George, UT, 162
Bronze, Adam Harrington, Commerce City, CO, 167

Men 55-59
Gold, Rick Dodson, Mammoth Lake, CA, 151
Silver-tie, Thomas Molley, Long Beach, CA, 158
Silver-tie, Tom Obray, Bountiful, UT, 158
Silver-tie, Rhett Long, St. George, UT, 158

Men 60-64
Gold, Steven Smith, Pleasant Grove, UT, 149
Silver, Brian Bergman, Mesquite, NV, 159
Bronze, Kip Prince, Riverton, UT, 160

Men 65-69
Gold, John Cova, Novi, MI, 150
Silver, George Geise, Great Falls, MT, 151
Bronze, Laron Stevens, Lindon, UT, 154

Men 70-74
Gold, Sonny Branning, Kosciusko, MS, 162
Silver, Robert Rinehart, Sedalia, MO, 166
Bronze, Paul Nelson, Bountiful, UT, 167

Men 75-79
Gold, John Garner, Petal, MS, 163
Silver, Chuck Agne, St. George, UT, 168
Bronze, Jay Hoefling, Grand Junction, CO, 170

Men 80-84
Gold, Dick Peacock, St. George, UT, 157
Silver, Roy Stephen, St. George, UT, 163
Bronze, Earl Finley, Sedalia, MO, 175

Men 85-89
Gold, Bill Christensen, Salt Lake City, UT, 177
Silver, Lynn Francom, Spanish Fork, UT, 201
Bronze, Huch Aoki, Sandy, UT, 212

Men 90-94
Gold, Guy Wilkins, Ogden, UT, 224

Men 95-99
Gold, Joe Picard, Grand Junction, CO, 118, 9 holes
 
Women 50-54
Gold, Denise Vines, Westbank, BC, Canada, 166
Silver, Sharon Cory, Edmonton, AB, Canada, 176
Bronze, LesLee Adamson, Spanish Fork, UT, 189

Women 55-59
Gold, Marcia Azan, Sedalia, MO, 163
Silver, Julie Strong, Claresholm, AB, Canada, 169
Bronze, Deborah Fillinger, Sedalia, MO, 183

Women 60-64
Gold, Judy Hollberg, Salt Lake City, UT, 166
Silver, Aoki Keiko, Sandy, UT, 184
Bronze, Deborah Rowbotham, Dundas, ON, Canada, 199

Women 65-69
Gold, Robyn Davis, Washington, UT, 180
Silver, Elaine George, St. Albert, AB, Canada, 181
Bronze, Margaret Convey, Sherwood Park, AB, Canada, 198

Women 70-74
Gold, Maria Ariansen, Ivins, UT, 183
Silver, Judie Pesznecker, St. George, UT, 192
Bronze, Paula Smith, Moab, UT, 213

Women 75-79
Gold, Jill Jolley, Rexburg, ID, 201
Silver, Wendy Jerome, Edmonton, AB, Canada, 203

Women 80-84
Gold, Theresa Wittry, Hurricane, UT, 197
Silver, Celia Kleinheksel, Zeeland, MI, 200
Bronze, Leslie O’Shea, Calgary, AB, Canada, 204

Women 85-89
Gold, Darma Christensen, American Fork, UT, 207
Silver, Darlene Rice, St. George, UT, 223

Women 90-94
Gold, Jerry Park, Orem, UT, 223

Net – Division A

Men 50-54
Gold, John Neuenswander, Pleasant Grove, UT, 143
Silver, Thomas Wagner, St. George, UT, 146
Bronze, Donald Thornton, Spokane Valley, WA, 152

Men 55-59
Gold, Kevin Blevins, St. George, UT, 143
Silver, Stewart Williams, Austin, TX, 151
Bronze, Herb Smaltz, The Villages, FL, 155

Men 60-64
Gold-tie, Dale Christensen, Draper, UT, 145
Gold-tie, Jamie Macmillen, Ivins, UT, 145
Bronze, Scott Dunford, Mesquite, NV, 147

Men 65-69
Gold, Gary Mason, Okotoks, AB, Canada, 129
Silver, Blair Teeples, Kaysville, UT, 131
Bronze, Wayne Nelson, Blackfoot, ID, 139

Men 70-74
Gold, Bob Morriss, Hemet, CA, 142
Silver, Mike Bistline, St. George, UT, 145
Bronze, Bob Gieg, St. Albert, AB, Canada, 146

Men 75-79
Gold, Boyd Mounteer, Farr West, UT, 145
Silver, Jim Maraccini, Marina, CA, 148
Bronze, E.C. (Ed) Davidson, Silver City, NM, 150

Men 80-84
Gold, Gregg Wakefield, Price, UT, 140
Silver, Eugene Eaton, Long Beach, CA, 146
Bronze, Thomas Goodman, Venal, UT, 159

Men 85-89
Gold, Raymond Kelly, Salt Lake City, UT, 138
Silver, Walter Cryer, Orem, UT, 150
Bronze, Bob Hummel, Sandy, UT, 153

Women 50-54
Gold, Eva Pazan, St. Augustine, FL, 135
Silver, Tina Wess, Port Saint Lucie, FL, 137
Bronze, Lisa Johnson, Spanish Fork, UT, 143

Women 55-59
Gold, Aiaga Roffey, Grand Junction, CO, 147
Silver, Dianne LaFleur, St. Albert, AB, Canada, 149
Bronze, Susan Walker, Colorado Springs, CO, 156

Women 60-64
Gold-tie, Linda Earnest, Twentynine Palms, CA, 146
Gold-tie, Val Fichtner, Peachland, BC, Canada, 146
Bronze, Debby Savage, San Marcos, CA, 154

Women 65-69
Gold, Delayne Streeter, Modesto, CA, 148
Silver, Margo Parnell, Dameron, MD, 149

Women 70-74
Gold, Kathleen Winningham, St. George, UT, 133
Silver, Helen Kimber, Moab, UT, 155
Bronze, Mary Liesner, Apache Junction, AZ, 156

Women 75-79
Gold, Donna Gookin, San Diego, CA, 145
Silver, Shirley Woods, St. George, UT, 147

Women 80-84
Gold, Luena Francom, Spanish Fork, UT, 144
Silver, Patricia Healey, St. George, UT, 162
Bronze, Barbara Neuenswander, Livermore, CA, 178

Women 85-89
Gold, Mary Lynn Reber, Santa Clara, UT, 146

Gross – Division B

Men 55-59
Gold, Russell Christensen, Murray, UT, 160
Silver, John Younger, Lakewood, CO, 165
Bronze, Bradley Maples, West Haven, UT, 176

Men 60-64
Gold, Edward J. Soltysik, South Surrey, BC, Canada, 171
Silver-tie, Tom Alvernaz, Turlock, CA, 173
Silver-tie, Kim Covieo, Kaysville, UT, 173

Men 65-69
Gold, Randy Spencer, Pocatello, ID, 166
Silver, Tom Denewith, Clinton Twp., MI, 173
Bronze, Theodore Wess, Port Saint Lucie,FL, 174

Men 70-74
Gold, Richard Nemelka, Salt Lake City, UT, 167
Silver, Kenneth Colyar, Springville, UT, 171
Bronze, David Duncan, Fallbrook, CA, 178

Men 75-79
Gold, Larell Kunz, Victor, ID, 181
Silver-tie, Jose (Phil) Martinez, Manteca, CA, 192
Silver-tie, Robert Mosteller, Midvale, UT, 192

Men 80-84
Gold, Bob Anderson, St. George, UT, 180
Silver, Jim Gilbreath, Mammoth Lakes, CA, 186
Bronze, James Pugmire, Salt Lake City, UT, 192

Women 65-69
Gold, Patricia Rinehart, Sedalia, MO, 198
Silver, Pat Jensen, Holladay, UT, 209
Bronze, Beverly Nielsen, Salt Lake City, UT, 214

Women 70-74
Gold, Margie Horne, Orem, UT, 218
Silver, Carol Barrett, Centennial, CO, 222
Bronze, Glenda Finley, Sedalia, MO, 242

Net – Division B

Men 55-59
Gold, Mike Kelly, Murray, UT, 130
Silver, Lee Westover, Murray, UT, 139
Bronze, Matt Bjornn, Cottage Grove, OR, 147

Men 60-64
Gold, Vance Heslop, Burlington, WY, 119
Silver-tie, Greg Nielsen, Preston, ID, 141
Silver-tie, Scott Porter, Ogden, UT, 141

Men 65-69
Gold, Dennis Ladd, Chesterfield, MI, 135
Silver-tie, Don Carney, Modesto, CA, 138
Silver-tie, Michael Larson, Seattle, WA, 138

Men 70-74
Gold-tie, Larry Peterson, Salt Lake City, UT, 132
Gold-tie, Jon Hall, St. George, UT, 132
Bronze, Gary Forsman, Great Falls, MT, 134

Men 75-79
Gold, Jon Doyle Neuenswander, St. George, UT, 131
Silver, George Warner, West Jordan, UT, 134
Bronze, Ross Thomas, St. George, UT, 150

Men 80-84
Gold, Roy Miller, Salem, UT, 136
Silver, Stan Marquiss, Lehi, UT, 148
Bronze, E K Arnell, Logan, UT, 154

Women 65-69
Gold, Maryloo Cordon, Roy, UT, 142
Silver, Pat Brandel, Ft. Pierce, FL, 149
Bronze, Glenda Ciarus, Moab, UT, 168

Women 70-74
Gold, Christine Corwin, Moab, UT, 143
Silver, Miki Snell, Dallas, TX, 166
Bronze, Kathleen Searle, Murray, UT, 171

Gold Sponsors

Greater Zion
St. George City