2012 Pickleball Doubles - Men/Women Results

Men 50 - 54

Gold, Rob Gartlan, Surprise, AZ

Gold, Chile Chilelli, Surprise, AZ

Silver, Marty Sheeran, St. George, UT

Silver, Steve Garcia, Hurricane, UT

Bronze, Joseph Laspina, West Chester, PA

Bronze, Doug Koch, Yuba City, CA


Men 55 - 59

Gold, William Pardue, Goodyear, AZ

Gold, Jon Jensen, Goodyear, AZ

Silver, Hunter Duvall, Vancouver, WA

Silver, Steve Paranto, Hillsboro, OR

Bronze, Ron Allen, St. George, UT

Bronze, Tyler Sheffield, Highland, UT


Men 60 – 64 Division A

Gold, Allen Hager, Pemberville, OH

Gold, Mark Friedenberg, Seattle, WA

Silver, James Hackenberg, Kalamazoo, MI

Silver, Paul Coletta, Flat Rock, NC

Bronze, Dennis Makinen, Goodyear, AZ

Bronze, Mark Clark, Goodyear, AZ


Men 60 – 64 Division B

Gold, Michael Hilton, Lincoln, CA

Gold, Dillard Cox, Lincoln, CA

Silver, James Roberts, St. George, UT

Silver, James Bartell, St. George, UT

Bronze, Dennis Hart, Cleveland, TN

Bronze, Bart Brannan, Wildwood, GA


Men 65 – 69 Division A

Gold, Geoffrey Justiss, Sioux Fall, SD

Gold, Patrick Kane, Surprise, AZ

Silver, Lance Thiede, Vancouver, WA

Silver, Pat Flannery, St. George, UT

Bronze, Vic Avery, Surprise, AZ

Bronze, Ron Alvarez, Sun City West, AZ


Men 65 – 69 Division B

Gold, Phil McMurray, Juneau, AK

Gold, Ron Hohman, Juneau, AK

Silver, Nolan Costley, Kaysville, UT

Silver, Gordon Nelson, Brigham City, UT

Bronze, George Cox, Eugene, OR

Bronze, Robert Cox, McMinnville, OR


Men 70 - 74

Gold, Ronald Sandys, Pacific Palisades, CA

Gold, William L. Smith, Laguna Niguel, CA

Silver, Don Odle, St. George, UT

Silver, Craig Davis, Washington, UT

Bronze, Morgan Robins, Miller Lake, ON, Canada

Bronze, Gerald Winter, Puyallup, WA


Men 75 - 79

Gold, Ron Gienger, Lynden, WA

Gold, Walter Royle, Goodyear, AZ

Silver, Robert Roy, St. George, UT

Silver, Don Walker, Wooster, OH

Bronze, Richard Northup, Surprise, AZ

Bronze, Norman Davis, Surprise, AZ


Men 80 - 84

Gold, Ken Kraft, Bothell, WA

Gold, Earl Schalin, Sun Lakes, AZ

Silver, Edwin Presley, Santa Clara, UT

Silver, Robert Shepard, St. George, UT

Bronze, David Faux, Pleasant Grove, UT

Bronze, Armand Matern, Bountiful, UT


Women 50 - 54
Gold, Deb Harrison, The Villages, FL
Gold, Laurie Zacco, The Villages,FL
Silver, Trudie Stapleton, Carlsbad, CA
Silver, Leslie Anderson, San Diego, CA
Bronze, Mary Whitfield, Livingston, TX
Bronze, Linda Hoggatt, Surprise, AZ

Women 55 – 59 – Division A
Gold, Denise Boutin, The Villages, FL
Gold, Alison Fulton, The Villages, FL
Silver, Linda Gartland, Surprise, AZ
Silver, Mona Burnett, Surprise, AZ
Bronze, Roxanne Pierce, Albuquerque, NM
Bronze, Cathy Brendel, Carlsbad, CA

Women 55 – 59 – Division B
Gold, Nancy Whiteman, The Villages, FL
Gold, Carol Hoeft, The Villages, FL
Silver, Audrey Andrade, Huntington Beach, CA
Silver, Jackie Vohs, Henderson, NV
Bronze, Joyce May, Granite Bay, CA
Bronze, Ellise Blom, Granite Bay, CA

Women 60 – 64 – Division A
Gold, Yvonne Hackenberg, Kalamazoo, MI
Gold, Hilary Marold, Corpus Christi, TX
Silver, Sandy Salm, Albuquerque, NM
Silver, Linda Valencia, Albuquerque, NM
Bronze, Chris Beal, Lakewood, CO
Bronze, Dawn Turner, Littleton, CO

Women 60 – 64 – Division B
Gold, Geri Grodzinsky, Henderson, NV
Gold, Judy Michel, Ardmore, PA
Silver, Barb Reherman, Lakewood, CA
Silver, Dorothy Downie, Fort Saskatchewan, AB, Canada
Bronze, Eve Stuart, Henderson, NV
Bronze, Celeste Baroletti, Henderson, NV

Women 65 - 69
Gold, Sue Gardiner, Surprise, AZ
Gold, Gail Dacey, Encinitas, CA
Silver, Mary Ortmann, Surprise, AZ
Silver, Barbara Wintroub, Palm Desert, CA
Bronze, Rock Kane, Surprise, AZ
Bronze, Lela Reed, Seattle, WA

Women 70 - 74
Gold, Pat Carroll, Vista, CA
Gold, Claire Norton, Granite Bay, CA
Silver, Patricia Storer, St. George, UT
Silver, Addie Mattox, Walnut Creek, CA
Bronze, Carol Haworth, Chilliwack, BC, Canada
Bronze, Ione Gienger, Lynden, WA

Women 75-79
Gold, Jo Hancock, Surprise, AZ
Gold, Pauline Avery, Surprise, AZ
Silver, Bernie Darien, St. George, UT
Silver, Monte Long, St. George, UT
Bronze, Arlene Hart, Washington, UT
Bronze, Ingrid Koenig, Meadow Vista, CA
Ingrid Koenig, Meadow Vista, CA

Women 80-84
Gold, Chloe Childers, Greeley, CO
Gold, Gigi Sartor, Fallbrook, CA

Gold Sponsors

Greater Zion
St. George City