2011 Golf Medal 36 Hole - Division A Results

GROSS

Men 50-54
Gold
 Thomas Molley, Long Beach, CA, 150

Silver Ron Rice, Burley, ID, 155

Bronze Jim Findarle, Modesto, CA, 169

Other Participant Scores:

Wendel Webster, Cardston, AB, Canada, 151

Daniel Adams, Lexington, SC, 165


Men 55-59
Gold
 Mark Giles, Columbia, SC, 143

Silver Rod Bollinger, Calgary, AB, Canada, 147

Bronze Steven Smith, Pleasant Grove, UT, 149

Other Participant Scores:

Herman Wiebe, Abbotsford, BC, Canada, 151

Andy Beck, Ivins, UT, 154

Kevin James, Okotoks, AB, Canada, 154

David Watson, St. George, UT, 155

Jamie MacMillen, Ivins, UT, 160

Steve Latusick, Glenwood Springs, CO, 163

Fred Osborn, Livermore, CA, 165

Mark Paluso, St. George, UT, 167

Mike Johnson, Citrus Heights, CA, 186

Ted Diggins, Landers, CA, 187


Men 60-64
Gold
 Rusty Liley, Windsor, CO, 152

Silver Jim Hansen, Dammeron Valley, UT, 155

Silver Randy Warner, Seeley Lake, MT, 155

Other Participant Scores:

John Bryce, Farmington, UT, 159

Art Expinoza, Nipomo, CA, 159

Bill Weinman, Parker, CO, 159

George Geise, Great Falls, MT, 160

Ron Clark, Midvale, UT, 161

Mike Towne, Coeur d' Alene, ID, 166

Cliff Frandsen, Prescott, AZ, 167

Bill Sponenburgh, Blackfoot, ID, 167

Charles Weir, Santa Clara, UT, 167

David Witt, Rancho Murieta, CA, 167

Gary Jackson, Perris, CA, 169

Rodney Post, St. George, UT, 170

Richard Brown, Draper, UT, 171

Duane Francis, St. George, UT, 171

Rudy Teichrob, Abbotsford, BC, Canada, 171

Jay Brummer, St. George, UT, 172

Ken Boyko, Abbotsford, BC, Canada, 176

Ronald Valverde, Ontario, CA, 181

Tom Alvernaz, Turlock, CA, 182


Men 65-69
Gold
 Jerry Randsdell, Mesquite, NV, 150

Silver Sonny Branning, Kosciusko, MS, 157

Silver George DeHaan, St.George, UT, 157

Other Participant Scores:

Brent Cottle, Salt Lake City, UT, 156

Phil Hargis, Fairfax, VA, 159

Robert Webster, St. George, UT, 161

Paul Nelson, Bountiful, UT, 162

Gabriel Gomez, Modesto, CA, 163

Jim Rieder, Turner, OR, 163

Duane Jefts, Lake St Louis, MO, 165

Lynn Murphy, Winston Salem, NC, 165

Fredric Fetske, Manteca, CA, 168

Pete Flores, Salinas, CA, 168

James Hollister, Turlock, CA, 168

Dennis Sayers, St. George, UT, 169

Don Larson, Ann Arbor, MI, 170

Mike Tuckett, Salt Lake City, UT, 170

George Ward, Washington, UT, 170

Robert Chambers, Beaver Dam, AZ, 171

Peter Van Orman, Orem, UT, 171

Fred Wendelboe, Clemmons, NC, 171

Richard Chute, St. George, UT, 172

Kenneth Colyar, Springville, UT, 172

David Drabner, St. George, UT, 172

Tim Birnie, Sebastopol, CA, 175

Tommy Bone, West Columbia, SC, 181

Tom Denewith, Clinton Twp, MI, 183

Gary Peterson, Hurricane, UT, 184


Men 70-74
Gold
 James Pierson, St. George, UT, 157

Silver Joseph Ruck, Jackson, MS, 165

Bronze Jay Berry, Turlock, CA, 166

Bronze Josh Holmes, Grand Junction, CO, 166

Other Participant Scores:

Douglas Ruley, Rancho Murieta, CA, 161

James McCollum, Livingston, TX, 169

Dee Jay Bigler, Mapleton, UT, 171

Jay Hoefling, Grand Junction, CO, 171

Boyd Mounteer, Farr West, UT, 172

Bryan Alexander, Escondido, CA, 175

John Titcomb, St. George, UT, 180

William Slaughter, Durango, CO, 181

John Neupert, Madison, WI, 184

John Vandermeyden, Salt Lake City, UT, 185

Dennis Bartholomew, Salt Lake City, UT, 186

Roger Tomlinson, St. George, UT, 187

Bob Christensen, Orem, UT, 190

Bob Mosteller, Midvale, UT, 194


Men 75-79
Gold
 Roy Stephen, St. George, UT, 166

Silver Eugene Eaton, Long Beach, CA, 178

Silver Jim Maraccini, Marina, CA, 178

Other Participant Scores:

Gregg Wakefield, Price, UT, 170

Ralph Gibbons, Farmington, UT, 186

Ephraim Fankauser, Salt Lake City, UT, 189

James Pugmire, Salt Lake City, UT, 193

Ralph Bowman, Salt Lake City, UT, 195

Walter Moses, Nipomo, CA, 195

Dee Hardy, Brigham, UT, 203

Jim Gilbreath, Mammoth Lakes, CA, 206

Donald Hearon, Lakewood, WA, 216


Men 80-84
Gold
 Paul Falcon, Wentzville, MO, 158

Silver Earl Finley, Sedalia, MO, 160

Other Participant Scores:

Thomas Goodman, Vernal, UT, 161


Men 85-89
Gold
 Bill Christensen, Salt Lake City, UT, 166

Silver Haven Barlow, Layton, UT, 188

Bronze Fred Frost, Anaheim, CA, 219

Other Participant Scores:

William Harrison, St. George, UT, 193

Ivan Walton, Washington, UT, 200


Men 90-94
Gold
 Guy Wilkins, Ogden, UT, 201


Women 50-54
Gold
 Nancy Anderson, St. George, UT, 152

Silver Karen Killpack, Mesquite, NV, 153

Bronze Gwen Parkinson, Mapleton, UT, 178

Other Participant Scores:

Sune Linde, Provo, UT, 156

Ev Eliason, Nibley, UT, 202

Tammie Olsen, Petersboro, UT, 203


Women 55-59
Gold
 Jane Findarle, Modesto, CA, 143

Silver Shannon Burt, Geneva, IL, 166

Bronze Ellie Woods, Whitney, TX, 172

Other Participant Scores:

Emily Dewey, Woodland Hills, UT, 172

Val Fichtner, Kelowna, BC, Canada, 172

Denise Palmer, Provo, UT, 191

Candyce Espinoza, Nipomo, CA, 198


Women 60-64
Gold
 Keiko Aoki, Sandy, UT, 173

Gold Delayne Streeter, Modesto, CA, 173

Bronze Candace Mathews, St. George, UT, 177

Bronze Rosemary Patterson, Whitney, TX, 177

Other Participant Scores:

Marsha Brown, Draper, UT, 180

Kristin Christensen, Caldwell, ID, 184

Donna Hawkes, Sisters, OR, 184

Lonnie Warner, Seeley Lake, MT, 186

Vickie Warner, Murray, UT, 186


Women 65-69
Gold
 Carol Tuckett, Salt Lake City, UT, 171

Silver Nondis Lowther, Rifle, CO, 178

Bronze Margaret Convey, Sherwood Park, AB, Canada, 185

Other Participant Scores:

Faye Howard, Orem, UT, 179

Janet Poole, Carmichael, CA, 191

Gladys Hill, Surprise, AZ, 192

Rebecca Donald, Draper, UT, 193

Sharon Hoffman, Bakersfield, CA, 193

Judie Pesznecker, St. George, UT, 195

Heather Key, Red Deer, AB, Canada, 196

Carol Berry, Turlock, CA, 200


Women 70-74
Gold
 Joan Shepherd, Ward, CO, 170

Silver Merry Osborne, Bakersfield, CA, 183

Bronze Alison Lucey, Florence, MA, 184

Other Participant Scores:

Caroline Kulyk, St. George, UT, 181

Sandra Gallaher, St. George, UT, 196

Sharon Arnot, El Dorado Hills, CA, 198

Marcia Stanger, Nipomo, CA, 208

Edna Hardy, Brigham, UT, 220


Women 75-79
Gold
 Dottie Sparks, Mesa, AZ, 177

Silver Margaret Well, Tucson, AZ, 202

Bronze Peg Toft, Kremmling, CO, 212

Other Participant Scores:

Shirley Woods, St. George, UT, 198

Luena Francom, Spanish Fork, UT, 214

Patricia Healey, St. George, UT, 214

Phyllis Smith, St. George, UT, 217

Kay Marks, Bakersfield, CA, 218

Bette Badger, Moab, UT, 220

Barbara Neuenswander, Livermore, CA, 237


Women 80-84
Gold
 Theresa Wittry, Hurricane, UT, 171

Silver Darlene Rice, St. George, UT, 211

Other Participant Scores:

Darma Christensen, American Fork, UT, 191

Sumi Funo, Monterey Park, CA, 236


Women 85-89
Gold
 Jerry Park, Orem, UT, 225


NET

Men 50-54
Gold Wendel Webster, Cardston, AB, Canada, 141
Silver Daniel Adams, Lexington, SC, 147
Other Participant Scores:
Thomas Molley, Long Beach, CA, 140
Ron Rice, Burley, ID 149
Jim Findarle, Modesto, CA, 155

Men 55-59
Gold
 Herman Wiebe, Abbotsford, BC, Canada, 129
Silver Andy Beck, Ivins, UT, 136
Silver Jamie MacMillen, Ivins, UT, 136
Other Participant Scores:
Mark Giles, Columbia, SC, 135
Rod Bollinger, Calgary, AB, Canada, 139
Kevin James, Okotoks, AB, Canada, 140
David Watson, St. George, UT, 145
Fred Osborn, Livermore, CA, 147
Steven Smith, Pleasant Grove, UT, 147
Mark Paluso, St. George, UT, 151
Steve Latusick, Glenwood Springs, CO, 155
Mike Johnson, Citrus Heights, CA, 164
Ted Diggins, Landers, CA, 165

Men 60-64
Gold
 Ron Clark, Midvale, UT, 139
Silver Gary Jackson, Perris, CA, 140
Bronze Art Expinoza, Nipomo, CA, 141
Other Participant Scores:
Rusty Liley, Windsor, CO, 142
Mike Towne, Coeur d' Alene, ID, 142
John Bryce, Farmington, UT, 143
Randy Warner, Seeley Lake, MT, 144
Cliff Frandsen, Prescott, AZ, 145
Rudy Teichrob, Abbotsford, BC, Canada, 145
Charles Weir, Santa Clara, UT, 145
Duane Francis, St. George, UT, 147
Jim Hansen, Dammeron Valley, UT, 147
Richard Brown, Draper, UT, 149
Rodney Post, St. George, UT, 150
Ronald Valverde, Ontario, CA, 151
Bill Weinman, Parker, CO, 151
David Witt, Rancho Murieta, CA, 151
Ken Boyko, Abbotsford, BC, Canada, 152
Jay Brummer, St. George, UT, 152
Bill Sponenburgh, Blackfoot, ID, 153
George Geise, Great Falls, MT, 154
Tom Alvernaz, Turlock, CA, 158

Men 65-69
Gold
 Brent Cottle, Salt Lake City, UT, 134
Silver Jim Rieder, Turner, OR, 137
Bronze Duane Jefts, Lake St. Louis, MO, 140
Other Participant Scores:
Sonny Branning, Kosciusko, MS, 139
George DeHaan, St. George, UT, 139
Jerry Randsdell, Mesquite, NV, 140
Pete Flores, Salinas, CA, 141
George Ward, Washington, UT, 142
James Hollister, Turlock, CA, 144
Don Larson, Ann Arbor, MI, 144
Mike Tuckett, Salt Lake City, UT, 144
Phil Hargis, Fairfax, VA, 145
Kenneth Colyar, Springville, UT, 146
Fredric Fetske, Manteca, CA, 146
Paul Nelson, Bountiful, UT, 146
Gabriel Gomez, Modesto, CA, 147
Lynn Murphy, Winston Salem, NC, 147
Robert Webster, St. George, UT, 147
Fred Wendelboe, Clemmons, NC, 147
Robert Chambers, Beaver Dam, AZ, 148
Richard Chute, St. George, UT, 148
David Drabner, St. George, UT, 150
Peter Van Orman, Orem, UT, 153
Tom Denewith, Clinton Twp, MI, 155
Tommy Bone, West Columbia, SC, 157
Dennis Sayers, St. George, UT, 157
Gary Peterson, Hurricane, UT, 158
Tim Birnie, Sebastopol, CA, 161

Men 70-74
Gold
 Douglas Ruley, Rancho Murieta, CA, 139
Silver Bryan Alexander, Escondido, CA, 141
Bronze Boyd Mounteer, Farr West, UT, 146
Other Participant Scores:
James Pierson, St. George, UT, 141
Joseph Ruck, Jackson, MS, 143
Jay Berry, Turlock, CA, 149
Josh Holmes, Grand Junction, CO, 150
James McCollum, Livingston, TX, 151
Dee Jay Bigler, Mapleton, UT, 153
Dennis Bartholomew, Salt Lake City, UT, 154
William Slaughter, Durango, CO, 155
John Neupert, Madison, WI, 157
Roger Tomlinson, St. George, UT, 157
Jay Hoefling, Grand Junction, CO, 159
Bob Christensen, Orem, UT, 160
Bob Mosteller, Midvale, UT, 160
John Vandermeyden, Salt Lake City, UT, 161
John Titcomb, St. George, UT, 162

Men 75-79
Gold
 Gregg Wakefield, Price, UT, 138
Silver Ralph Bowman, Salt Lake City, UT, 153
Bronze Ephraim Fankauser, Salt Lake City, UT, 157
Bronze James Pugmire, Salt Lake City, UT, 157
Other Participant Scores:
Jim Maraccini, Marina, CA, 144
Eugene Eaton, Long Beach, CA, 148
Roy Stephen, St. George, UT, 150
Walter Moses, Nipomo, CA, 159
Ralph Gibbons, Farmington, UT, 160
Dee Hardy, Brigham, UT, 163
Jim Gilbreath, Mammoth Lakes, CA, 166
Donald Hearon, Lakewood, WA, 174

Men 80-84
Gold
 Thomas Goodman, Vernal, UT, 131
Other Participant Scores:
Paul Falcon, Wentzville, MO, 134
Earl Finley, Sedalia, MO, 146

Men 85-89
Gold William Harrison, St. George, UT, 135
Silver Ivan Walton, Washington, UT, 138
Other Participant Scores:
Bill Christensen, Salt Lake City, UT, 134
Haven Barlow, Layton, UT, 138
Fred Frost, Anaheim, CA, 175

Men 90-94
Other Participant Scores:
Guy Wilkins, Ogden, UT, 175

Women 50-54
Gold
 Sune Linde, Provo, UT, 132
Silver Tammie Olsen, Petersboro, UT, 137
Bronze Ev Eliason, Nibley, UT, 150
Other Participant Scores:
Karen Killpack, Mesquite, NV, 143
Nancy Anderson, St. George, UT, 148
Gwen Parkinson, Mapleton, UT, 152

Women 55-59
Gold Emily Dewey, Woodland Hills, UT, 134
Silver Val Fichtner, Kelowna, BC, Canada, 140
Bronze Denise Palmer, Provo, UT, 149
Other Participant Scores:
Jane Findarle, Modesto, CA, 133
Shannon Burt, Geneva, IL, 142
Ellie Woods, Whitney, TX, 146
Candyce Espinoza, Nipomo, CA, 162

Women 60-64
Gold
 Marsha Brown, Draper, UT, 132
Silver Vickie Warner, Murray, UT, 138
Bronze Lonnie Warner, Seeley Lake, MT, 146
Other Participant Scores:
Keiko Aoki, Sandy, UT, 139
Delayne Streeter, Modesto, CA, 139
Kristin Christensen, Caldwell, ID, 148
Donna Hawkes, Sisters, OR, 148
Candace Mathews, St.. George, UT, 149
Rosemary Patterson, Whitney, TX, 149

Women 65-69
Gold Rebecca Donald, Draper, UT, 141
Gold Faye Howard, Orem, UT, 141
Bronze Heather Key, Red Deer, AB, Canada, 142
Other Participant Scores:
Carol Tuckett, Salt Lake City, UT, 127
Janet Poole, Carmichael, CA, 147
Margaret Convey, Sherwood Park, AB, Canada, 149
Nondis Lowther, Rifle, CO, 150
Judie Pesznecker, St. George, UT, 153
Carol Berry, Turlock, CA, 154
Gladys Hill, Surprise, AZ, 156
Sharon Hoffman, Bakersfield, CA, 159

Women 70-74
Gold
 Caroline Kulyk, St. George, UT, 141
Silver Edna Hardy, Brigham, UT, 148
Bronze Sharon Arnot, El Dorado Hills, CA, 154
Other Participant Scores:
Joan Shepherd, Ward, CO, 144
Alison Lucey, Florence, MA, 154
Merry Osborne, Bakersfield, CA, 155
Sandra Gallaher, St. George, UT, 156
Marcia Stanger, Nipomo, CA, 156

Women 75-79
Gold Shirley Woods, St. George, UT, 146
Silver Phyllis Smith, St. George, UT, 149
Bronze Patricia Healey, St. George, UT, 152
Other Participant Scores:
Dottie Sparks, Mesa, AZ, 143
Peg Toft, Kremmling, CO, 152
Luena Francom, Spanish Fork, UT, 154
Margaret Well, Tucson, AZ, 158
Bette Badger, Moab, UT, 160
Barbara Neuenswander, Livermore, CA, 165
Kay Marks, Bakersfield, CA, 176

Women 80-84
Gold Darma Christensen, American Fork, UT, 139
Silver Sumi Funo, Monterey Park, CA, 170
Other Participant Scores:
Theresa Wittry, Hurricane, UT, 131
Darlene Rice, St. George, UT, 139

Women 85-89
Other Participant Scores:
Jerry Park, Orem, UT, 153

Gold Sponsors

St. George City
Greater Zion