2009 Pickleball Doubles - Men/Women Results

Men 50 - 54
Gold, Geoffrey Justiss, Sioux Falls, SD
Gold, Rob Gartlan, Surprise, AZ
Silver, Michael Searle, St. George, UT
Silver, Tim Finger, St. George, UT
Bronze, Sanjoy Bhattacharya, Ivins, UT
Bronze, Thomas Wheeler, St. George, UT


Men 55 - 59
Gold, Allen Hager, Pemberville, OH
Gold, Michael Jennings, Lakeville, MN
Silver, Jack Cavanaugh, Sun City West, AZ
Silver, Mike Deaton, Surprise, AZ
Bronze, Frank Schneider, Applegate, CA
Bronze, Marty Burns, Ashland, OR


Men 60 – 64 “A” Division
Gold, Alan Christensen, Granite Bay, CA
Gold, Mark Friedenberg, Seattle, WA
Silver, Larry Silver, Lake Forest Park, WA
Silver, Spike Christensen, Livingston, TX
Bronze, Pat Flannery, St. George, UT
Bronze, Robert Klarich, St. George, UT


Men 60 – 64 “B” Division
Gold, James Grappo, St. George, UT
Gold, Nathan Aiwohi, Mukilteo, WA
Silver, Barrie Riddoch, St. George, UT
Silver, Tom Mooney, St. George, UT
Bronze, Bob Cox, St. George, UT
Bronze, George Cox, Eugene, OR


Men 65 – 69 “A” Division
Gold, Don Odle, St. George, UT
Gold, Steven Hafen, St. George, UT
Silver, Gerald Winter, Puyallup, WA
Silver, Lynn Carlson, Greenville, IL
Bronze, John Olsen, Sun City, AZ
Bronze, Richard Juarez, Sun City, AZ


Men 65 – 69 “B” Division
Gold, Harvey Beckermann, Spicer, MN
Gold, Leland Rients, Willmar, MN
Silver, Larry Birdsell, Rapid City, SD
Silver, Michael Phipps, Surprise, AZ
Bronze, Michael Shoemaker, Baker City, OR
Bronze, Kenneth Shallahamer, Costa Mesa, CA


Men 70 - 74
Gold, Art Johnson, Surprise, AZ
Gold, Earl Hill, Surprise, AZ
Silver, Don Walker, Wooster, OH
Silver, Jack Clark, Wickenburg, AZ
Bronze, Frank Feltner, Santa Clara, UT
Bronze, Robert Roy, St. George, UT


Men 75 - 79
Gold, Charles Robinson, Sun City West, AZ
Gold, Norman Davis, Surprise, AZ
Silver, Bill Schulz, Fresno, CA
Silver, Jim Wainscott, Fresno, CA
Bronze, Charles Koenig, Meadow Vista, CA
Bronze, John Sproehnle, Olympic Valley, CA


Women 50 - 54
Gold, Sandy Stephens, Madison, SD
Gold, Sherry Gusse, Madison, SD
Silver, Carol Weber, St. George, UT
Silver, Susan Buerkens, Springdale, UT
Bronze, Denise Allen, St. George, UT
Bronze, Mary Lynn Larson, St. George, UT


Women 55 – 59  “A” Division
Gold, Laurie Kilmain, Surprise, AZ
Gold, Martha Wasserman, Sun City West, AZ
Silver, Barbara Wintroub, Santa Monica, CA
Silver, Sarah Gaines, St. George, UT
Bronze, Lorraine Christensen, Granite Bay
Bronze, Claudia Doerhoff, Granite Bay


Women 55 – 59  “B” Division
Gold, Cheri Swinehart, Surprise, AZ
Gold, Pat Sullivan, Royal Oak, MI
Silver, Diane Peters, Loveland, CO
Silver, Dianna Gray, Windsor, CO
Bronze, Barbara Dueck, Port Coquitlam, BC, Canada
Bronze, Pam Gossett, St. George, UT


Women 60 – 64 “A” Division
Gold, Sue Gardiner, Surprise, AZ
Gold, Eileen Patelli, Surprise, AZ
Silver, Claire Norton, Granite Bay, CA
Silver, Joyce May, Granite Bay, CA
Bronze, Gail Penacho, Encinitas, CA
Bronze, Pat Carroll, Carlsbad, CA

Women 60 – 64 “B” Division
Gold, G. Anita Laws, St. George, UT
Gold, Bobbie Cooper, St. George, UT
Silver, Audrey Phillips, Rancho Santa Fe, CA
Silver, Sandy Raddatz, San Diego, CA
Bronze, Ulla Burgess, Reno, NV
Bronze, Mary Wright, Aguanga, CA

Women 65 - 69
Gold, Betty Silver, Lake Forest Park, WA
Gold, Nancy Sass, Valley Center, CA
Silver, Mary Mahan, Sun City, AZ
Silver, Sharon Johnson, Sun City, AZ
Bronze, Lela Reed, Seattle, WA
Bronze, Juanita Vincent, Surprise, AZ

Women 70 - 74
Gold, Joanne Browning, Mount Vernon, WA
Gold, Jo Hancock, Surprise, AZ
Silver, Ingrid Koenig, Meadow Vista, CA
Silver, Jean Sproehnle, Olympic Valley, CA
Bronze, Bernie Darien, St. George, UT
Bronze, Marilyn Kraft, Bothell, WA

Women 75 - 79
Gold, Naomi Ryan, Bellevue, WA
Gold, Joyce Jones, Bothell, WA
Silver, Gigi Sartor, Fallbrook, CA
Silver, Arlene Hart, Washington, UT
Bronze, Chloe Childers, Greeley,CO
Bronze, Care Deleeuw, Lakewood, WA

Gold Sponsors

St. George City
Greater Zion