2009 Golf Medal 36 Hole - Division A Results

Individuals are eligible to receive medals in either Gross or Net only.


GROSS

Men 50-54
Gold, Kent Harman, St. George, UT, 149
Ken Steelman, Washington, UT, 159
Silver, Thomas Molley, Long Beach, CA, 160
Bronze, Andy Beck, Layton, UT, 163
Nick Nocchi, Santa Clara, UT, 166
Garth Harward, American Fork, UT, 171

Men 55-59
Gold, Mark Giles, Columbia, SC, 144
Silver, Dale Christensen, Draper, UT, 153
Bronze, Steven Smith, Cedar Hills, UT, 158
Randy Warner, Missoula, MT, 159
K.C. Kollenkark, Hamilton, MT, 163
Kerry Coop, Santa Clara, UT, 164
Hal Basenberg, St. George, UT, 166
Kip Prince, Sandy, UT, 166
Robert Singleton, Hurricane, UT, 170
Chad Perkins, West Point, UT, 179
Randy Taylor, West Valley City, UT, 182
Tom Alvernaz, Turlock, CA, 183

Men 60-64
Gold
, Phil Hargis, Fairfax, VA, 156
Gold, Jerry Ransdell, Mesquite, NV, 156
Ken Schroetlin, Loveland, CO, 161
Gabriel Gomez, Modesto, CA, 161
Bronze, Ron Clark, Midvale, UT, 164
Mike Towne, McCall, ID, 169
Jim Guard, St. George, UT, 171
Rudy Teichrob, Abbotsford, BC, Canada, 173
Duane Francis, Foster City, CA, 175
John Greene, Shingle Springs, CA, 175
Richard Brown Draper, UT, 178
Larry Palmer, Orem, UT, 178
Craig Brown, Washington, UT, 180
Gary Jackson, Perris, CA, 181
Dennis Bean, Roy, UT, 188
Dennis Fox, Roy, UT, 192

Men 65-69
Gold
, Martin Boer, Mount Vernon, WA, 156
Silver, Paul Nelson, Bountiful, UT, 157
Fredric Fetske, Manteca, CA, 166
Bronze, Jack White, Salt Lake City, UT, 167
Brent Cottle, Salt Lake City, UT, 169
Joseph Ruck, Jackson, MS, 171
David Drabner, St. George, UT, 171
Joshua, Holmes, Grand Junction, CO, 172
Tommy Bone, West Columbia, SC, 173
William Slaughter, Durango, CO, 173
Wayne Starks, West Valley City, UT, 174
James Furr, Ivins, UT, 174
James Hollister, Turlock, CA, 174
John Baldwin, Payson, AZ, 174
Fred Wendelboe, Clemmons, NC, 175
David Duncan, Fallbrook, CA, 178
William Bailey, Jackson, MS, 180
Kenneth Colyar, Springville, UT, 180
Dennis Heacock, Calgary, AB, Canada, 181
Paul Coon, Orem, UT, 181
Peter Van Orman, Orem, UT, 182
Bill Irons, St. George, UT, 182
John Titcomb, St. George, UT, 184
Steve Cox, Clarkston, WA, 189
Robert Daniels, Salt Lake City, UT, 195
Ronald McGaha, St. George, UT, 198

Men 70-74
Gold
, Jay Berry, Turlock, CA, 151
Silver, Jay Hoefling, Grand Junction, CO, 154
Bronze, Frank McCollum, Hemet, CA, 156
James McCollum, Livingston, TX, 157
John Garner, Petal, MS, 161
Thomas Penick, San Diego, CA, 162
Raeburn O’Dell, St. George, UT, 165
Sterling Larson, Salt Lake City, UT, 165
Roger Tomlinson, St. George, UT, 166
John Neupert, Madison, WI, 167
John Kuhn, Draper, UT, 168
Walter Moses, Nipomo, CA, 171
Hal Hintze, Benson, UT, 172
Tom Vaught, Oregon City, 172
Ralph, Gibbons, Farmington, UT, 175
Bill Hancock, Surprise, AZ, 179
Dave Wasden, St. George, UT 182
Gary Cahoon, Layton, UT, 183
Jim Neebling, Sandy, UT, 185
Dick, Wolford, Harrisburg, PA, 186
Bob Brothers, Virginia Beach, VA, 191
Bryant Grossenbach, Bountiful, UT, 195

Men 75-79
Gold, Dick Peacock, St. George, UT, 146
Silver, Roy Stephen, St. George, UT, 158
Bronze, Earl Finley, Sedalia, MO, 162
Marlin Shields, Salt Lake City, UT, 163
Eugene Eaton, Long Beach, CA, 166
Jack McNevin, Pleasanton, CA, 170
Jim Gilbreath, Mammoth Lakes, CA, 178
Jimi Mitsunaga, Henderson, NV, 178
Gregg Wakefield, Price, UT, 181
Robert Stanger, Nipomo, CA, 183
Jess Hill, Rancho Murieta, CA, 185
Chet Heath, Spanish Fork, UT, 211

Men 80-84
Gold
, Paul Falcon, Wentzville, MO, 155
Silver, Guy Brown, Rancho Murieta, CA, 165
Kenneth Lovett, St. George, UT, 166
Bill Christensen, Salt Lake City, UT, 168
Bronze, Lavor Neuenswander, Livermore, CA, 178
Donald Wadlow, Hemet, Ca, 179

Men 85-89
Gold, Fred Gonzalez, Atascadero, CA, 186
William Harrison, St. George, UT, 190
Silver, Haven Barlow, Layton, UT, 192
Marion Davis, Genola, UT, 200
Bronze, Guy Wilkins, Ogden, UT, 201
Herb Wilkinson, Cedar Hills, UT, 222

Men 90-94
Gold, Ken Neel, Salt Lake City, UT, 179
Silver, Ralph Gardner, Layton, UT, 187
Sterling Davis, St. George, UT, 207

Women 50-54
Gold, Marge Fleming, Rifle, CO, 180
Silver, Gwen Parkinson, Mapleton, UT, 187
Bronze, Tammy Lund, Draper, UT, 211
Victoria Hall, St. George, UT, 216
Teresa Sand, Hidden Valley Lake, CA, 224
Denise Palmer, Provo, UT, 204

Women 55-59
Gold, Terry Young, Mound, MN, 167
Keiko Aoki, Sandy, UT, 176
Silver, Jeanette Johnson, Twin Falls, ID, 179
Jody Ross, Provo, UT, 185
Bronze, Lesley Hazeldine, Gabriola Island, BC, Canada, 194
Jane Christensen, Layton, UT, 199

Women 60-64
Gold
, Bonnie Vahcic, Port Ludlow, WA, 169
Silver, Barbara Sheen, Cardston, AB, Canada, 172
Carol Tuckett, Salt Lake City, UT 176
Bronze, Alice Fujimura, St. George, UT, 176
Sandra Kathamegos, Apache Junction, AZ, 180
Kathy Schroetlin, Loveland, CO, 183
Jo Cornett, Grand Junction, CO, 204
Lonnie Warner, Seeley Lake, MT, 208
Diana Greene, Shingle Springs, CA, 218

Women 65-69
Gold, Nondis Lowther, Rifle, CO, 177
Mary Bruggeman, Grover Beach, CA, 180
Silver, Marilynn Fisher, Apache Junction, AZ, 185
Bronze, Barbara Cox, Clarkston, WA, 186
Jeannette Williams, Canyon Lake, CA, 187
Maria Ariansen, Ivins, UT, 190
Barbara Johnson, Big Timber, MT, 192
Gladys Hill, Surprise, AZ, 195
Sharon Price, Roy, UT, 219

Women 70-74
Gold
, Alison Lucey, Florence, MA, 174
Silver, Larae Bowen, Logan, UT, 181
Bronze, Sandra Gallaher, St. George, UT, 195
Marjorie Bellio, Nipomo, CA, 195
Elaine Leedy, Florence, AZ, 201
Goldie Wayment, Hyde Park, UT 210
Pat Richeson, Moab, UT, 211
Bette Badger, Moab, UT, 229
Judith Ivarie, Avila Beach, CA, 249

Women 75-79
Gold
, Celia Kleinheksel, Zeeland, MI, 179
Theresa Wittry, Hurricane, UT, 192
Silver, Beverly Brown, Rancho Murieta, AZ, 212
Peg Toft, Kremmling, CO, 213
Muriel Smart, Hamilton, MI, 227
Bronze, Janet Peterson, Alpine, UT, 235
Janet Welsh, St. George, UT, 244
Barbara Neuenswander, Livermore, CA, 266
Barbara Mitsunaga, Henderson, NV, 269

Women 80-84
Gold, Darma Christensen, American Fork, UT, 215
Mary L. Reber, Santa Clara, UT, 219


NET

Men 50-54
Kent Harman, St. George, UT, 135
Gold, Ken Steelman, Washington, UT, 141
Silver, Nick Nocchi, Santa Clara, UT, 146
Andy Beck, Layton, UT, 147
Thomas Molley, Long Beach, CA, 149
Bronze, Garth Harward, American Fork, UT, 151

Men 55-59
Mark Giles, Columbia, SC, 136
Gold, Randy Warner, Missoula, MT, 143
Dale Christensen, Draper, UT, 145
Silver, Kerry Coop, Santa Clara, UT, 145
Bronze, K.C. Kollenkark, Hamilton, MT, 147
Kip Prince, Sandy, UT, 152
Robert Singleton, Hurricane, UT, 154
Steven Smith, Cedar Hills, UT, 154
Hal Basenberg, St. George, UT, 154
Randy Taylor, West Valley City, UT, 162
Chad Perkins, West Point, UT, 165
Tom Alvernaz, Turlock, CA, 165

Men 60-64
Jerry Ransdell, Mesquite, NV, 142
Phil Hargis, Fairfax, VA, 142
Gold, Gabriel Gomez, Modesto, CA, 143
Gold, Ken Schroetlin, Loveland, CO, 143
Ron Clark, Midvale, UT, 144
Bronze, Rudy Teichrob, Abbotsford, BC, Canada, 149
Gary Jackson, Perris, CA, 152
Duane Francis, Foster City, CA, 153
Jim Guard, St. George, UT, 153
Richard Brown Draper, UT, 154
Larry Palmer, Orem, UT, 154
Mike Towne, McCall, ID, 155
Craig Brown, Washington, UT, 158
John Greene, Shingle Springs, CA, 159
Dennis Bean, Roy, UT, 163
Dennis Fox, Roy, UT, 166

Men 65-69
Gold, Fredric Fetske, Manteca, CA, 142
Martin Boer, Mount Vernon, WA, 143
Paul Nelson, Bountiful, UT, 143
Silver, Brent Cottle, Salt Lake City, UT, 143
Bronze, William Slaughter, Durango, CO, 145
Joshua, Holmes, Grand Junction, CO, 146
John Baldwin, Payson, AZ, 146
Jack White, Salt Lake City, UT, 147
Tommy Bone, West Columbia, SC, 149
David Drabner, St. George, UT, 149
David Duncan, Fallbrook, CA, 150
Wayne Starks, West Valley City, UT, 152
James Furr, Ivins, UT, 152
Paul Coon, Orem, UT, 153
Joseph Ruck, Jackson, MS, 153
Fred Wendelboe, Clemmons, NC, 153
Kenneth Colyar, Springville, UT, 154
James Hollister, Turlock, CA, 154
Bill Irons, St. George, UT, 154
Dennis Heacock, Calgary, AB, Canada, 155
William Bailey, Jackson, MS, 156
Peter Van Orman, Orem, UT, 158
Steve Cox, Clarkston, WA, 161
Ronald McGaha, St. George, UT, 170
Robert Daniels, Salt Lake City, UT, 171
John Titcomb, St. George, UT, 184

Men 70-74
Gold
, Thomas Penick, San Diego, CA, 136
Gold, Roger Tomlinson, St. George, UT, 136
Bronze, James McCollum, Livingston, TX, 137
Jay Berry, Turlock, CA, 139
Walter Moses, Nipomo, CA, 140
Jay Hoefling, Grand Junction, CO, 140
John Neupert, Madison, WI, 141
John Kuhn, Draper, UT, 142
Raeburn O’Dell, St. George, UT, 143
Tom Vaught, Oregon City, 145
John Garner, Petal, MS, 147
Ralph, Gibbons, Farmington, UT, 147
Hal Hintze, Benson, UT, 148
Frank McCollum, Hemet, CA, 148
Bill Hancock, Surprise, AZ, 150
Dave Wasden, St. George, UT 151
Sterling Larson, Salt Lake City, UT, 151
Gary Cahoon, Layton, UT, 152
Jim Neebling, Sandy, UT, 155
Dick, Wolford, Harrisburg, PA, 160
Bryant Grossenbach, Bountiful, UT, 169
Bob Brothers, Virginia Beach, VA, 171

Men 75-79
Gold, Marlin Shields, Salt Lake City, UT, 137
Silver, Eugene Eaton, Long Beach, CA, 140
Roy Stephen, St. George, UT, 142
Dick Peacock, St. George, UT, 144
Bronze, Jack McNevin, Pleasanton, CA, 144
Jim Gilbreath, Mammoth Lakes, CA, 145
Jimi Mitsunaga, Henderson, NV, 145
Earl Finley, Sedalia, MO, 146
Robert Stanger, Nipomo, CA, 147
Gregg Wakefield, Price, UT, 151
Jess Hill, Rancho Murieta, CA, 157
Chet Heath, Spanish Fork, UT, 177

Men 80-84
Paul Falcon, Wentzville, MO, 131
Gold, Bill Christensen, Salt Lake City, UT, 132
Silver, Kenneth Lovett, St. George, UT, 135
Guy Brown, Rancho Murieta, CA, 136
Lavor Neuenswander, Livermore, CA, 140
Bronze, Donald Wadlow, Hemet, CA, 151

Men 85-89
Gold
, William Harrison, St. George, UT, 128
Haven Barlow, Layton, UT, 142
Silver, Marion Davis, Genola, UT, 145
Fred Gonzalez, Atascadero, CA, 146
Bronze, Herb Wilkinson, Cedar Hills, UT, 151
Guy Wilkins, Ogden, UT, 173

Men 90-94
Ken Neel, Salt Lake City, UT, 137
Gold, Sterling Davis, St. George, UT, 141
Ralph Gardner, Layton, UT, 159

Women 50-54
Marge Fleming, Rifle, CO, 141
Gold, Teresa Sand, Hidden Valley Lake, CA, 157
Gwen Parkinson, Mapleton, UT, 161
Silver, Victoria Hall, St. George, UT, 161
Tammy Lund, Draper, UT, 162

Women 55-59
Gold
, Keiko Aoki, Sandy, UT, 139
Silver, Jody Ross, Provo, UT, 142
Terry Young, Mound, MN, 149
Jeanette Johnson, Twin Falls, ID, 150
Bronze, Jane Christensen, Layton, UT, 156
Denise Palmer, Provo, UT, 160
Lesley Hazeldine, Gabriola Island, BC, Canada, 162

Women 60-64
Gold, Carol Tuckett, Salt Lake City, UT, 134
Silver, Robyn Davis, Washington, UT, 136
Alice Fujimura, St. George, UT, 140
Bronze, Sandra Kathamegos, Apache Junction, AZ, 148
Kathy Schroetlin, Loveland, CO, 149
Bonnie Vahcic, Port Ludlow, WA, 149
Barbara Sheen, Cardston, AB, Canada, 154
Jo Cornett, Grand Junction, CO, 157
Lonnie Warner, Seeley Lake, MT, 161
Diana Greene, Shingle Springs, CA, 184

Women 65-69
Gold
, Mary Bruggeman, Grover Beach, CA, 147
Nondis Lowther, Rifle, CO, 148
Silver, Maria Ariansen, Ivins, UT, 149
Bronze, Barbara Johnson, Big Timber, MT, 151
Gladys Hill, Surprise, AZ, 154
Barbara Cox, Clarkston, WA, 154
Marilynn Fisher, Apache Junction, AZ, 156
Jeannette Williams, Canyon Lake, CA, 163
Sharon Price, Roy, UT, 174

Women 70-74
Gold
, Pat Richeson, Moab, UT, 144
Alison Lucey, Florence, MA, 146
Silver, Marjorie Bellio, Nipomo, CA, 147
Larae Bowen, Logan, UT, 150
Bronze, Goldie Wayment, Hyde Park, UT, 153
Sandra Gallaher, St. George, UT, 156
Elaine Leedy, Florence, AZ, 159
Judith Ivarie, Avila Beach, CA, 174
Bette Badger, Moab, UT, 176

Women 75-79
Celia Kleinheksel, Zeeland, MI, 143
Gold, Theresa Wittry, Hurricane, UT, 150
Silver, Muriel Smart, Hamilton, MI, 152
Silver, Peg Toft, Kremmling, CO, 152
Janet Peterson, Alpine, UT, 160
Beverly Brown, Rancho Murieta, AZ, 167
Janet Welsh, St. George, UT, 177
Barbara Neuenswander, Livermore, CA, 191
Barbara Mitsunaga, Henderson, NV, 194

Women 80-84
Gold, Mary Lynn Reber, Santa Clara, UT, 164
Darma Christensen, American Fork, UT, 166

Gold Sponsors

St. George City
Greater Zion