2008 Golf Medal 36 Hole - Division B Results

GROSS

Men 50-54

Gold, Mike Kelly, Murray, UT, 159

Silver, Gary Roeseler, Layton, UT, 172

Bronze, Michael Sand, Hidden Valley Lake, CA, 184

Men 55-59

Gold, Gary Christensen, Boise, ID, 170

Silver, Patrick Flynn, Mesquite, 171

Bronze, Chris Darden, Washington, UT, 178

Bronze, Mark Lindeman, Layton, UT, 178

Bronze, Denny Lund, Laguna Beach, CA, 178

Men 60-64

Gold, Jim Rieder, Turner, OR, 164

Silver, Paul Craig, Bend, OR, 166

Bronze, Keith McDonald, Vernal, UT, 175

Men 65-69

Gold, Lynn Christensen, Washington, UT, 173

Silver, Thomas Fossi, Charleston, SC, 179

Bronze, Bud Pate, Salt Lake City, UT, 184

Men 70-74

Gold, LaRell Kunz, Victor, ID, 163

Silver, Michael Simmons, Odessa, TX, 172

Bronze, Jimi Mitsunaga, Henderson, NV, 178

Bronze, Kerry Newman, Modesto, CA, 178

Men 75-79

Gold, Dee Warner, Ogden, UT, 183

Silver, Larry Scott, Washington, UT, 184

Bronze, Roy Miller, Salem, UT, 189

Women 60-64

Gold, Margy Prentice, Nipomo, CA, 206

Silver, Margaret Polak, Washington, UT, 214

Bronze, Paula Smith, Moab, UT, 220

Women 65-69

Gold, Maria Ariansen, Ivins, UT, 193

Silver, Sharon Arnot, El Dorado Hills, CA, 199

Bronze, Marcia Stanger, Nipomo, CA, 213

Women 70-74

Gold, Bette Badger, Moab, UT, 219

Silver, Pat Richeson, Moab, UT, 220

Bronze, Echo Hampton, Highland, UT, 246


NET

Men 50-54

Gold, Chad Christensen, Alpine, UT, 144

Silver, Peter Matysuk, Modesto, CA, 145

Bronze, Eddie Mickelsen, Washington, UT, 153

Men 55-59

Gold, Bill Barber, Cashiers, NC, 141

Silver, Tim Serr, Blackfoot, ID, 143

Bronze, Tony Pherribo, St. George, UT, 147

Men 60-64

Gold, Dennis Montoya, St. George, UT, 126

Silver, John Greathouse, Washington, UT, 138

Bronze, Randy Spencer, Pocatello, ID, 147

Men 65-69

Gold, Leonard Salazar, Draper, UT, 144

Silver, Floyd Lewelling, Atascadero, CA, 147

Silver, Lonnie Miller, Tempe, AZ, 147

Men 70-74

Gold, Jack Dare, Manteca, CA, 116

Silver, Dan Holleman, Fairbanks, AK, 121

Bronze, Ron Gardner, Blackfoot, ID, 137

Bronze, Clifford Green, Draper, UT, 137

Men 75-79

Gold, Tom Absher, St. George, UT, 130

Silver, Bruce Black, Springville, UT, 134

Bronze, Darold Simmons, Salt Lake City, UT, 144

Women 60-64

Gold, Pat Jensen, Holladay, UT, 149

Silver, Yvonne Barthlomew, Salt Lake City, UT, 154

Bronze, Glenda Ciarus, Moab, UT, 164

Bronze, Joyce Kearns, Layton, UT, 164

Women 65-69

Gold, Karen Graham, St. George, UT, 141

Silver, Joan Stewart, Ogden, UT, 150

Bronze, Carol Lorenzini, Arroyo Grande, CA, 154

Women 70-74

Gold, Peg Toft, Kremmling, CO, 153

Silver, Patricia Healey, St. George, UT, 173

Bronze, Barbara Mitsunaga, Henderson, NV, 177

Gold Sponsors

St. George City
Greater Zion