2017 - Road Race Records

62K
Division I 
Men Name City/State Year Mark
50-54 Bruce Balch Las Vegas, NV 2015 1:40:53.--
55-59 Mark Schaefer Ogden, UT 2015 1:40:53.--
60-64 Olav Stana Vernon, BC, Canada 2015 1:42:31.--
65-69 Philip Holman Tuscan, AZ 2016 1:45:11.--
Division II
Men Name City/State Year Mark
50-54 Dan Thomas Laguna Niguel, CA 2002  1:43:02.00
55-59 Larry Johnston Mammoth Lakes, CA 2006 1:45:14.00
60-64 Gerry Goodleff Vancouver, BC, Canada 2000  1:46:31.00
50K
Division I
Men Name City/State Year Mark
70-74 Durward Higgins Chattanooga, TN 2014 1:30:14.--
Women Name City/State Year Mark
50-54 Elaine Miller Oceanside, CA 1997  1:34:35.16
55-59 Elaine Miller Oceanside, CA 2000  1:33:40.00
60-64 Donna Ingle Las Vegas, NV 2014 1:34:21.---
Division II
Men Name City/State Year Mark
65-69 John Edmunds Edmonton, AB 1994  1:33:52.97
Women Name City/State Year Mark
50-54 Charlene Yarnell San Clemente, CA 2016 1:36:38.--
55-59 Gail Vanderlinde Atascadero, CA 1995  1:43:02.88
60-64 Frances Drinkwater Keswick, ON 1994  1:48:07.37
37K
Division I
Men Name City/State Year Mark
75-79 Durwood Higgins Chattanooga, TN 2017 1:04:42.--
80-84 Franz Hammer Oro Valley, AZ 2017 1:07:04.--
85-89 Gordy Shields El Cajon, CA 2003  1:20:44.00
90-94 Link Lindquist St. George, UT 2017  1:38:04.--
Women Name City/State Year Mark
65-69 Donna Ingle Las Vegas, NV 2016 1:06:40.--
70-74 Paula Larsen Delafield, WI 2017 1:10:56.--
75-79 Barbara Gicquel Salinas, CA 2016 1:21:55.--
80-84 Patricia Beam Caledonia, IL 2017 1:30:28.--
Division II
Men Name City/State Year Mark
70-74 Roger K. Johnson Walnut Creek, CA 2015 1:06:38.--
75-79 Gino Crema Burnaby, BC, Canada 2017  1:07:39.--
80-84 Max Davenport Prescott, AZ 2009 1:18:18.---
85-89 Thomas Adams Northridge, CA 2001  1:32:14.00
Women Name City/State Year Mark
65-69 Sandra Beherrell Heber City, UT 2007 1:17:31.00
70-74 Ellie Antonio Calabasas, CA 2007 1:16:15.00
75-79 Donna Nicholas Kelowna, BC, Canada 2014 1:31:30.--
80-84 Wilma Calvin Laguna Niguel, CA 2016 1:32:56.--
Division III
Men Name City/State Year Mark
50-54 Gary Peirce Midway, UT 1999  56:28.00
55-59 Stanford Swallow American Fork, UT 1999  55:26.00
60-64 Bruce Goodhue South Ogden, UT 1999  1:00:11.00
65-69 Michael Deems Fullerton, CA 2015 1:01:38.--
70-74 William Thurman St. George, UT 2013 1:07:22.--
75-79 Gene Trivett Incline Village, NV 2014 1:16:56.--
80-84 Cliff Serwa Kelowna, BC, Canada 2017 1:17:28.--
85-89 Harvey Jerman Sandy, UT 2013 1:44:41.--
Women Name City/State Year Mark
50-54 Lucille Rhodes Fountain Valley, CA 1999  1:08:10.00
55-59 Lucy Ormond Hurricane, UT 1999  1:12:42.00
60-64 Barbara Gicquel Corral de Tierra, CA 2002  1:15:59.00
65-69 Shari Johnson Walnut Creek, CA 2014 1:11:50.---
70-74 Ellie Antonio Calabasas, CA 2006 1:22:09.00
75-79  Ericka Turner Las Vegas, NV 2016 1:43:21.---
Division IV
Men Name City/State Year Mark
50-54 Bill Fanelli Prescott, AZ 2015 1:01:38.--
55-59 Jim Eng Murray, UT 2017 1:23:27.--
60-64 Bruce Merrill South Jordan, UT 2015 1:01:38.--
65-69 Mark Barnett Mukilteo, WA 2017 1:10:52.--
70-74 Paul Astin Midvale, UT 2017 1:30:34.--
75-79 Robert Feldott Salt Lake City, UT 2017 1:15:48.--
Women Name City/State Year Mark
50-54 Sally DeMille Santa Clara, UT 2016 1:25:31.--
55-59 Lucille O’Neil Glen Allen, VA 2016 1:14:02.--
60-64 Alice Tate Gresham, OR 2015 1:24:00.--
65-69 Gail Hurlbert Gardnerville, NV 2017 1:28:06.--
70-74 Judy Peterson Centerville, UT 2017 2:09:53.--
75-79 Mary Kiholm Hurricane, UT 2015 2:04:10.--

Gold Sponsor